Widok 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #862
  +1
  hataji
  Participant
  0p

  Według tego spisu http://www.atheistcensus.com/?l=polish Polska jest na 11stym miejscu pod względem zdeklarowanej liczby ateistów na świecie. Zwróćcie uwage, że w każdym kraju znaczną większość stanowią mężczyźni. Wielokrotnie juz rozmawiałam o możliwych tego przycznach np. kobiety dalej są bardziej zaagngażowane w wychowanie dzieci a wiadomo łatwiej postraszyć diabłem niż wytłumaczyć dlaczego nie wolno bić. Macie jakieś inne teorie?

  #866
  admin
  Keymaster
  0p

  Teorie mam, tylko brakuje mi narzędzi do ich weryfikacji. A znam chyba tyle samo ateistek, co ateistów. Wydaje mi się jednak, że kobiety są częściej sceptyczne jeśli chodzi o identyfikację z jakąś nową grupą i po prostu nie wypełniają takich ankiet. Jeśli już się buntują, to religia jest dla nich tylko jednym z wielu narzędzi, którymi mężczyźni mają je dyskryminować („Bóg też chłopem jest”), lub w ogóle nie ma znaczenia i nie poświęcają jej uwagi, przez co częściej zostają albo niewierzącymi praktykującymi rytuały, albo ateistkami niejawnymi. Żeby to miało czemuś służyć, np. łatwiejszemu wychowywaniu dzieci, to akurat wątpię. Mogę się popytać.

  #913
  Jacek Tabisz
  Keymaster
  1p

  Wydaje mi się, że kobiety są bardziej konserwatywne (oczywiście statystycznie). Wynika to z tego, że nadal są głównymi osobami odpowiedzialnymi za wychowania potomstwa. Zatem obrona status quo, istniejącego stanu rzeczy, leży im bardziej na sercach (oczywiście statystycznie, średnio) niż statystycznym mężczyznom. Wynika to też z ciągłej nierówności między kobietami a mężczyznami w społeczeństwie.

  #933
  admin
  Keymaster
  0p

  Dlaczego akurat konserwatyzm ma wynikać z odpowiedzialności za wychowanie potomstwa? Chodzi o jakieś pesymistyczne założenie, że jeśli coś się zmieni, to tylko na gorsze? Czy, że jeśli zaatakuje się zastane autorytety, to i własny w konsekwencji utraci na znaczeniu? Czy jeszcze o coś innego?

  #940
  Magdalena Kowalczyk
  Participant
  0p

  Wydaje mi się że to wynika z faktu, że mimo tak skrajnej dyskryminacji kobiet przez kościół katolicki, przez dłuższy czas było to jedyne miejsce realizacji kobiet (mogły działać albo w domy albo w kościele). Proszę pamiętać, że nadal dziewczynki wychowuje się w duchu posłuszeństwa (to zawsze synowie się buntowali).

  #949
  Zawisza
  Participant
  0p

  Kobiety są po prostu lepsze od mężczyzn, bo bardziej kochają Pana Boga. I chwała im za to! 🙂

  #958
  admin
  Keymaster
  0p

  A w zamian pełnią niebagatelną rolę w hierarchii kościelnej, ich przywództwo Kościołowi jest wręcz legendarne (vide papieżyca Joanna) 😉

  #961
  Jacek Tabisz
  Keymaster
  1p

  Nawet ta biedna papieżyca Joanna to raczej tylko legenda…

  #997
  Zawisza
  Participant
  0p

  Mylicie się. Kobieta jest podstawą, ciałem wspólnoty chrześcijan. A mężczyzna tylko głową. Role płci w chrześcijaństwie się uzupełniają. Polecam nauczanie Jana Pawła II. Tylko bez kpin. Najpierw się z tym zapoznajcie.

  #1002
  spell
  Participant
  0p

  Ty się mylisz, Zawisza. Zarówno kobieta jak i mężczyzna mają w katolicyzmie taką samą rolę. Być portmonetką księdza, oczywiście.

Widok 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.