• niedziela, 5 lipca 2020 r.

Audycja o konflikcie palestyńsko – izraelskim w radiu RDC. List otwarty w tej sprawie

Standardy dziennikarstwa. W związku z niedzielną audycją w RDC wysłałem do Rafała Betlejewskiego list otwarty:

Subject: audycja o konflikcie palestyńsko-izraelskim

Pozwalam sobie skrytykować publicznie Pana audycję, bo cenię zarówno Pana jak i rozgłośnię RDC, której kiedyś wręcz nie zauważałem, a która od dwóch lat jest w stanie przykuć moją uwagę na długie godziny, i którą polecam znajomym…. Słuchałem w niedzielę Pana audycji z udziałem Pauliny Codogni. Dotyczyła budowy muru wokół palestyńskiej części Zachodniego Brzegu, który ma obronić obywateli Izraela przed masowymi morderstwami.

W audycji padały w stosunku do Izraela różne niesprawiedliwe określenia, bardzo dalekie od dziennikarskiej obiektywności: o apartheid i okupację oraz brak Palestyńczyków w Knesecie. Była również mowa o pokojowych protestach Palestyńczyków z użyciem kamieni wystrzeliwanych z proc. Myślę, że można i należy krytykować politykę Izraela, podobnie jak każdego państwa, ale są pewne granice tej krytyki, poza którymi dziennikarstwo przeobraża się w jednostronną propagandę. Jak wiadomo, walka Państwa Palestyńskiego z Izraelem ma w założeniu doprowadzić do likwidacji Izraela, a prowadzona jest nie tylko przez „pokojowe” protesty, w wyniku których wiele osób może zostać okaleczonych kamieniami, ale również przez zamachy mające na celu masowe zabójstwa oraz poprzez bombardowanie rakietami.

Zachodni Brzeg nie jest terenem okupowanym. Jest terenem spornym, podzielonym przez stronę izraelską i palestyńską w Oslo w 1993 i 1995 r. W Knesecie są Arabowie, w przeciwieństwie do parlamentu palestyńskiego, w którym nie ma żadnego Żyda. Palestyńczycy to też Arabowie, ale obywatele Państwa Palestyńskiego, więc nie mogą być w Knesecie. Wybory do parlamentu palestyńskiego od prawie 10 lat w ogóle się nie odbywają. Dyskryminacja to przede wszystkim palestyńska specjalność – nie tylko Żydów, którzy po prostu zostali wygnani z terytoriów Państwa Palestyńskiego, ale m.in. też kobiet, mniejszości seksualnych i dziennikarzy. Narzekanie na „apartheid” w Izraelu, stosunkowo demokratycznym państwie (nawet jeżeli z odchyleniem religijnym), otoczonym krwawymi i agresywnymi dyktaturami, do których nie można nie zaliczyć również Państwa Palestyńskiego – jest hipokryzją.

Rafał MaszkowskiNa przełomie lat 80. i 90. studiował astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działał wtedy w opozycji: pod koniec lat 80. był podziemnym drukarzem, brał udział w reaktywacji NZS-u (1988) r. i samorządu studenckiego na UMK. Został wiceprzewodniczącym Zarządu Uczelnianego NZS i przedstawicielem NZS UMK w Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Od roku 1992 aktywnie współtworzył kształt polskiego Internetu: uruchomił na UMK węzeł Fidonetu, który wymieniał pocztę z Internetem. Zajmował się również uruchamianiem różnych serwisów sieciowych: serwera Usenetu oraz pierwszego w Polsce gophera. Po studiach zajmował się radioastronomią w Szwecji – w Göteborgu oraz pobliskiej Onsali, gdzie m.in. tworzył oprogramowanie sterujące 32-metrowym teleskopem w Onsala Rymdobservatorium. W tym czasie współpracował też z "Pigułkami" – jedną z pierwszych polskich elektronicznych gazet, uruchomioną w roku 1990 przez Marka Zielińskiego i Dave'a Philipsa. Prowadził w niej dział kontaktów sieciowych. W latach 1992-1996 stworzył i uaktualniał spis list dyskusyjnych (tzw. "listę list"), który przerodził się w "Polskie Zasoby Sieciowe" – pierwszą próbę skatalogowania zasobów informacyjnych dostępnych w polskim Internecie. W roku 1994 był współzałożycielem jednego z pierwszych dostawców Internetu w Polsce – PDi (Publiczny Dostęp do Internetu), pracował w niej do roku 1998. Współtworzył i w 1995 roku został członkiem zarządu stowarzyszenia Polska Społeczność Internetu, a w 2000 r. brał udział w powstaniu Internet Society Poland – polskiego oddziału Internet Society. Zajmował się również wdrażaniem usług sieciowych w Internecie: w roku 1996 transmitował poprzez MBone finał WOŚP, a w roku 1997 uruchomił pierwszy w Polsce węzeł 6Bone – testowej sieci używającej IPv6 (najnowszej wersji protokołu IP). W roku 1998 brał udział w organizacji koncertu internetowego Warszawa – Helsinki – Oslo w ramach Warszawskiej Jesieni. W latach 1996-2006 był koordynatorem polskiej części GNU Translation Project. Prowadzi serwis internetowy przedstawiający krytyczną analizę Radia Maryja. Współpracuje z grupą Świecka Polska zajmującą się występowaniem z kościołów. Obecnie zatrudniony jest w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje o autorze podane za Wikipedią.

Podobne materiały

3 komentarze

 1. Janusz
  Janusz
  7 września 2015 at 19:42 - odpowiedz

  Brawo panie Rafale. Media zachodnie sa bardzo falszywe
  i stronnicze .Sa wrecz klamliwe opisujac konflikt Izrerale i Palestynczykow. Pora aby zdjac gogle hipokryzji i spojrzec uczciwie na ten konflikt.
  Izreal jest malym panstwem z kilkoma milionami ludzi otoczony stoma milinami Arabow ktorzy atakowali karawany starozytnych Izraelczykow juz za czasow Proroka.Nienawisc do Izraela jest zakodowana w Koranie.
  Jak dlugo Palestynczycy beda sie upierali ze ich celem jest zniszczenie Izrealu tak dlugo nie bedzie pokoju .
  Jedyna rozsadna opcja to pokojowe wspolistnienie Izraela i Palestynskiego panstwa przyszlosci. Wersja dzihadu jest beznadziejna i prowadzi do nie konczacego sie rozlewu krwi lub atomowej zaglady.

  • Heisenberg
   10 września 2015 at 02:28 - odpowiedz

   Arabów w Izraelu jest coraz więcej, więc nawet dżihad zbrojny nie będzie potrzebny, wystarczy robić dżihad seksualny ^^

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *