Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #20491

  Maj, czas I komunii św. uroczystość dla dziecka, przeżycie duchowe dla rodziny
  Na wstępie przejmę założenie, że pierwsza komunia św. w Kościele rzymskim jest czasem integracji dziecka z rówieśnikami. Jest więc to bez wątpienia bardzo ważne przeżycie społeczne .Jednak, w tym okresie dziecięcej religijności Bóg, którego przyjmujemy z wiarą jako dorośli, dla dziecka jest czymś magicznym i wyjątkowym, na kształt czarodzieja czy dobrej wróżki .
  Choć to smutne dzieci często kojarzą komunie św. podobnie jak urodziny z otrzymywaniem wymarzonych prezentów np. aparatu fotograficznego ,rakietek do tenisa , czy laptopa. Starszym komunia kojarzy się z rowerem ,zegarkiem , Biblią czy medalikiem. Jestem przeciwniczą dawania dziecku pieniędzy z okazji I komunii św. ponieważ nie jest to prezent dla dziecka tylko dla rodzica .
  Rodzice często posyłają swoje dzieci do komunii pod wpływem presji ze strony otoczenia ,bo dla pokolenia naszych dziadków religia jest czymś bardzo istotnym.
  Nauka modlitw, przykazań, pieśni to dla takiego małego dziecka bardzo duży stres nie mówiąc już o pierwszej spowiedzi.
  Jako mądrzy rodzice dbajmy o harmonijny rozwój naszych dzieci, w tym celu już od najmłodszych lat czytajmy im bajki, książki o różnych religiach, organizujmy rodzinne wycieczki do lasu, w góry, na basen.
  Miłość to najlepszy kapitał jaki możemy ofiarować naszym dzieciom. Nie wolno przekraczać jedynie granic rozsądku i dobrego smaku.

  Patrycja Adamska

  Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.