- Ten wątek ma 17 replies, 5 głosów i był aktualizowany 10 lat temu przez MarcinK.
- AutorWpis
Pozdrawiam wszystkich uczestników racjonalista.tv.
Domyślam się, że niektórzy mogą mnie znać z innych wolnomyślicielskich portali, tu jednak – na nowym forum – wypada się przedstawić.
Lubię rozmowy na forach, cenię otwartość umysłu i racjonalną refleksję nad rzeczywistością. Jestem jednak również – jak chyba wszyscy – emocjonalny. Lubię dobre towarzystwo i sądzę, że będziemy tu mieli okazję do lepszego poznania się i wymiany poglądów.
Bardzo cenię inicjatywy świeckie w Polsce i racjonalista.tv wydaje mi się być bardzo interesującym pomysłem.
Liczę na to, że poza telewizją rozwinie się również forum, gdyż możliwość bezpośredniej wymiana myśli jest dla mnie w aktywności internetowej najcenniejsza.
Witam!
Masz już dosyć snów o potędze. O wpływie zasobów surowcowych Ojczyzny na Ruś Białą i Ruś Kijowską? Długo wytrzymałeś w tym wariatkowie.
Otwórz jakiś ciekawy wątek, bo na razie to tu też nuda.Cześć chłopaki i dziewczyny!
Po dość długich korowodach, dzięki poradom maceoxa i pomocy Jacka Tabisza, udało mi się wreszcie zalogować na forum. Witam zatem wszystkich licząc na to, że racjonalista.tv nabierze wigoru, którego na razie cokolwiek mu wciąż brakuje. Ze swej strony mogę obiecać, że Zbożne Dzieło nabierania wigoru będę się starał ubogacać własnymi wysiłkami, abym tylko funcjonalności tutejsze opanował, bo na razie jeszcze słabo je ogarniam, do innych standardów wdrożony.
Przedstawiać się i opisywać jakoś specjalnie chyba nie potrzebuję, kto mnie zna z forum racjonalista.pl ten już zna, a kto nie zna, ten pozna.
No, to jestem, jakby co. A dalej sami zobaczycie ;-).Pozdrawiam
Ja też na to liczę ale można się przeliczyć. Uważam że fR tv żeby wyjść z fazy embrionalnej potrzebuje jeszcze kilka narzędzi koniecznych do prowadzenia dyskusji:
cytowanie wypowiedzi do której się dana odpowiedź odnosi,
możliwość wgrywania plików w podstawowych formatach (pdf, doc lub pokrewne), zamieszczania zdjęć z własnego komputera i parę innych.
Wtedy może coś drgnie.Dzięki za cenne uwagi. Poza forum nie jest tak źle z tym „drganiem”, choć zawsze może być lepiej. Zaś forum ma dziś potężną konkurencję w postaci Facebooka. Ale ma też swoje zalety – ty możemy być u siebie i pisać na spokojnie.
No popatrz, już się załapałeś na fuchę. Gratuluję funkcji moderatora. Wystrzegaj się choroby moderatorów zwanej I Have a Dream.
Bez tego, możemy się spierać na przeróżne tematy. Spróbuję w miarę moich sił i możliwości dołożyć się do rozruszania tego forum. Uważam że istnieje taka potrzeba po cudownym nawróceniu u sąsiadów.Witam cię Jacku! znowu spotkaliśmy się, tą razą u Ciebie.
Facebook to nie jest to samo. Nie wyobrażam sobie Pana Bogusławskiego na facebooku, mnie zresztą też nie. f pracuje hasłowo. Poważne forum rozwija te hasła. To są dwie różne kategorie.
Ostatnio przyglądałem się co robicie. Film z Obirkiem udany, gratuluję. Mimo że z natury jestem krytyczny, bardzo mi się podobał. Wprawdzie Obirek popełnił pewien błąd, zakładając milcząco że religie będą trwały wiecznie gdy rzeczywistość wskazuje na obumieranie religii, chwilowo w Europie Zach. ale rozwój w Japonii też trzeba widzieć. Mimo tego obejrzałem go z przyjemnością.
Z ciekawością wyczekuję dalszego rozwoju waszych projektów. Nie może być tak żeby P. Napierała na okrągło pisał „Słowo na Niedzielę”. Mimo oczywistych i nieuniknionych mankamentów jestem dobrej myśli.
PozdrawiamNietsche:
Otwórz jakiś ciekawy wątek, bo na razie to tu też nuda.
Dein Wunsch ist mir Befehl:
Cieszę się, że Cię tu widzę.
Właściwie to zarejestrowałem się żeby ci odpowiedzieć na Twoje przywitanie. Skoro już się zarejestrowałem to pewnie tu zostanę.
Powiedz gdzie trzeba kliknąć żeby ukazał się ten cytat?Dzięki! Ja też mam nadzieję, że Obirek nie ma do końca racji, choć faktem jest, że bardzo często obserwujemy zanik jednej religii i wzrastanie drugiej. Andrzej Dominiczak w jednym ze swych materiałów na r.tv zauważa, że Czesi, mimo daleko idącej ateizacji, są bardziej zabobonni od Polaków. A wszelkie zabobony, new age, łatwo mogą się zamienić na inną, nową religię. Gdyby społeczeństwa laicyzujące się laicyzowały się solidnie, nie byłoby w nich tak dużej atencji do religii. Wiec Obirek może mieć rację, choć ja mam nadzieję, że jednak proces faktycznego odchodzenia od religijności zachodzi, choć raczej bardzo wolno. O wielu Europejczykach można powiedzieć, że odeszli od dawnych religii, ale nie można powiedzieć, że nie są religijni. Pozostaje też kwestia wiary prywatnej. Na ile jest to zjawisko stanowiące postęp, drogę do nie przesłaniania sobie świata mitami, a na ile to tylko przedsionek do nowych religii zorganizowanych? Na ile wreszcie osoba tworząca sobie religię na własną rękę jest mniej dogmatyczna od osoby wiernej gotowym, starym religiom?
Nietsche:
Powiedz gdzie trzeba kliknąć żeby ukazał się ten cytat?
Jeśli chodzi Ci w ogóle o zacytowanie fragemntu tekstu rozmówcy, to trzeba skopiować jego tekst do Twojego posta, którego tworzysz, następnie zaznaczyć ten tekst myszką, żeby był podświetlony i nacisnąć posród tych bordowych przycisków na przycisk „b-q” (blockquote).
Masz tam też dalsze opcje, ktorych jeszcze nie rozpracowałem, ale mam wrażenie, że znajdziesz pośrod nich również część z tego, czego Ci brakowało.
Pozdrowienia.Masz tam też dalsze opcje, ktorych jeszcze nie rozpracowałem, ale mam wrażenie, że znajdziesz pośrod nich również część z tego, czego Ci brakowało.
Gdy już rozpracujesz, daj znać. Nie będziemy powielać wysiłków.
Jacek Tabisz
choć faktem jest, że bardzo często obserwujemy zanik jednej religii i wzrastanie drugiej.Musimy usystematyzować.
a) Religia rozumiana jako wiara w byty nadprzyrodzone.
b) Religia rozumiana jako system religijny.
Ty mówisz o przypadku b) dla którego warunkiem koniecznym jest a).
Ja miałem na myśli zanikanie a)Andrzej Dominiczak w jednym ze swych materiałów na r.tv zauważa, że Czesi, mimo daleko idącej ateizacji, są bardziej zabobonni od Polaków. A wszelkie zabobony, new age, łatwo mogą się zamienić na inną, nową religię.
Oglądałem ten film i był on dla mnie irytujący ponieważ zawierał wiele błędnych wniosków lub rościł pretensje sprzeczne z ideą humanizmu.
Ateizm oznacza brak racjonalnych przesłanek istnienia bytów nadprzyrodzonych.
