Józef Pinior, legenda Solidarności. Wybory z wolnością w tle


 
Kandydujący do Senatu RP z Okręgu Wyborczego  Wrocław dr Józef Pinior udzielając wywiadu Racjonalista.tv zwraca uwagę – w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych – na zagadnienie związane z wolnością. Zwłaszcza z wolnościami w strefie świadomości i mentalności. Wolność wyboru – jego zdaniem – stanowi zasadniczy element demokracji. Mimo niesionych przez dzisiejszy „duch czasów” zagrożeń w tej mierze dr Józef Pinior ma nadzieję, iż pluralizm i wolność – czyli demokracja – zwyciężą.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Przykro mi, ale dziadek nic nie powiedział konkretnego. Jesli dziadek jest z PO to sam doprowadził do sytuacji panstwa koscielnego. Nie ma co bronic, bo Polska juz jest skatolona, jest juz panstwem koscielnym, choc na na papierze nie jest. I na prawde nie widze wielu rzeczy ktore PiS moze wprowadzic, oprocz tego, ze sie dorwie do panstwowej kasy i jeszcze bardzie bedzie smarowac sukienkowym. Zmiana konstytucji? Prosze bardzo, niech sobie zmieniają. Jak sie Polakom nie bedzie konstytucja podobac, to przeciez mogą zmienic za 4 lata. Wystaczy głosowac na inne partie. Nachapią sie, nachapią, a jednoczesnie sie skompromitują. Bedzie co odkrecac.

   1. W Europie jestesmy panstwem koscielnym. Paradoks polega na tym, ze formalnie nie jestesmy panstwem koscielnym, a nieformalnie ta koscielnosc wyłazi z kazdego kąta, wisi na wielu scianach, i bezczelnie wali w dzwony, zawłaszcza każdą przestrzen. Pan Pinior sam wprowadził kler do szkoły, nie wiem czy tego żałuje, bo jego kolega Frasyniuk chociaz przyznal, ze wprowadzenie kleru do szkoły to był błąd. Osoby dorosłe dają sobie jako tako rade, bo potrafią znalezc swoją nisze i odciąc sie od czerni, natomiast dzieci są skazane na indoktrynacje 24h na dobe.
    Własnie, poprawne nazewnictwo to „wprowadzenie KLERU do szkoł publicznych”. To nie było wprowadzenie religii, to było wprowadzenie kleru w panstwowy system edukacyjny.

    Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka lat temu pan Pinior uważał, że lewica powinna wspołpracowac z klerem, i razem rządzic Polską. Własnie uważał, ze polska lewica powinna wpołpracowac z klerem ze wzgledu na „solidarnosciowe” zasługi kleru. I tym ma sie rożnic od zachodniej lewicy czy socjaldemokracji, ktorym kler do rządzenia nie jest absolutnie potrzebny. Model millerowski, czy model ogorkowy niestety nie wypalił. Nie trzeba byc od razu antyklerykałem, ale lewica nie może opierac swojego modelu panstwa na wspołrządzeniu z klerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *