Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #12750

  Dlaczego humanizm?
  Chodź nie zawsze o tym wiedziałam, zawsze byłam humanistką.
  Humanizm jest uniwersalny i ponadczasowy, mimo że jego początki sięgają okresu renesansu .Humanista jest przede wszystkim miłośnikiem wiedzy i książek, z których ją czerpie. Tam też, znajduje odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Nurt filozoficzno- intelektualny otworzył człowieka, uświadamiając mu jego potrzeby, pokazał nowe możliwości, że poza ascezą i boskim stwórcą, może istnieć jeszcze coś więcej, że można się kształcić, rozwijać i podróżować.
  Po dawnym humanizmie niewiele zostało. Dziś kojarzy on nam się tylko i wyłącznie z ukończeniem studiów humanistycznych ,mało osób o tym wie ,że istnieją także świeckie ceremonie podkreślające ważne chwile w naszym życiu.
  Młodość jest czasem poszukiwań, wielu z nas właśnie wtedy podejmuje pierwszą pracę lub podejmuje decyzje o kontynuowaniu nauki. Kościół rzymskokatolicki od zawsze bał się wiedzy dał temu wyraz np. niszcząc literaturę, która nie była zgodna z jego doktryną wiedział dobrze o tym, że osobie mniej wykształconej dużo łatwiej zachować jest wiarę, obawiał się bowiem utraty autorytetu .
  Dziś jest lepiej ponieważ dostęp do wiedzy jest powszechny i dzięki temu każdy dorosły człowiek może sam decydować o swoich poglądach, a więc również o tym, w co chcemy wierzyć i dlaczego, myślę że zdrowy rozsądek jest w życiu bardzo ważny.
  Patrycja Adamska
  Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.