Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • #1666
  eko logik
  Participant
  0p

  Można teoretycznie zakładać niezwykle małe prawdopodobieństwo pojawienia się życia na jednej planecie (o „gabarytach” Ziemi) w kosmosie.
  Tak małe, że nawet, w sumie, na jakiejkolwiek niezbyt pewne. I że Ziemia, mimo wszystko, „dała radę”. Taka sytuacja jest możliwa – jednak mało realna.
  Jeśli miałaby miejsce oznaczałoby to, że nasz wszechświat miał wyjątkowego „farta” – pogląd wydaje się antropocentryczny lub „niekopernikański”.

  100% pewności nie ma ale jest wysoce prawdopodobne, że życie pojawiło się nie tylko raz z tej prostej przyczyny, że fakt istnienia życia na jednej plancie może „pochodzić” zarówno z sytuacji gdy nasz wszechświat miał fart tylko na 1 planecie jak i gdy miał na 2 planetach i tak dalej.
  Nie mając żadnych przesłanek musimy przyznać, że liczba 1 (żyć) jest równie prawdopodobna jak 7 czy 9 milionów.

  I tu też jest antropocentryzm – gdyby upierać się że, wszechświat akurat takie ma cechy, że dawał niezwykle nikłe szanse na życie, średnio dając mniej więcej jedną żywą planetę w kosmosie. Pomijając już fakt, że udało się to w wersji wiodącej do cywilizacji technicznej.

  Powyższe rozważania mają jeden element „nowy”. Od niedawna praktycznie wiemy, że planet dość podobnych do Ziemi (gabaryty, pierwiastki, ciekła woda) musi być bardzo, bardzo dużo.

  Już w styczniu 2013 roku liczbę planet w naszej galaktyce szacowano „wysoko”. 100 miliardów

  http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/756252,100-mld-planet-w-naszej-Galaktyce

  Od tego czasu pojawił sie nowy sposób analizy danych (ujawniający nowe planety w zarejestrowanym materiale) oraz okazało się, że czerwone karły bywają przeoczone nawet blisko nas – co pokazuje, że prawdopodobnie nie doszacowano planet przy nich.

  Rozumowanie powyższe wspiera sensacyjne odkrycie (eksperyment) właśnie opublikowane – nowy, bardzo obiecujący, eksperyment na samopowstawanie życia w kosmosie (drogą przez RNA) :

  http://wyborcza.pl/1,75476,15879536,Najpierw_bylo_jajko__nie_kura__Zblizylismy_sie_do.html

  Pozdrawiam

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.