Widok 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #24421
  +1
  Andrzej Boguslawski
  Participant
  0p

  Szanowna Redakcjo, Panie Jacku, myślę, iż bardzo przydałoby się żyjące forum dyskusyjne na portalu Racjonalista.tv, ale aby ono mogło żyć, to jakiś informatyk powinien przenieść jak najwięcej – nie zastrzeżonych – rozwiązań technicznych (włącznie z przyjaznym dla oczu kolorem podstawowym) z portalu Racjonalista.pl, gdyż takie jak tam są, lub bardzo podobne rozwiązania, bardzo takie rozmowy w necie ułatwiają.

  Moim zdaniem taka formuła powadzenia sporów jaka był prowadzona na forum Racjonalisty.pl jeszcze dalece się nie wyczerpała, choć warto ją unowocześnić (łatwo znaleźć w necie wzorce) i m.in. wyposażyć w możliwości działania na urządzeniach mobilnych. Forma klasycznego forum – prowadzenia merytorycznych rozmów na pewnym, raczej wysokim, poziomie intelektualnym – jest niezastąpiona dla osób wymagających od siebie i innych, które cenią sobie wymianę myśli i dyskusje, a przecież to właśnie takie środowisko jest celem upowszechniania racjonalistach postaw wobec rzeczywistości.

  Tak, potrzebną jest też na takim forum sensowna moderacja, dbająca o poziom merytoryczny i kulturę dyskusji. Tolerancyjna nawet dla dosyć ekstremalnych poglądów, ale bez tolerancji dla ewidentnego chamstwa oraz głupoty.

  Racjonaliści nie powinni sobie pozwalać na uleganie trendowi wypierania dobrego przez gorsze, trudniejszego przez łatwiejsze, bardziej wymagającego przez łatwiznę, namysłu przez doraźność. Przecież my nie odwołujemy się do SMS-owej inteligencji. Niby można by było się temu trendowi poddać i przenieść się całkiem na Facebooka, tak wychwalanego przez wielu. Tyle tylko, że tutaj żaden intelektualista już raczej nie zabłyśnie, po prostu forma tego narzędzia na to mu nie pozwoli. Zaś na forum Racjonalisty.pl – co najmniej kilku ich było i sądzę, iż przejdą na forum Racjonalisty.tv, gdy im się to umożliwi, a poziom rozmów ich zachęci.

  Wiem, iż jest kłopot z informatykiem – szczególnie dobrym – ale może warto właśnie przez Facebooka zaapelować o pomoc. Przecież jeszcze ludzie ideowi istnieją – nawet wśród informatyków. Może ktoś się do redaktora Tabisza zgłosi i nam pomoże.

  #24459
  +1
  maceox
  Participant
  0p

  Bardzo popieram ten pomysł – nie od dzisiaj zresztą.

  Byłoby miło spotkać na nowym forum osoby znane z racjonalisty.pl, które już z tamtąd odeszły, względnie zostały wyrzucone.

  Niezależnie od tego uważam, że polscy racjonaliści powinni mieć swoje miejsce w sieci, w którym mogliby się wzajemnie inspirować właśnie na FORUM.

  Pozdrawiam serdecznie!

  #24463
  Andrzej Boguslawski
  Participant
  0p

  Moim zdaniem, potrzebnym, a nawet koniecznym jest teraz prowadzenie rozmów światopoglądowych na najwyższym poziomie merytorycznym, choć pisanych jak najprostszym – dostępnym dla ogółu – językiem. Warto zastanawiać się nad rzeczywistością i nad tym co się aktualnie wokół nas dzieje. W chwili obecnej w polskim internecie brakuje takiej możliwości.

  Takie forum powinno być intelektualną inspiracją do ciekawych lektur i samodzielnych przemyśleń, a także warsztatem pozwalającym nam na wyartykułowanie i przedstawienie pod krytyczną weryfikację naszych poglądów.

  Liczę, iż jeszcze parę osób nas tu wesprze, a bardzo chciałbym aby pomysł wsparły panie Liliac i Meretseger, gdyż dosyć wysoki poziom Racjonalisty.pl był wynikiem ich ówczesnej moderatorskiej pracy, choć najbardziej tu liczę na wsparcie – przecież pełnego zapału i inicjatyw – pana Jacka Tabisza.

  #25967
  +1
  Orionis
  Participant
  0p

  Tak, to forum unosi się w …mglistym niebycie… 😉
  Ja z kolei uważam , że Racjonalista.pl jest forum technicznie niewygodnym, naprawdę są lepiej opracowane pod tym względem schematy, gdzie da sie łatwiej, szybciej i wygodniej pisać, udzielać odpowiedzi, cytować i wyszukiwać. Przecież można sie wzorować na bardziej przejrzystych forach tematycznych, niekoniecznie dotyczących filozofii. Nawet mam przekonanie, że bardziej praktyczne i dynamiczne fora sa znacznie lepszym wzorcem.
  Na tym forum brakuje m.in. właśnie dynamizmu.
  Wiem, że narzekam, ale sami popatrzcie, tu sie nic nie dzieje, a powinno.
  Mam gotowość do „podkręcania atmosfery”, w sensie pozytywnym oczywiście, ale nie wiem, czy dobre chęci jednej osoby wystarczą. Jakieś pomysły, luźne sugestie, sny może 😉 ?

  #26275
  EDGAR HARPUN
  Participant
  0p

  Przydała by się możliwość zmiany kolorów, nie tylko czcionki, białe tło też nie jest moim ulubionym. Nie wiem czemu nie można sobie wstawić awatara…chyba, że nie umiem tego znaleźć.

  #27557
  Andrzej Boguslawski
  Participant
  0p

  Orionis: Na tym forum brakuje m.in. właśnie dynamizmu.

  Każdy ma inne potrzeby. Mnie brak tu przejrzystości wypowiedzi, możliwości – choć przez chwilę – korekty własnych błędów oraz refleksji intelektualnej u dyskutantów. Pełna dynamizmu to jest nasza polityka, gdzie panie i panowie zawzięcie mówią obok siebie. Każdy z nich ma 100% racji już choćby dlatego, iż innych – poza swoim szefem – nie słucha.
  ***

  #37486
  Freja Draco
  Participant
  0p

  Ech… no niestety nie wyszło to forum :/ Szkoda 🙁

Widok 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.