Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #11507

  Miejsce etyki w przestrzeni publicznej.
  Wraz z rozpoczęciem się roku szkolnego powraca temat etyki w Polskiej szkole. Wielu rodziców posyła swoje dzieci na religie z przyzwyczajenia. Zwyczajnie nie są oni informowani o tym, że istnieje inna możliwość. Kolejnym powodem jest obawa przed społeczną stygmatyzacją dziecka ,zwłaszcza jeśli jest ono dopiero w szkole podstawowej.
  Polskie społeczeństwo, próbuje wypracować sobie wizerunek tolerancyjnego i wielokulturowego kraju, ale to tylko pozory .W szkołach wciąż mamy do czynienia z wigiliami klasowymi czy jasełkami ,tego nie da się całkowicie uniknąć ponieważ nasza kultura posiada mocne i solidne korzenie chrześcijańskie .Osobiście nie zamierzam z tym walczyć .Jednak w szkole mogą się znaleźć osoby z różnych środowisk i o różnych przekonaniach. Nie wolno nam zapominać o tym, że takie osoby też istnieją i należy respektować i szanować ich prawa.
  Nie ma nic złego we wspólnym spotkaniu się czy rozmowie na temat różnych religijnych tradycji, bo to poszerza wiedzę o świecie, który nas otacza.
  W szkole należy więc wprowadzić zajęcia z etyki ponieważ nauka sama w sobie ma za zadanie rozwijać nas i kształcić a nie narzucać nam dogmaty.
  Wprowadzenie etyki może sprawić , że zarówno wiarę jak i tradycje będziemy praktykować z własnego wewnętrznego przekonania a nie z przykrego obowiązku.
  Warto o tym pomyśleć.
  Patrycja Adamska

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.