Ateista może wierzyć w homeopatię, pechową trzynastkę, telepatię, wędrówkę dusz i wiele innych rzeczy, jeżeli przypisuje te zjawiska naturze z wykluczeniem istoty ponad naturalnej. To o czym mówisz dotyczy definicji naturalistów(?), uznających naturalizm ontologiczny lub naturalizm metodyczny. W tezach naturalizmu nie ma miejsca na zjawiska nadzwyczajne, choć oczywiście N. nie wyklucza emergencji. Ateizm jest tylko postawą światopoglądową. Istnieją przecież religie ateistyczne. Wysunięte w tym filmie żądanie społeczeństwa ateistycznego narusza zasadę pluralizmu i przeczy ideom humanizmu. Nie chciałem komentować tego filmu na YT bo jest tam zbyt wielu oszołomów nie potrafiących rozsądnie i bez emocji argumentować dlatego dałem sobie z tym spokój. Inną irytującą rzeczą była krytyka konfirmacji rozumianej jako tradycji. Oznacza ona zupełne niezrozumienie roli i znaczenia tradycji. Krytykowanie choinek bożonarodzeniowych i karpia na wigilijnym stole brzmiałoby ortodoksyjnie ta tradycja jest tolerowana, tradycja innych nacji jest krytykowana i nie zasługuje na akceptację. Powoływanie się na prywatne badania demoskopijne dokonane próbie 20 osób z kręgu znajomych są parodią demoskopii. Było tam jeszcze coś co mi się nie podobało ale piszę teraz z pamięci i tak na szybko nie przychodzi mi do głowy.O wielu Europejczykach można powiedzieć, że odeszli od dawnych religii, ale nie można powiedzieć, że nie są religijni. Pozostaje też kwestia wiary prywatnej.
Są tacy i tacy. Prywatną wiarę tłumaczę sobie dostosowaniem sytemu religijnego do współczesności. Ponieważ Kościoły zablokowały się dogmatami, zamknęły sobie drogę do up download. I część wiernych modernizuje swoje wyobrażenia do stanu wiedzy i stanu etycznego współczesności. Nasz mózg nie został stworzony w pierwszej kolejności do optymalizowania i myślenia. Nasz mózg został stworzony do podejmowania decyzji i sterowania ciałem.
W jednym z wykładów uniwersyteckich z neurologii którego kiedyś słuchałem, wykładowca opisał eksperyment z którego wynika że my chcemy być oszukiwani, my oszukujemy sami siebie. Gdy się nad tym zastanowisz to przyznasz że Tobie też się pewnie to w życiu zdarzyło. Zanik religii w rozumieniu a) został zaobserwowany. To nie jest jednak proces na lata, to jest proces na wiele generacji bo w takich przedziałach czasowych działa ewolucja.
Dzień Dobry wszystkim bywalcom,
Widzę dużo znajomych twarzy. Postanowiłem również dołączyć. Postaram się coś skrobać jak tylko czas pozwoli.
Witajcie zatem.
Eee, tam – „załapałem się”. Jacek mnie zrobił modem nie spytawszy o zdanie.
Ale wybór w poczuciu odpowiedzialności, a i zaszczytu, przyjąłem, choć to i nie „fucha” żadna, tylko społecznie na się wzięty obowiązek.
Na razie jestem poważnie skonfundowany dziwnym sposobem czysto technicznego funkcjonowania tego forum, ale z czasem załapię może.
Z perspektywy moderatora zaś najbardziej przeszkadza brak regulaminu, co skazuje mnie na kierowanie się własnym widzi-mi-siem, czego bardzo bym chciał uniknąć.
Nie bardzo mam też techniczne narzędzia do dyscyplinowania kogokolwiek – gdybym chciał np. jakiego trolla zbanować, to – z tego, co widzę – nie mam takiego przycisku :-/.
Pisałem już o tym do Jacka, pewne wstępne kroki obaj poczyniliśmy, ale zapraszam do zgłaszania własnych pomysłów ws. Regulaminu i włączania się w dyskusję (dziś lub jutro utworzę stosowny wątek) ku pożytkowi ogólnemu.- AutorWpis
- You must be logged in to reply to this topic.