Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #10651

  Rola religioznawcy w dialogu między kulturowym
  Współcześnie religijność staje się coraz bardziej niejednolita a tym samym także różnorodna. Polega to na tym, że nieograniczany się na przykład jedynie do miejscowych potraw czy zwyczajów świątecznych ale coraz odważniej próbujemy tego co do tej pory znaliśmy z innych kultur jak np.:.joga, medytacja.
  Religioznawcę można porównać do terapeuty, który powinien przede wszystkim szanować odrębność i różnorodność sposobów wyznawania duchowości. jak również pomagać innym w jej poszukiwaniu.
  Zmieniły się czasy ,warunki życia ,ludzkie potrzeby. Rozwinęła się technologia a wraz z nią pojawiły się komputery, umożliwiając nam rozwój nauki i medycyny. Studenci mają dziś swobodny dostęp do skomputeryzowanej nowoczesnej biblioteki bez konieczności wychodzenia ze swojego domu, czy książek elektronicznych w postaci e- buków, które można czytać w telefonie, tablecie ,czytniku czy na komputerze.
  Religioznawca nie może być przywiązany do jednego rodzaju religijności instytucjonalnej. Zawód ten powinien przypominać zawód fotografa, który obserwuje a następnie opisuje różne religijne, zjawiska w kontekście społecznokulturowym. Jest też trochę filozofem, który zastanawia się np. nad ideą Boga, nad jego istnieniem ,nad tym jakie czynniki przyczyniają się do tego, że dla części naszego społeczeństwa wizyta w świątyni to nieodłączny niedzielny rytuał.
  Wizyta w kościele jest ciekawym doświadczeniem socjologicznym ponieważ osoby tam obecne jednoczą się we wspólnym śpiewie i modlitwie, można więc powiedzieć, że robią coś razem co przeciwdziała poczuciu osamotnienia i depresji .Poza tym możemy też obserwować zmieniającą się modę i większą dbałość o wygląd bo na co dzień bywa z tym różnie, ale do kościoła ,czy do lekarza ludzie zawsze ubierają się odświętnie .
  Duchowni dla wielu starszych osób są autorytetami moralnymi a ponieważ zależy nam na tym, aby być dobrym człowiekiem to często zwłaszcza w małych miejscowościach korzystamy z ich rad. Dobry ksiądz powinien ciągle się dokształcać aby opowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania każdego człowieka, niekoniecznie osób wierzących i należących do parafii czy jednego określonego wyznania. Duchowny powinien być ponad dogmatami. Widzieć dobro człowieka i jego sytuację życiową.
  Religioznawca jest społeczeństwu bardzo potrzebny. Ma on więcej czasu dla społeczeństwa niż duchowni, którzy sprawują sakramenty ,mają dni skupienia, rekolekcje Nigdy nie nawraca na siłę nie jest zabiegany lecz zawsze cierpliwe wysłucha i doradzi . Nie obawia się wejść do innego miejsca kultu niż jego własne osobiste przekonania .Poznawanie nowych kultur ,języków i ciągłe dokształcanie się jest dla niego ekscytującą niezapomnianą przyrodą.

  Religioznawstwo w odróżnieniu od teologii jest uniwersalne ,oznacza to, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie .Jest to szansa na połączenie swojej pasji z pracą zarobkową.
  Niestety polski rynek pracy nie jest nam przychylny. Nie daje się nam szansy na rozwinięcie skrzydeł, choćby na okres próbny. Jest to bardzo ważne ponieważ jest to zawód, którego najlepiej nauczymy się przez kontakt z drugim człowiekiem a nie z jakiegoś nawet najlepiej napisanego podręcznika .
  Religioznawca to człowiek, który żyje dla świata i dla ludzi a nie dla samego siebie. Jego życie przepełnia optymizm ,entuzjazm, zaangażowanie i radość Religioznawstwa nie uprawia się dla pieniędzy . Nie jest on wrogiem ani też sprzymierzeńcem, instytucji kościoła , patrzy na zagadnienia religii z punktu widzenia nauki a nie koniecznie wiary .Jak każdy człowiek posiada swoje refleksje i przemyślenia na różne tematy .Jest otwarty dlatego nie boi się rozmawiać na tematy kontrowersyjne, związane z przemijaniem ,ludzką seksualnością ,uzależnieniami, konwersją czy apostazją .Jest człowiekiem, który wie ,że zbytni fundamentalizm może być szkodliwy dla religijnego rozwoju ,może przyczynić się do wojen na tle religijnym.
  Religioznawca wie, że każdy ma prawo do szukania swojej prawdy, że pojęcie sekty nie jest jednoznaczne i może mieć wydźwięk negatywny dlatego by zachować bezstronność i neutralność używa słowa kult czy nowy ruch religijny.
  Religioznawstwo jest dynamiczne. W dalszym ciągu pojawiają się nowe związki wyznaniowe dziś odbiorca rynku religijnego jest w komfortowej sytuacji ponieważ za sprawą religijności subiektywnej ma on możliwość tworzenia mieszanki religijnej szytej na miarę, która odpowiada jego religijnym potrzebom, może też zmienić wyznanie lub nie wyznawać żadnej religii. Przecież na tym polega wolność aby mieć wybór .Religioznawstwo ten wybór daje a co najważniejsze nie wartościuje nie dzieli ludzi na lepszych czy gorszych, nie straszy ich piekłem. Co ma fatalny wpływ na psychikę dziecka. My nie moralizujemy mówimy po prostu, że każdy jest inny i że ma do tego pełne prawo, tak samo jak do szczęścia ,bezpieczeństwa czy miłości.
  Pamiętajmy, że religioznawstwo i teologia są to dwie odrębne dziedziny wiedzy akademickiej nauczanej na uniwersytetach. Religioznawstwo jest dla osób o wrażliwym sercu widzących coś więcej .
  Patrycja Adamska

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.