O świeckości w Polsce. Krzysztof Mieszkowski

 

Choć Nowoczesna nie podpisała wraz z innymi partiami deklaracji świeckości na Kongresie Świeckości, poseł Krzysztof Mieszkowski, po którym płaczą wrocławianie na ruinach Teatru Polskiego, wygłosił płomienną mowę o roli świeckości w kulturze i twórczości. Być może zmiękczy serca liderów i deklaracja świeckości zyska też wsparcie ze strony polskich liberałów. W każdym bądź razie świeckość w kulturze to ważny trop, zaś Mieszkowski zna się na tym i umie o tym mówić bardzo ciekawie. Nagranie zrealizowano podczas Kongresu Świeckości w Warszawie w 2017 roku.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “O świeckości w Polsce. Krzysztof Mieszkowski”

    1. Do konca nie rozumiem o co tu chodzi z tym gosciem wiszacym na oknach. Formalnie to kazdy moze sobie powiesic na swojej posiadłosci co chce (oprocz rzeczy podlegajacych karze). Symbole religijne nie podlegaja karze i kazdy sobie moze wywiesic jezuska czy zeuska. Pytanie gdzie konczy sie mieszkanie/posiadłosc. W tym przypadku własciciel kamienicy byc moze moze decydowac o tym co bezposrednio za oknem. Bardziej mnie porusza zasyfiała posiadlosc, paskudna elewacja, grzyb i zacieki, pewnie w srodku nie lepiej.

      Artyscie powinno byc wolno tyle samo co zwykłemu Kowalskiemu, nie rozumiem dlaczego artystow i kler ma obowiązywac inne prawo. 

  1. Najbardziej żałosne w tym wszystkim, ze z dawaniem potężnych prezentow Krk zaczął Mietek Rakowski ze swoim lakejem Jerzym Urbanem. Mysleli że jak posmarują klerowi, to bedą razem z klerem rządzic Polską. 

    1. A w którym momencie tego filmiku Mieszkowski postuluje "nieprzerwany strumień kasy publicznej na wszelkie przedsięwzięcia kulturalne"?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − dwa =