• czwartek, 22 marca 2018 r.

Józef Pinior, legenda Solidarności. Wybory z wolnością w tle

 

Kandydujący do Senatu RP z Okręgu Wyborczego  Wrocław dr Józef Pinior udzielając wywiadu Racjonalista.tv zwraca uwagę – w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych – na zagadnienie związane z wolnością. Zwłaszcza z wolnościami w strefie świadomości i mentalności. Wolność wyboru – jego zdaniem – stanowi zasadniczy element demokracji. Mimo niesionych przez dzisiejszy „duch czasów” zagrożeń w tej mierze dr Józef Pinior ma nadzieję, iż pluralizm i wolność – czyli demokracja – zwyciężą.

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. Azazel
  Azazel
  22 października 2015 at 19:36 - odpowiedz

  Ciekawy wywiad

 2. Frey Torquemada
  22 października 2015 at 20:33 - odpowiedz

  Lewicowy rodzynek w tej PO-wskiej konserwie

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   22 października 2015 at 20:56 - odpowiedz

   Sądząc po różnych głosowaniach, to jest to jednak ciasto złożone głównie z rodzynków (aczkolwiek nie tylko…).

 3. Lucyan
  23 października 2015 at 08:24 - odpowiedz

  Przykro mi, ale dziadek nic nie powiedział konkretnego. Jesli dziadek jest z PO to sam doprowadził do sytuacji panstwa koscielnego. Nie ma co bronic, bo Polska juz jest skatolona, jest juz panstwem koscielnym, choc na na papierze nie jest. I na prawde nie widze wielu rzeczy ktore PiS moze wprowadzic, oprocz tego, ze sie dorwie do panstwowej kasy i jeszcze bardzie bedzie smarowac sukienkowym. Zmiana konstytucji? Prosze bardzo, niech sobie zmieniają. Jak sie Polakom nie bedzie konstytucja podobac, to przeciez mogą zmienic za 4 lata. Wystaczy głosowac na inne partie. Nachapią sie, nachapią, a jednoczesnie sie skompromitują. Bedzie co odkrecac.

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   23 października 2015 at 23:06 - odpowiedz

   Nie jest żadnym państwem kościelnym. Nie popadajmy w paranoję.

   • Lucyan
    24 października 2015 at 23:46 - odpowiedz

    W Europie jestesmy panstwem koscielnym. Paradoks polega na tym, ze formalnie nie jestesmy panstwem koscielnym, a nieformalnie ta koscielnosc wyłazi z kazdego kąta, wisi na wielu scianach, i bezczelnie wali w dzwony, zawłaszcza każdą przestrzen. Pan Pinior sam wprowadził kler do szkoły, nie wiem czy tego żałuje, bo jego kolega Frasyniuk chociaz przyznal, ze wprowadzenie kleru do szkoły to był błąd. Osoby dorosłe dają sobie jako tako rade, bo potrafią znalezc swoją nisze i odciąc sie od czerni, natomiast dzieci są skazane na indoktrynacje 24h na dobe.
    Własnie, poprawne nazewnictwo to „wprowadzenie KLERU do szkoł publicznych”. To nie było wprowadzenie religii, to było wprowadzenie kleru w panstwowy system edukacyjny.

    Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka lat temu pan Pinior uważał, że lewica powinna wspołpracowac z klerem, i razem rządzic Polską. Własnie uważał, ze polska lewica powinna wpołpracowac z klerem ze wzgledu na „solidarnosciowe” zasługi kleru. I tym ma sie rożnic od zachodniej lewicy czy socjaldemokracji, ktorym kler do rządzenia nie jest absolutnie potrzebny. Model millerowski, czy model ogorkowy niestety nie wypalił. Nie trzeba byc od razu antyklerykałem, ale lewica nie może opierac swojego modelu panstwa na wspołrządzeniu z klerem.

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   23 października 2015 at 23:07 - odpowiedz

   Choć gdzieniegdzie wpływ Kościoła jest zbyt duży (patrz np. katecheza), ale nie przesadzajmy.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *