• poniedziałek, 23 listopada 2020 r.

USA i Szwecja a problemy globalne. Piotr Napierała

 

USA i Szwecja to państwa, które realizują zupełnie niemal odmienne wizje gospodarcze i społeczne. Mawia się, że Amerykanie mają wytrych do rozwiązywania rozmaitych problemów, a Szwedzi posiadają pęk kluczy. USA za wzór podają czasem zachodni liberałowie, Szwecja zaś stanowi mocny argument dla zachodniaków o nastawieniu lewicowym. 

Podobne materiały

30 komentarzy

 1. tatajarek
  12 grudnia 2018 at 21:16 - odpowiedz

  Że niby z braku amerykańskiej pluriwzroczności, to właśnie Nasza Kochana  Katolicka Ksenofobia – najpierwszejszy objaw polskiej ciasnoty umysłowej – uratowała nas przed skutkami naszej ciasnoty umysłowej?

  Nie pierwszy to raz się właśnie nam – pobożnym Polakom – poszczęściło, a bezbożnych Szwedów diabli wzięli…

  Trza to jakoś uczcić, uświęcić…

  Przydałoby się jakieś wolne od pracy święto, np. "święto n-tej rocznicy niewpuszczenia allahowego plugastwa do naszej dziewiczej, niepokalanej macierzy".

   

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 grudnia 2018 at 06:14 - odpowiedz

   problemem jest pietystyczna skłonność do bicia się w piersi. katolicyzm jest sam w sobie prymitywny ale przynajmniej dostatecznie egoistyczny by przetrwać

   • Vernon_Roche
    13 grudnia 2018 at 12:53 - odpowiedz

     dostatecznie egoistyczny by przetrwać
    ====
    Za chwilę będziecie mówić, że publiczna służba zdrowia i płaca minimalna to przyczyna zamachów terrorystycznych. 
    Islam jako uzasadnienie odebrania ludziom publicznej służby zdrowia, płacy minimalnej i karania bezdomności jak przez Orbana na Węgrzech, bo tylko egoizm ochroni ludzi przed ścięciem głowy przez prawicowych islamskich faszystów, to twój mokry sen.
    To zawsze o to chodziło, by w ten sposób używać islamu, by po to używać słowa „dzicz” przeciwko ludziom, którzy nie mają z islamem nic wspólnego.
    Dlatego nigdy nie krytykujecie islamu i muzułmanów, wymigujecie się od tego, bo krytykowanie własnych cech u muzułmanów równałoby się krytyce was samych, bo jeśli krytykuje się innych za egoizm, to trudno być samem egoistycznym, i tylko używacie islamu do niszczenia życia innym ludziom.

   • Vernon_Roche
    13 grudnia 2018 at 15:20 - odpowiedz

    Tutaj o Węgrach ukaranych za Islam.
    Ale dobrze, że się pozbyli tego Sorosa, "źródła wszystkich problemów".

    https://www.rp.pl/Polityka/181219721-Protest-w-Budapeszcie-Policja-uzyla-gazu-lzawiacego.html?fbclid=IwAR3QzIwALT2G-1RYSSEVcT2mgsBA42YkmQjf6cuiq7-C8Eoeqk17xPIFgFY

     

 2. Benbenek
  12 grudnia 2018 at 21:55 - odpowiedz

  No i autor nie może się nachwalić multikulti w USA. Bo takie fajne amerykańskie….

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  12 grudnia 2018 at 22:12 - odpowiedz

  to nie jest multikulturalizm lecz MONOkulturalizm każdy ma obowiązek stania się Amerykaninem i dlatego to działa! W takiej kanadzie się mówi o mozaice w opozycji do amer. tygla. mozaika to multikulti oznacza tyle, ze mało kto się czuje Kanadolem – tylko Quebecois albo Afgańczykiem czy Hindusem tymczasew w Ameryce zwykle wszyscy sie czuja Amerykanami. Tak więc PUDŁO towarzyszu. Kocham USA właśnie DLATEGO, że mimo wysiłków twoich lewicowych odpowiedników NIE MA TAM multikulti lecz MONOkultura

  • Vernon_Roche
   12 grudnia 2018 at 22:34 - odpowiedz

   To prawda, melting pot to nie multi-kulti.
   Jest tam melting pot z państwem z papieru toaletowego. 😛
   Nie mniej jednak to właśnie w Europie czarni obywatele mówią, że są Polakami, Niemcami, Brytyjczykami.
   W USA mówią, że są Afrykańczykami. 🙂
   Zaraz mnie napierała oskarży, mówiąc co tak naprawdę myślę i nazwie mnie komunistą. 😛

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    13 grudnia 2018 at 06:08 - odpowiedz

    czarni tak faktycznie czasem mówią, ale w USA też. natomiast arabowie integrują sie tylko w USA w Europie prawie w ogóle. Czarni w USA mówią na siebie blacks a nie American, i opowiadają o slavery, tylko jak czekają na prezenty socjalne od Democrats. Nie wiem co naprawdę myślisz, nie zajmuję się telepatią. 

    • Vernon_roche
     13 grudnia 2018 at 10:04 - odpowiedz

     Nie wiem co naprawdę myślisz, nie zajmuję się telepatią.

     ——-

     jak nie, wszystkich nazywasz komunistami.

  • Vernon_Roche
   12 grudnia 2018 at 22:51 - odpowiedz

   Idea melting pot jest lepsza od multikulturalizmu. 
   Ale to nie jest powodem do zabierania mi czegokolwiek, w tym odbierania mi obywatelstwa UE i krania mnie za islam.
   Może być co najwyżej powodem do zmiany mutltikulturalizmu na melting pot, czego nie osiągnie się / nie uzyska się potrzebnego poparcia, niszcząc ludziom życie.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    13 grudnia 2018 at 06:13 - odpowiedz

    owszem lepsze. nie za islam tylko za łamanie prawa odnośnie chust (transparency, identification) okaleczania kobiet, terroryzmu i bicia policjantów. za takie sprawy wartoby odebrać obywatelstwo. za promocję islamizmu czyli niszczenia zach lib społ też

    • Vernon_roche
     13 grudnia 2018 at 10:03 - odpowiedz

     za łamanie prawa odnośnie chust (transparency, identification) okaleczania kobiet, terroryzmu i bicia policjantów. za takie sprawy wartoby odebrać obywatelstwo. za promocję islamizmu czyli niszczenia zach lib społ też

     ———-

     Ale cała moja prowincjonalna polska okolica tego nie robi, a to ich chcesz ukarać za islam, między innymi odbierajàc im obywatelstwo ue.

    • Vernon_Roche
     13 grudnia 2018 at 10:57 - odpowiedz

     Węgrzy zostali ukarani za islam między innymi w ten sposób: 
     http://wyborcza.pl/7,75399,24271380,wegry-powolaly-nowe-sady-podlegajace-tylko-rzadowi-na-sedziow.html

     • Vernon_roche
      13 grudnia 2018 at 18:58

      Węgrzy Nie przeprosili wystarczająco mocno za Merkel. Teraz czeka ich milion nadgodzin. Gdy będą protestować, usłyszą, że czarni to też rasiści, a muzułmanie sprzedawali niewolników i że powinni o tym pamiętać, a nie protestować jak jacyś socjaliści.

  • Benbenek
   13 grudnia 2018 at 08:36 - odpowiedz

   Aha dlatego w USA oficijalnie i potocznie nadal stosuje się kategorie koloru skóry. Pochodzenia podkreślanego na kżdym kroku, Irish-, Italian-, Russian-, Jewish-, WASP, Amish, Mormon, etc etc… Melting pot to po prostu synonim multikulti. Inna nazwa na inny aspekt tego samego zjawiska. Nacjonalizm amerykański jest i ma określony kolor skóry i pochodzenie, uzurpujący swoją władzę nad innymi z tradycji podboju zachodu, niewolnictwa dla ludzi o ciemnym kolorze skóry, czystek etnicznych. Zwykle podlany jeszcze sosem nazistowskim bo te zawsze do siebie pasują. 

   W Szwecji nie istnieją oficialne kategorie, nie-szwedów, nie prowadzi się takiego podziału. Mono-kulturalizm jest tylko po stronie ruchów nazistowskich, nazywających się "prawdziwymi" szwedami. Podobnie jak w Polsce czy innych etno-krajach, gdzie dominuje nieustanna walka o "prawdziwość" czy przez symbole, religie, "mordy zdradzieckie", ukryte opcje, itd. 

   USA w pewnym momencie przecież zachłysnęła się eugeniką na podstawie której kształtowała swoją politykę imigracyjną. Wiadomo przez kogo stosowaną i wobec kogo i z jakim skutkiem. Przypomnę jedynie źródło powstania "Polish Jokes". 

   Zresztą nie chodzi o Szwecję, bo ten sam model jest w całej skandynawii. 

 4. Janusz
  Janusz
  12 grudnia 2018 at 22:34 - odpowiedz

  USA jest ciagle duzej skali spolecznym eksperymentem, wspolzycia ludzi wielu roznych kultur. W USA istnieje  duza grupa ludzi na poludniu ktorzy nie ogodzili sie z kleska 

  w wojnie domowej. Ci ludzie reprezentuja tzw biala Ameryke, white nation , w stylu neonazistowskim. Klsasycznym reprezentantem jest  oczywiscie Donald Trump. Szwecji nie znam  dobrze ale mieszkalem dwa lata w Norwegii ktora tez 

  wierzy w opiekuncze panstwo. Mozna Szwecje  krytykowac ale miliony ludzi na swiecie chcialy by zyc w Szwecji lub miec podobny system  polityczny i spoleczny.  Jedn o jest pewne, mozemy sie uczyc na bledach zarownpo USA i Szwecji. Pozdrawiam Janusz.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 grudnia 2018 at 06:09 - odpowiedz

   tak Trump który pochodzi z Północy i dostawał nagrody za zaslugi na rzecz praw człowieka, jak jeszcze nie kandydował przeciwko Democrats, i który opowiedział sie za prawami LGBT jako pierwszy kurde kandydat rep na prez US. Odstaw ten CNN Janusz czy jaki tam MSNBC oglądasz i pomyśl.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 grudnia 2018 at 06:11 - odpowiedz

   kiedyś zazdrościli skandynawom już nie. Skandynawia pobudowąła swoje "bogactwo" socjalne na wolnej ekonomii lat 1870-1950 ale to się kończy: https://www.youtube.com/watch?v=uY31DUlGGkk 

 5. tatajarek
  13 grudnia 2018 at 11:04 - odpowiedz

  "Kocham USA właśnie DLATEGO, że mimo wysiłków twoich lewicowych odpowiedników NIE MA TAM multikulti lecz MONOkultura."

  I to naprawdę tak jest w Ameryce?

  Widziałem w USA enklawy/dzielnice (i to na cywilizowanym wschodzie USA), które nie wyglądały na świadectwo monokultury. Raczej na zwyczajny izolacjonizm plemienny, taki jak wszędzie.

   

  • Vernon_Roche
   13 grudnia 2018 at 18:09 - odpowiedz

   Ona też kocha USA i też widzi wszędzie komunizm: https://www.facebook.com/donaldkropkapl/videos/1638150736300902/
   Zupełnie jak Napierała.
   Narzeka kobieta na socjalizm kolejki.
   Już jest Amerykanką i zamierza być "tam być bardzo wielkim patriotą", a polską flagę spali.
   Pewnie dlatego że europejska i socjalistyczna.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 grudnia 2018 at 19:21 - odpowiedz

   nie wszędzie asymilacja się udała, ale w wielu miejscach tak, w UE praktycznie nigdzie sie nie udała

 6. tatajarek
  13 grudnia 2018 at 18:46 - odpowiedz

  Już sama różnica pomiędzy wschodem a zachodem USA prowokuje do zastanawiania się czy to jest ten sam kraj i ta sama kultura.

  Na przykład gdy mieszkałem na wschodzie, w ciągu trzech tygodni znalazłem na śmietniku trzy niemalże sprawne rowery, podczas gdy na zachodzie, w ciągu trzech tygodni skradziono mi trzy nowe rowery. (na serio – nic nie koloryzuję)

   

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 grudnia 2018 at 19:22 - odpowiedz

   moi znajomi Kalifornijczycy mówili że złodziejstwo jest potworne i nikt z tym nic nie robi by nie urazić Meksykanów, pardon… Mexican Americans 

   • Vernon_Roche
    13 grudnia 2018 at 20:18 - odpowiedz

    pardon… Mexican Americans 
    ====
    Zwolennicy państwa z papieru toaletowego zawsze walą takie teksty, bo nie potrafią rozwiązywać problemów, więc zwalają wszystko przeważnie na "rudych" czy innych, których usunięcie wiążą z nadzieją i przedstawiają ich eliminację jako sposób na lepsze jutro. Wszystko z egoizmu, wszystko „byleby nie za moje”, wszystko byleby nie podnieść podatku albo żeby go obniżyć. Niech ludzie śpią na ulicach.

   • Vernon_Roche
    13 grudnia 2018 at 20:23 - odpowiedz

    To jest wymówka po prostu, by państwo nie wkraczało tam, gdzie powinno.
    Jeszcze te prywatne więzienia. Przecież to jest przemysł, żeby się opłacało aresztować kogo popadnie, bo będzie kasa. I najlepiej żeby wracali tam ludzie, a nie zostali zresocjalizowani. Jak strona randkowa, na której nie chodzi, żeby sobie znaleźć dziewczynę na resztę życia, ale tam siedzieć non-stop i dawać im zarabiać. Takie rzeczy jak więzienia, czy inne usługi publiczne, bo jak coś jest dla kasy, to jest dla kasy, by korporacja mogła zyski jak największe osiągać, a nie po to by świadczyć usługę dla społeczeństwa.

   • Vernon_Roche
    13 grudnia 2018 at 20:25 - odpowiedz

    Służba dla społeczeństwa nie jest kompatybilna z maksymalizacją osiągania zysku. 
    To tak jakby mieć prywatną armię, a nie armię kraju.
    Albo prywatną straż.
    Albo prywatną policję.
    Albo… no "służbę" to oni już tam mają prywatną.

    • Vernon_Roche
     13 grudnia 2018 at 20:40 - odpowiedz

     Albo… no "służbę" to oni już tam mają prywatną.
     ==
     "Służbę " zdrowia oczywiście.

   • Benbenek
    13 grudnia 2018 at 20:36 - odpowiedz

    Michael Cohen własnie dostał 3 lata federalnego. Z żydami w USA się nie patyczkują. Może nie był zasymilowany?

   • Vernon_Roche
    13 grudnia 2018 at 21:55 - odpowiedz

    Jak napisałem pod innym tematem, chodzi o używanie algorytmu obliczającego statystyczne prawdopodobieństwo tego jak potoczy się czyjeś życie na podstawie tego jak toczy się życiu innych ludzi z ich okolicy. Na zasadzie: ludzie z niezamożnych domów bez wykształcenia idą do kiepskiej pracy, nie stać ich na dobrą edukację dla ich dzieci, te dzieci też idą do kiepskiej pracy i też ich nie stać na dobrą edukację dla ich dzieci i tak z pokolenia na pokolenie, więc ktoś potem wyciąga z tego wniosek, że tacy ludzie są za głupi na to by mieć wyższe wykształcenie i że są skazani na to by być głupimi, bo taka jest ich natura. Nie warto inwestować w takich ludzi, bo to patologia i tak dalej, i że brak takich inwestycji to jest „realizm”, a nie naiwność i strata kasy na leni, którzy są zbyt leniwi, by wziąć odpowiedzialność za swoje życie w swoje ręce. To jest wymówka, by pozostawić ludzi samymi sobie i nie płacić na taką „patologię” kasy (ludzie tam chodzą z testami na IQ i statystykami, by udowodnić, że czarni Amerykanie się nie integrują, są głupsi i są genetycznie skłonni do przestępczości), bo to socjalizm i karanie uczciwych i pracowitych. Tak wygląda świat egoistycznych zwolenników państwa z papieru toaletowego, którzy wszędzie widzą komunizm.

    Podobał mi się artykuł Andrzeja Koraszewksiego, który przedstawiał Izrael i pokazywał jak ludzie tam nie zostają pozostawiani samym sobie, tylko się w nich inwestuje (wymaga, ale inwestuje); nie ma amerykańskiego państwa z papieru toaletowego i związanego z tym obwiniania, na przykład rudych z gorszych dzielnic, za wszystkie problemy świata. W USA państwo zawiodło ludzi, głównie przez wszystkich tępicieli "socjalizmu" i miłośników samozadowolenia z niebycia komuchem.

    • Vernon_Roche
     13 grudnia 2018 at 22:17 - odpowiedz

     Pozostawiło ludzi samych sobie niezależnie od ich koloru skóry.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *