• poniedziałek, 26 października 2020 r.

Kosciół a dzieci

 

Zainteresowanie problemem molestowania i podporządkowania dziecka przez kler, we wszystkich religiach to niezwykle medialne i aktualne zagadnienia. Zwłaszcza dziś na fali doniesień o pedofilii w Kościele katolickim.
Redaktorzy Racjonalista.tv Joanna Hańderek i Radosław S. Czarnecki wskazują na szereg elementów związanych z miejscem dziecka w strukturze instytucji religijnej. Dotykają jedynie kilku aspektów tego problemu.

Podobne materiały

37 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  11 kwietnia 2019 at 20:33 - odpowiedz

  radja Radku ateizm religią nie jest, ale marksizm juz jak najbardziej.

 2. Radosław S. Czarnecki
  Radosław S. Czarnecki
  11 kwietnia 2019 at 22:19 - odpowiedz

  Tak jak pseudo-liberalizm Pana Doktora, Panie Piotrze N, uprawiany i głoszony przez fanatyków rynkowych stosunków społecznych oraz organizowanego wedle nich całokształtu życia ludzkiego. Wszystko co jest głoszone w formie apriorycznej, dogmatycznej, i anty-ewolucyjnej jest ultra-fundamentalistyczną religią. A zapatrzone w siebie i zakochane w swoich poglądach narcyzy to bez względu na zapewnienia materiał ludzki na typowych fanatyków (np. takich Breivików czy Tarrantów). A tak nota bene – jak to jest, iż ktoś kto nie przeczytał nic z Marksa – o czym sameś Panie Napierała kilkakrotnie zapewniał (z tytuł "zbrzydzenia" i "fochów") – i który tą klasykę XIX-wiecznej filozofii i nauki namiętnie aktualnie krytykujesz na prawo i lewo, uważasz się jednocześnie za racjonalistę ? Aberracja ?

   We wszystkich płaszczyznach życia – trzeba wiedzieć co się mówi, a nie mówić co sie wie (lub wydaje że się wie).   

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   11 kwietnia 2019 at 23:20 - odpowiedz

   nie jestem fanatykiem wolnego rynky Radku, popieram na przykład cła ochronne przeciw Chinom czy sanksje handlowe wobec Rosji a więc pudło

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   11 kwietnia 2019 at 23:51 - odpowiedz

   czytałem Marxa Kapitału całego nie zmeczyłem ale czytałem manifest i czytałem krytyke prog gotajskiego. Lepiej niż niejeden lewicowiec wiem co tam pisał

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   17 kwietnia 2019 at 15:49 - odpowiedz

   Marks – klaska XIX w. nauki 😀 😀 Radzę zapoznąć się z tym czym nauka jest.

 3. Radosław S. Czarnecki
  Radosław S. Czarnecki
  12 kwietnia 2019 at 07:23 - odpowiedz

  To trzeba się Panie Piotrze N na coś zdecydowac; czy prawdą jest to co żeście głosili tet'a'tet (na zebraniach redakcyjnych i redakcyjnych spotkaniach,  kiedy jeszcze w nich uczestniczylem) czy to co tu napisaliśce ?! W końcu jak jest……

 4. Radowid
  13 kwietnia 2019 at 10:43 - odpowiedz

  Co do pedofilii – koronnym argumentem obrońców KRK jest to że księża stanowią mały ułamek pedofilów.

  Ten argumentoid jest falszywy z 2 powodów:

  1) pedofilia zawsze jest zbrodnią i nieważne ile pedofilów jest tu czy tam – to zjawisko trzeba jawnie zwalczać wszędzie

  2) wśród katolików księża uchodzą za autorytet moralny i w założeniu mają stanowić wzór do naśladowania dla swoich owieczek..  a tymaczesm stanowią chyba anty-wzór.

  Zgodnie z ideologią KRK księża muszą być czyści jak łzy a jest dokładnie na odwrót.

  • Elasp
   13 kwietnia 2019 at 20:07 - odpowiedz

   Dlaczego "pedofilia zawsze jest zbrodnią"? Kto tak orzekł? W historii ludzkości jest to zjawisko powszechne, jest obecne także u zwierząt (np. u małp). Nie różni się pod tym względem od homoseksualizmu, który – zdaje się – mamy tolerować, a nawet z pełną powagą uważać za normalny.

   .

   Nie tylko kultura muzułmańska, ale także np. kultura japońska (a chyba nie uznamy Japończykow za ludzi prymitywnych) nie mają o pedofilii tak surowego zdania. Nie miała także (jak wiadomo) kultura europejska (antyczna).  

   • Elasp
    13 kwietnia 2019 at 20:25 - odpowiedz

    Ktoś powie: "pedofilia jest zawsze zbrodnią, gdyż zawsze oznacza krzywdę dziecka". Przyjmijmy na chwilę ten argument. I odpowiedzmy nań w ten sposób: jeżeli potępimy pedofilię, będziemy chronić dzieci przed krzywdą, ale skrzywdzimy pedofili, którzy będą (jawnie czy w ukryciu) cierpieć w przekonaniu, że są ludżmi złymi i nienormalnymi. Nikt nie wybiera sobie tej skłonności, i pedofil (przez sam fakt bycia pedofilem) staje się osobą pokrzywdzoną przez los, jeżeli ma nieustanną świadomość, że uskutecznianie jego skłonności "jest zbrodnią", a on sam człowiekiem zboczonym lub chorym. Podejrzewam, że życie takich ludzi jak Lewis Caroll czy Henryk Sienkiewicz było wypełnione udręką i wyrzutami sumienia, a także zwykłym ludzkim – strachem.

    .

    Rachunek cierpień wcale nie jest więc jednoznaczny.  

    • Dziwer
     14 kwietnia 2019 at 03:14 - odpowiedz

     Nawet nie chcę myśleć jak porąbany mielibyśmy świat, gdyby na chwilę przyjąć Twoją retorykę. Na sczęście odchodzimy od niej coraz dalej a podobne wywody w wielu wypadkach stają się podstawą od przeszukania pod kątem sprawdzenia, czy dany osobnik nie skrywa jakiś pedofilskich treści.

   • Radowid
    13 kwietnia 2019 at 22:14 - odpowiedz

    Jeśli jesteś nirmalny a zapewne jesteś, to wystarczy żebyś zauważył czym się różni pedofilia od pedałowania.

   • Radowid
    13 kwietnia 2019 at 22:18 - odpowiedz

    Walić to co orzekaja jakieś kultury.

    Liczy się ewolucja etyki i to w jaki sposób oswiecone społeczeństwa pojmują dziś etykę.

    Gdyby pedofilia byla normalna to nikt z tego powodu nie czepiał by się klechow z KRK i innych sekt.

    • Elasp
     13 kwietnia 2019 at 23:08 - odpowiedz

     To jest argument? Kiedyś oświecone elity gloryfikowaly np. niewolnictwo (Arystoteles).

      

     • Radowid
      13 kwietnia 2019 at 23:17

      Albo udajesz przyglupa albo trolla.

      1) wspomniałem o ewolucji etyki i ani słowem o "elitach" tylko o społeczeństwie jako całokształcie

      2) chyba nie popierasz pedofilów…

     • Elasp
      14 kwietnia 2019 at 08:36

      Racja, czytałem wypowiedz na smartfonie – mój błąd.

      .

      Nie, nie popieram, staram się tylko znależć na portalu racjonalistycznym jakieś racjonalne argumenty przeciw pedofilii, zważywszy na głosy, jakie coraz częściej pojawiają się na zachodzie, właśnie w "oświeconych społeczeństwach".

      .

      Trochę z innej beczki – o tym, co w oświeconej Holandii: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24654129,holandia-badania-dna-potwierdzaja-lekarz-z-kliniki-leczenia.html

     • Elasp
      14 kwietnia 2019 at 08:59

      "Tytułowe dzieci Louisa łączy coś jeszcze – kolor skóry.

      – Lekko śniady, Karbaat w dokumentach nazywał go "kawą z mlekiem". Kiedy wpadłem na historię dzieci Louisa, ten aspekt najbardziej pobudzał moją wyobraźnię. Wszystkie Połówki mają ciemniejszą karnację, choć ich rodzice są biali."

      .
      http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,21762675,polowki-tak-o-sobie-mowi-200-mlodych-holendrow-ktorzy-maja.html

     • Radowid
      14 kwietnia 2019 at 11:31

      Nie znam Holandii.

      A pedofilia jest zboczeniem.

      A dlaczego?

      Bo seks z dzieckiem to zboczenie i wbrew temu co powiedziała jego arcymagnificencja Michalik to nie jest wina dzieci…

     • Elasp
      14 kwietnia 2019 at 19:55

      "A pedofilia jest zboczeniem.

      A dlaczego?

      Bo seks z dzieckiem to zboczenie."

      .

      Takim "argumentem" chcesz przekonać np. muzułmanina?

 5. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  14 kwietnia 2019 at 01:57 - odpowiedz

  według wiekszosc badan najwiecej ped. jest wsrod robotnikow budowlanych bo mają najlatwiej . nosza podobne stroje pracuja w roznych miejscach mają kaski, a dzieci sie wlocza po budowach, wiec wcale nie księża czy lekarze czy nauczyciele…

  • Dziwer
   14 kwietnia 2019 at 03:23 - odpowiedz

   Bo wiesz Napierała, robotników budowlanych jest miliony, a kleryków liczy się w dziesiątkach tysięcy, dlatego istotna jest nie liczba, ale odsetek. Jeśli nie rozumiesz wyjaśnię łopatologicznie, szacuje się, że na 50 000 klechów przypadać może nawet 3000 do 5000 pedofilów, więc jeśli na 5 mln robotników przypda nawet 10 000 pedofilów to rozumiesz Napierała jak bezsensowana jest Twoja wypowiedź. Według niektórych wyliczeń w środowisku katolickich księży przypadki pedofilii występują nawet 50 razy częściej niż w jakimkolwiek innym środowisku. Nawet jeśli liczba jest przesadzona, to jakbyś nisko nie zszedł nadal wygląda to bardzo źle.

   • Radowid
    14 kwietnia 2019 at 18:03 - odpowiedz

    @DZIWER

    Rzeczywiście, skandaliczna wypowiedź PN.

    🙁

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    14 kwietnia 2019 at 23:49 - odpowiedz

    hmmm robotników może być w Polsce budowlanych ile milion? nauczyciele to już setki tysięcy, księży jest 23 tysiące robotnicy sa porównywalni z naucz i księzmi razem. Nigdy nie widziałem listy z odsetkiem natomiast w liczbach bewzględnych wygląda na to, że liczniejszy zawór ergo więcej przypadków ped.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    14 kwietnia 2019 at 23:51 - odpowiedz

    to była jakaś koszmarnie wielka liczba w przypadku robotników. wielokrotnie większa niż u klechów więc chyba ratio zachowane, a złośliwostki sobie podaruj

    • Dziwer
     19 kwietnia 2019 at 12:39 - odpowiedz

     Nie wiem po jakiemu liczysz, ale na przykład 1 na 10, a 1 na 100 to dwa różne wyniki. Złośliwie dodam, że zapewne najwięcej pedofilów na świecie jest wśród Chińczyków 🙂

  • Lucyan
   14 kwietnia 2019 at 15:31 - odpowiedz

   Zakazac klerowi kontaktu z dziećmi. Co najmniej do 13 roku życia. Niech sie piepszą sami, swoim gronie. Pedofilia 0-10, hebefilia 11-14, efebofilia 15-18. Choc potocznie pedofilem nazywamy 0-18. Najgorsze to własnie 0-14 lat, bo mały człowiek jest zupełnie zdany na lizanie goleni plebana.

    

    

    

   • Elasp
    14 kwietnia 2019 at 22:23 - odpowiedz

    Trzeba by jeszcze zakazać np. harcerstwa – od lat słyszy się o molestowaniu np. na obozach. Warto by sprawdzić, czy twórcy harcerstwa (skautingu) nie byli przypadkiem homoseksualistami.

    • Lucyan
     14 kwietnia 2019 at 23:38 - odpowiedz

     Dlaczego nie, zakazac klerowi i harcerzom. Roznica  jest  taka, ze harcerze nie łapią swoich ofiar "na boga". A kler  wyłapuje jeszcze swoje ofiary poprzez spowiedz, to jest bezczelnosc. Faktycznie, Paweł  z Tarsu był gejem i to okrutnym.  Sprytnie  wymyslił tego Jezusa, i jego homoseksualną sekte zwaną apostołami.

      

    • Radowid
     15 kwietnia 2019 at 00:10 - odpowiedz

     Elaspie.

     Tego nie wiem ale na pewno twórca skautingu był masonem.

     • Elasp
      15 kwietnia 2019 at 08:19

      Był, a właściwie – byli. 

      .

      https://www.nytimes.com/2012/07/20/opinion/scoutings-gay-founder.html

      .

      https://www.nytimes.com/2000/07/09/weekinreview/word-for-word-1910-boy-scout-manual-stoking-campfire-s-magic-other-tips-for.html

      .

      Kąpanie się w jezioze na golasa z 10-letnimi chłopcami-skautami musiał wymyślić ktoś zaburzony – no właśnie, zaburzony, czy całkowicie normalny? Czy skauting, zawierający takie aktywności, to cos normalnego, czy nienormalnego? Istnieje przeciez od 

     • Elasp
      15 kwietnia 2019 at 08:53

      dziesiątek lat.

