• czwartek, 24 września 2020 r.

Co na to racjonaliści? Protesty studentów. Joanna Hańderek i Dorian Mączka

 

Omawiamy bieżące wydarzenia. Tym razem głównym tematem są protesty studentów w obronie niezależności wyższego szkolnictwa. Zarówno Joanna jak i Dorian byli w samym sercu wydarzeń. 

Podobne materiały

10 komentarzy

 1. Elasp
  28 czerwca 2018 at 20:47 - odpowiedz

  Jaki procent studentów UJ popiera (lub popierał) wspomniany protest? "Protest studentów" – wszystkich studentów (UJ)? Prawie wszystkich? Połowy? Cwierci? Ułamka?

  .

  Ilu więc? O jakiej wielkości mówimy? Czy do głosu dopuszczeni będą studenci nie popierający protestu (jeżeli tacy są)? Zawsze trzeba wysłuchać racji dwóch stron – na tym chyba polega racjonalna debata (jeżeli już o racjonalizmie mowa).

  .

  Będę wdzieczny za odpowiedz.  

  • lipschitz
   29 czerwca 2018 at 03:06 - odpowiedz

   I do czego Ci ta odpowiedź potrzebna? Na podstawie procenta popierających protest zamierzasz oceniać jego słuszność? Procent decyduje jedynie o tym, czy protest ma szanse powodzenia czy nie ma, ale też nie do końca, bo zdeterminowane 5% także może wiele osiągnąć. Istotne są argumenty, a nie to jak wielu coś popiera, gdyby było inaczej ziemia nadal byłaby płaska.

   • Elasp
    29 czerwca 2018 at 09:17 - odpowiedz

    Interesuje mnie prawda. A dalekie od prawdy będzie powiedzenie, że "studenci protestowali", jeżeli protestował np. 1 %. Liczba studiujących na UJ wynosi ok. 40 000. Czy takie tłumy gromadziły się podczas antyustawowych demonstracji i protestów? Nawet jeżeli w protestach wzięło aktywny udział 1000 studentów – w co wątpię, ale proszę o zdjęcia, nagrania, itd., może to prawda –  to jest to ledwie 2,5 %. 

    .

    Pytam o to także dlatego, że żyjemy w demokracji, którą przecież tak bardzo chwalą i cenią autorzy materiału, i której chcą, jak rozumiem, bronić. Decyduje więc większość. W pewnej mierze większość decyduje nie tylko o tym, co sie stanie, ale także o racji, tzn. co należy lub należało uczynić, co powinno sie lub powinno było sie stać, co jest albo było słuszne, a co nie. Chyba, że autorzy materiału są zwolennikami quasi-demokracji mającej mniej więcej taką postać: decyduje większość, ALE jest ona kierowana przez elitę, do której MY należymy.

    .

    I chyba taka jest prawda. Tak zwane "protesty studentów", zainicjowane przez zafascynowaną marksizmem grupę studentów i doktorantów z Aleksandrem Temkinem na czele, widzących siebie w roli awangardy studenckiej podobnej do tej z roku 68, ideowo wywodzą się z marksizmu, a sciślej z marksizmu-leninizmu ("partia proletariacka nie jeko przedstawiciel, ale jako awangarda klasy robotniczej'). Oczywiście podobny był tenor przekazu kierowanego od 1989 r. do Polaków przez "Gazetę Wyborczą": "owszem, demokracja, ale z kierowniczą rolą elity, samo-uzupełniającej się, złożonej z byłych opozycjonistów, postępowych demokratów, także z dawnej drugiej strony, oraz lewicowych "autorytetów moralnych – bo oni, bo my znamy się na demokracji najlepiej i wskażemy ludziom właściwą drogę"". Moim zdaniem taki sposób myślenia nie ma nic wspólnego z demokracją, jest to demokracja fasadowa, demokracja "na niby", co zresztą widzieliśmy na przykładach "demokracji" socjalistycznych.

    .

    Kiedyś pytano: co wspólnego mają Ateny i Jerozolima? Dziś można zapytać: co mają wspólnego bolszewizm i demokracja?        

   • Vernon_Roche
    29 czerwca 2018 at 13:41 - odpowiedz

    Jak zawsze ELASP chce się wyrzec się Polaków. W tym przypadku dodatkowo odmówić studentom prawa do bycia studentami.

    • Elasp
     29 czerwca 2018 at 17:47 - odpowiedz

     ELASP co najwyżej chce się wyrzec bolszewizmu – dobrze: marksizmu-leninizmu – i tendencji de facto antydemokratycznych, gdyż ani jedno, ani drugie nie ma nic wpólnego ani z polską historią i polskim inetersem narodowym, ani z rozumem i racjonalnością. 

     • Vernon_Roche
      29 czerwca 2018 at 19:15

      Nie, ELASP wraz Pisem chcą wyeliminować Polaków z Polski, wyrzekając się Polaków i obrażając ich przy użyciu między innymi takich słów jakich powyżej użyłeś lub jeszcze gorszych. ELASP z Pisem chcą Polskę zniszczyć, bo jej szczerze nienawidzą i są ojkofobami, dlatego zabijają parlamentaryzm, oskarżając innych o bolszewizm: https://nowakonfederacja.pl/slabosc-panstwa-obnazona/ 

      Tylko wyrzekając się Polaków, można ich traktować tak, jak to robi ELASP z Pisem, bo wtedy nie ma się wyrzutów sumienia i można o nich myśleć z czystym sumieniem jak o wrogach. Nie słuchać, nie rozmawiać z nimi. Tylko wyrzekając się Polaków i Polski, można z niej z czystym sumieniem zrobić gówno.

     • Elasp
      29 czerwca 2018 at 19:57

      Przepraszam, ale to, co piszesz, to kompletne brednie. Szkoda czasu na wymianę zdań na takim poziomie. Może ktoś inny odniesie się do moich uwag? Może dyskutanci chcieliby się wypowiedzieć?  

     • Vernon_Roche
      29 czerwca 2018 at 20:35

      Co jest brednią?
      Że wyrzekłeś się Pana Koraszewskiego, pisząc „nie zasługuje Pan niczym – w moim odczuciu – na miano Polaka” (http://racjonalista.tv/odrastajace-glowy-hydry-nazizmu/)?
      Że Twoi ulubieńcy wyrzekli się Polski, łamiąc jej konstytucję, a Ty to popierasz, bo nie uważasz, że ludzie, którzy ją napisali to nie są Polacy? Niszczą sądy, a Ty to popierasz, bo uważasz, że ludzie, którzy w nich pracują, to nie są Polacy. Niszczą szkoły, a Ty to popierasz, bo uważasz, że polscy nauczyciele to nie są Polacy. Będą chcieli zniszczyć niezależność w Polskich mediach, a Ty to będziesz popierał, bo uważasz, że polscy dziennikarze nie są Polakami.
      Że ELASP plus PIS uważają, że Tusk nie jest Polakiem?
      Że ciągle widzę, jak piszą o kimś, że jest "obywatelem polskojęzycznym", a nie Polakiem?
      Przecież to się zdarza, to wszystko prawda. Uwierają wam po prostu Polacy. 
      ​Dlatego próbujesz zdyskredytować protesty studentów. Bo Ci uwierają. Bo nie są takimi Polakami, jakimi byś chciał, żeby byli, to się ich wyrzekasz i odmawiasz im prawa do bycia studentami. Tak, jak Ci zawsze przeszkadzają ludzie prostujący przeciwko zmianie Polski w gównostan.

     • Vernon_Roche
      29 czerwca 2018 at 20:45

      a Ty to popierasz, bo nie uważasz, że ludzie, którzy ją napisali to nie są Polacy =>a Ty to popierasz, bo uważasz, że ludzie, którzy ją napisali to nie są Polacy

 2. Elasp
  28 czerwca 2018 at 21:02 - odpowiedz

  "Wszyscy", "prawie wszyscy", "większość", "niemal większość", "znaczna częśc", "pewna część", "niewielka część", "mniejszość", "niewielka mniejszość", "garstka", "prawie nikt", "nikt" – trzeba używać kwantyfikatorów, których przecież nie skąpi nam nawet mowa potoczna, używać dla jasności – a więc i dla racjonalności wypowiedzi. A tu, na stronie racjonalistów – "protest studentów", bez jakiegokolwiek kwantyfikatora. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *