Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #25371

  Etyka a społeczeństwo polskie
  To smutne, ale w naszym kraju istnieje jeszcze wiele tematów tabu. Dziesiątego października obchodzimy światowy dzień zdrowia psychicznego. Wielu z nas boryka się na co dzień z depresją i lękiem ale głośno o tym nie mówi ponieważ obawia się tego jak ocenią go inni. Świat wciąż pędzi do przodu człowiek jak szalony goni za dobrami materialnymi, awansem społecznym nie każdy jest tak silny by ciągle się uśmiechać i udawać udane i szczęśliwe życie.
  Lekcje etyki mogą być świetną propozycją do tego aby poruszać różne istotne dla społeczeństwa tematy, są okazją do nauki niezależnego myślenia, a tym samym wyrażania własnego zdania. W przypadku młodszych dzieci czasami etyka mogłaby się odbywać się na świeżym powietrzu np. w skansenie, gdzie dzieci będą miały okazje do zboru ziół , wypieku chleba czy wspólnej integracji przy ognisku .Etyka uczy, że świat nie jest idealny ale, że to człowiek jest jego kreatorem, pokazując światu jednocześnie różnorodność kulturową .
  Każdy człowiek ma swoje problemy, jedni małe inni większe, ale dzięki pomocy specjalistów można sobie z nimi radzić . Chcielibyśmy być szczupli i się nie zestarzeć, ale nie zawsze jest to możliwe .Dbanie o siebie to nie katowanie się dietami czy operacjami plastycznymi to przede wszystkim samoakceptacja. Dla jednego problemem będzie duży biust, dla drugiego odstające uszy, dla trzeciego utrata lub brak pracy. Prawdą jest to, że każdy patrzy na dany problem swoimi własnymi oczyma ,dla każdego jego problem jest najistotniejszy na świecie i dlatego sami nie widzimy całości problemu a jedynie jakiś jego fragment.
  Dobry nauczyciel może być wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży staje się ich idolem to on prowadzi ich przez ścieżki życia rozbudzając w nich głód wiedzy, ma ich przegotować do wejścia w dorosłość. Współczesny świat jest światem indywidualizmu, zazdrości i egoizmu, światem absurdu bronimy swojej prywatności a z drugiej strony nasze życie towarzyskie, uczuciowe i społeczne odbywa się dziś za pomocą portali społecznościowych. Dziś nie chce nam się wyjść do kina czy ze znajomymi na kawę. Często myślimy tylko o własnej wygodzie mówiąc, że przecież nie mamy czasu.
  Kobiety po założeniu rodziny są tylko matkami i żonami swoich mężów, gotują im obiady ,piorą prasują i zajmują się dziećmi ,zapominając przy tym o samych sobie, swoich planach ,marzeniach i ambicjach.
  Nie neguję takiej postawy jeśli ona daje komuś szczęście, to dobrze. Ja jednak chcę się przede wszystkim samorealizować, kształcić w kierunku, który w danym monecie jest dla mnie ciekawy i interesujący , zrobić karierę a dopiero później pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego partnera, który będzie dzielił zemną moje pasje.
  Depresja jest poważną chorobą, a nie jedynie zwykłym lenistwem .Przecież nikt nie chce być smutny i nie płacze bez powodu. Osoby te potrzebują przede wszystkim zrozumienia ,wsparcia i akceptacji także ze strony grupy rówieśniczej .Gdyby na świecie nie istniała różnorodność to byłoby strasznie nudno. Jesteśmy społeczeństwem właśnie dlatego, że wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem. Zdobywanie wiedzy ma sens jedynie wtedy gdy mamy ją komu przekazać .Często śmiejemy się z osób z nadwagą ,ubogich czy chorych, ale jeśli poznamy ich bliżej to w każdym możemy odnaleźć jakieś zalety.
  Etyka podobnie jak religia uczy otwartości ,miłości bliźniego , tolerancji i pomocy .Pokazuje dzieciom i młodzieży, że inny to nie znaczy gorszy lecz ciekawy i wyjątkowy.
  Kiedy w jednej klasie znajdą się dzieci różnych wyznań mogą w ten sposób poznawać różne religie, potrawy i dowiedzieć się jakie są między nami podobieństwa i różnice.
  Etyka jest działem filozofii zajmująca się naszą moralnością ale w odróżnieniu do katechezy nie ma tam modlitw czy dogmatów. Dane zagadnienie przedstawia się naukowo a każdy sam musi odnaleźć odpowiednie dla niego rozwiązanie problemu. Dziś od wiedzy nie da się uciec a Kościół katolicki od wieków się jej obawiał. Polska nie umie w dalszym ciągu rozmawiać o seksualności ,wierze ,depresji i etyce .Kobiety w naszym kraju wciąż zarabiają mniej od mężczyzn nie są w pełni dyspozycyjne jeśli decydują się na dziecko. Kobiety są równie inteligentne jak mężczyźni a we współczesnym kościele w dalszym ciągu nie są odpowiednio doceniane gdyż mogą jedynie być gospodynią na plebanii lub zajmować się np. osobami chorymi lub bezdomnymi. To irytujące gdyż tyle się ostatnio mówi o równouprawnieniu i prawach kobiet.
  Obecna sytuacja jest dla mnie wysoce niepokojąca, gdyż na przestrzeni lat rozwój medycyny poszedł tak bardzo do przodu, że teraz nie możemy zaprzepaścić tych dokonań .Metoda in vitro uszczęśliwia dziś wiele ludzi ,którzy marzą o posiadaniu własnego potomstwa ta metoda umożliwia im walkę z chorobą jaką jest bezpłodność. Tabletki antykoncepcyjne, które nie tylko umożliwiają świadome planowanie rodziny ale są również stosowane w leczeniu wielu innych chorób np. bolesnej miesiączki, problemów z cerą itp.
  Pamiętajmy o tym, że demokracja to wolny i świadomy wybór. Dziecko samo wybierze swoje własne przekonania gdy dorośnie, nie zawsze muszą być one zgodne z naszymi rodzicielskimi oczekiwaniami ponieważ każdy ma swoją drogę i własne cele do zrealizowania. Modrość polega na znalezieniu złotego środka. Życie nigdy nie jest do końca wolne od błędów czy pomyłek. Osobiście jestem przeciwniczką sztuczności i robienia czegokolwiek na siłę.
  Codzienność jest trudna i nie brak w niej problemów, moim celem jest dialog z wyznawcami różnych religii oraz wzajemne zrozumie i szacunek. Walczę o etykę ponieważ wiem , że może ona dać światu wiele dobrego i sprawić, że dzięki niej każdy otrzyma szansę na to aby po prostu być sobą .
  Patrycja Adamska
  Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.