      .

      Wszystko wskazuje na to, że w dawnych czasach homoseksualista o skłonnościach pedofilskich musiał dokonać społecznie akceptowanego wyboru życiowego, pozwalającego mu (ukradkiem) na realizację swoich skłonności. Dawniej, jak podejrzewam, tacy ludzie wybierali karierę duchowną lub opiekunów w sierocińcach, współcześnie zostają nie tylko duchownymi czy opiekunami w sierocińcach, ale nauczycielami, trenerami, itp. 

     • Elasp
      15 kwietnia 2019 at 09:25

      Współcześni homoseksualiści będący pedofilami obmyślili nowy środek, który również ma być społecznie akceptowany – będą tym środkiem "adopcje" dokonywane przez "małżeństwa homoseksualne". Jeżeli takie adopcje będą dozwolone, para homoseksualistów będzie mieć dziecko na wyłączność (niech zgadnę: na ogół płci męskiej), a jeżeli mieć będzie prawo adopcji jednego dziecka, nikt i nic nie przeszkodzi im w adoptowaniu większej liczby dzieci, i życia z nimi i wraz z nimi w czterech ścianach. Wymuszeniu spoleczej akceptacji dla tego (i innych) poczynań i planów homoseksualistów służy pojęcie "mowa nienawiści" – to prawny knebel zapobiegający jakiejkolwiek krytyce. Nie mam wątpliwości, że to, co piszę powyżej, z całą oczywistością podpada pod kategorię takiej właśnie "mowy".   

     • Radowid
      15 kwietnia 2019 at 10:24

      Wszystkie te przykłady które podajesz to zboczenia.

      Nie popieram ani pedofilii ani zakamuflowanej pedofilii, OK?

      A co do skautingu… Nie pofoba mi się ta idea.

      Paradoksalnie jak widać dla ludzi religijnych skauting powinien być w ogóle zakazany skoro jego twórcy to geje, pedofile i masoni. 🙂

       

     • Zorro
      15 kwietnia 2019 at 15:56

      Kąpanie się w jezioze na golasa z 10-letnimi chłopcami-skautami musiał wymyślić ktoś zaburzony – no właśnie, zaburzony, czy całkowicie normalny?

      .

      To ciekawostka, ale w USA mężczyźni i chłopcy kąpali się publicznie nago, także na basenie. Tak było co najmniej do lat 70-tych, a w niektórych stanach nawet do 80-tych. Nie było to spowodowane pedofilią, ale polio. Przed kąpaniem było obowiązkowe dokładne mycie i sprawdzenie czystości (!). Nie używano strojów kąpielowych (z naturalnych włókien), żeby zmniejszyć ryzyko przeniesienia wirusa polio, a także by zmniejszyć zużycie filtrów szybko zatykanych przez naturalne włókna. Nie dotyczyło to dziewcząt. Nie było niczego zadziwiającego, że chłopcy w wieku bardzo nastoletnim pływali w publicznych basenach nago razem z dzięwczętami pływającymi w strojach kąpielowych. 

       

      https://gr8erdays.com/2017/10/03/the-naked-truth-about-nude-swimming-at-school/

      https://sites.google.com/site/historicarchives4maleswimming/home/archives—mid-20th-century-to-current/photographs

     • Lucyan
      15 kwietnia 2019 at 23:02

      Elasp, a co sadzisz o pomysle aby gejom dawac do adopcji dziewczyki, a lesbijkom chlopakow. Wtedy chyba gwarancja, ze sie nie beda dobierac?  W parach  hetero przeciez  tatus pedofil ma swietna okazje do  wykorzystywania  corek. Kler  = kompletny zakaz adopcji i kontaktu z nieletnimi.

       

     • Elasp
      16 kwietnia 2019 at 08:27

      Uważam, że "małżeństwa homoseksualne" od razu uznają to za dyskryminację w porównaniu do praw małżeństw niehomoseksualnych i nigdy nie zgodzą się na takie ograniczenie. Trzeba sprawdzić, czy w przypadku obecnych adopcji występuje preferencja swojej płci. Coś mi mówi, że tak właśnie jest.

 6. Janusz
  Janusz
  7 maja 2019 at 00:08 - odpowiedz

  Kosciol ,podobnie do bolszewizmu i nazizmu wie ze najlatwiej  dadza sie przekonac dzieci . Na przyklad ostatnimi obroncami hitlerowskich Niemiec w 1945 roku byly dzieci Hitler Jungen.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *