Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • Autor
  Wpis
 • #11492

  W kręgu problemu etyki w szkole
  Zajęcia z etyki są zagadnieniem złożonym .Jako religioznawca ,kulturoznawca i osoba wychowana w rodzinie katolickiej podejmę próbę zrozumienia każdej ze stron .Jako religioznawca mam pełną świadomość tego, że każdy ma prawo do wyboru własnych przekonań. Zatem, lekcje etyki rozumiem jako przygotowanie jednostki do życia w społeczeństwie ,do integracji jak również do dialogu międzykulturowego i między religijnego.
  Kiedy ja chodziłam do szkoły była w niej jedynie religia oraz wychowanie do życia w rodzinie prowadzone przez katechetkę. Kiedy w czasie studiów miałam filozofię stała się ona moim ulubionym przedmiotem. Pozwalała mi bez religijnej indoktrynacji pochylić się nad otaczającym mnie światem.
  Etyka przyda się każdemu bez względu na wyznanie. Błędem są przekonania duchownych, że po przez chodzenie na etykę porzucamy wiarę, która przecież każe nam miłować naszych bliźnich. Księża obawiają się, że kiedy katechezy będą odbywały się w salkach parafialnych zmaleje liczba chętnych. Jednak nie o ilość a o jakość tu chodzi. Może wtedy na religię chodziłyby tylko te osoby, które posiadają taką potrzebę a nie te, które chodzą na nią bo tak wypada.
  Rodzice często posyłają dzieci na katechezę po to żeby miały one w przyszłości sakrament bierzmowania, potrzebny na wypadek ślubu kościelnego, czy chrztu dziecka .Ludzie się boją przyznać że mieszkanie bez ślubu, antykoncepcja są im na rękę i że ze względów ekonomicznych to się opłaca.
  Dlaczego żyjemy więc w takim zakłamaniu i oszukujemy wszystkich na około, skoro mamy wolność słowa i demokrację .Antykoncepcja jest wygodą i bezpieczeństwem dla kobiety. Używanie prezerwatyw jest oznaką odpowiedzialności za siebie i za drugą osobę, którą kochamy, ponieważ używanie jej minimalizuje ryzyko niebezpiecznych chorób.
  Odpowiedzialne wychowanie nie polega więc tylko i wyłącznie na daniu miłości naszemu dziecku, ale również na zapewnieniu mu godziwego i stabilnego domu i bytu .Współczesna kobieta, dużą część swojego życia poświęca pracy i karierze zawodowej, co jest zjawiskiem pozytywnym związku z tym, dużo podróżuje a antykoncepcja umożliwia jej kontrolowanie swojego własnego cyklu co z kolei zwiększa świadomość jej ciała.
  Wychowanie seksualne i etyka wyposaża nas w wiedzę i świadomość najważniejszych życiowych zjawisk, pozwala je zrozumieć i się na nie przygotować. W konsekwencji uczy to nas podejmowania odważnych życiowych decyzji i wyborów z jakimi przyjdzie nam zmierzyć się w życiu.
  Etyka uczy akceptacji i zrozumienia dla siebie nawzajem. Pokazuje, że możemy razem bawić się na podwórku ,uczyć się i pracować na wszystko trzeba jedynie odrobinę dobrych chęci.
  Patrycja Adamska

Widok 1 wpisów (z 1 wszystkich)
 • You must be logged in to reply to this topic.