Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #19297

  Uniwersalność religioznawstwa w kontekście przemian społecznych i kulturowych
  Religioznawstwo jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem różnych zjawisk religijnych z wielu perspektyw, które dotyczą naszego codziennego życia.
  Religioznawstwo niczego nie narzuca, daje nam jedynie nowe możliwości . Każda religia jest dobra, pomaga uporządkować wiele spraw, na które poszukuje się odpowiedzi. Religioznawstwo jest moim zdaniem doskonałym zamiennikiem religijności instytucjonalnej, choć może być ona również jej uzupełnieniem, to kwestia indywidualna ponieważ każdy religioznawca jest inną osobą.
  Dobry religioznawca umie się odnaleźć każdej religii nie obawia się innych kultur, czy rozmów na tematy z nimi związane .Religioznawstwo jest przyszłościowe, choć by ze względu na emigrantów czy związki mieszane, gdyż dzięki nim kultura naszego kraju staje się barwna i bogata.
  Polska jest krajem konserwatywnym i ciężko się w nim żyje. Seks i religia są tematami tabu podobnie jak np. bycie wegetarianinem czy choroby cywilizacyjne.
  Przestańmy się oszukiwać świat nigdy nie był idealny i pewnie jeszcze długo nie będzie. Tym co szczególnie mnie dotyka jest walka o prawa kobiet i wychowanie seksualne w szkole uważam, że młodzież ma prawo do rzetelnej wiedzy na ten temat. Mimo, że w Polsce i na świecie wiele się o tym mówi to kobieta w porównaniu do mężczyzny wciąż jest gorzej traktowana np. w miejscu pracy, czy na uczelni musi więcej pracować na to aby w końcu osiągnąć swój życiowy sukces.
  W kościele rzymsko katolickim np. brak jest ordynacji kobiet na kapłanów nad czym ubolewam ponieważ kobiety są empatyczne, łatwiej się przed nimi otworzyć, wzbudzają zaufanie. To nie sprawiedliwe, że narzuca się każdej z nas stereotypowe role społeczne. Nie tylko kobiety mogą gotować i sprzątać równie dobrze radzą sobie z tym mężczyźni co widać np. w przypadku mężczyzn kucharzy, czy kobiet kierowców. Dziś coraz częściej nosimy męskie fryzury a spodnie na dobre stały się nieodłącznym elementem kobiecej garderoby. Świat należy do młodych ,silnych i odważnych więc nie bójmy się go zmienić, bo dzięki naszym działaniom zmienimy przyszłość naszą, naszych dzieci i wnuków .
  Nie oszukujmy się każda religia ma swoje zasady ,schematy i dogmaty. W wielu sprawach posiada myślenie tradycyjne np. jeśli para się kocha i mieszka ze sobą i żyją jak małżeństwo to zdaniem kościoła rzymsko katolickiego jest to grzechem ale ja uważam, że jeśli ktoś wierzy w Boga, który jest miłością samą w sobie i to on stawia na naszej drodze innych ludzi i doprowadza do ich spotkania ze sobą, to tym samym błogosławi nam i naszemu szczęściu. Jak uczy kościół rzymskokatolicki Bóg jest naszym ojcem to każdy rodzic mimo np. różnicy pokoleń pragnie w istocie naszego szczęścia. Dziś młodzi z różnych względów odkładają na później decyzje o ślubie np. gdy oboje nie mają pracy czy jeszcze się uczą i czekają na finansową stabilizacje.
  Wiele osób odchodzi od instytucji kościoła nie dlatego, że nie wieżą już w Boga ale dlatego, że Go tam nie odnajdują ,że w swojej religii jest im już za ciasno ,co staje się dla wielu ludzi przyczyną frustracji a w konsekwencji nerwicy ,depresji itp.
  Każdy człowiek znajduje się na różnym etapie religijności ma różną historię własnego życia dlatego nie wolno nam nikogo w tym względzie oceniać ,krytykować czy porównywać w końcu każdy jest inny . To nie człowiek jest sędzią tylko Bóg.
  Patrycja Adamska
  Magister kulturoznawstwa, absolwentka religioznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Licencjat z animacji kultury w PWSZ w Głogowie terapeutka uzależnień.

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.