Ateiści w Polsce, sonda. Część druga: Bydgoszcz

Kolejny odcinek sondy dotyczącej odbioru ateistów przez polskie społeczeństwo. Tym razem Kaja Bryx wybrała się do Bydgoszczy, gdzie spotkała się z różnymi odpowiedziami.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Przemysl to ściana południowo wschodnia czyli zagłębie polskiego katolicyzmu. Wg koscielnego liczenia uczestników mszy niedzielnych prym wiedzie diecezja tarnowska. Ciekawa bylaby taka sonda w „stolicy” tej diecezji

  2. Jeszcze wiele pracy przed nami, spustoszenie jakie posiał kościół w głowach Polaków jest większe niż można by się spodziewać.

  3. „Jestem wierzący, bo mam osobową relację z czymś, co ateista odrzuca. […] Jeżeli chcemy być ateistami, to powinniśmy spróbować dać szansę temu stwórcy, który — co prawda my go odrzucamy — ale spróbować dać mu szansę dialogu z nami. Jeżeli go nie ma, to przecież z nikim nie będziemy dialogować. […] Powinniśmy […] zweryfikować, zrobić doświadczenie.”

    Tia, jestem ateistą, często właśnie słyszę jakiś taki niewyraźny głos jakby z nieba, zawsze macham ręką i mówię „A daj ty mi spokój, Boziek”. Ale skoro pan mi gwarantuje odpowiedź, to dzisiaj nastawiam odbiornik na wszystkie fale. „Halo, halo, boże, tu ja, ateista, odbiór…”.

    Ale uwaga! Wg autora wypowiedzi, jeśli boga nie ma, a zaczniesz z kimś dialogować, to znak, że masz chorobę psychiczną. Więc na dwoje babka wróżyła. Ale odpowiedź gwarantowana!

    Ech, chciałoby się coś napisać rozsądnego, ale brakuje słów… Autor podał warunek „jeśli [boga nie ma]”, więc powinna istnieć możliwość jego spełnienia, a skoro jej (wg niego) nie ma, to wygląda mi na źle skonstruowany kod źródłowy 😉

  4. Ja również zwróciłem uwagę na „błądzenie” w trakcie sondy ulicznej 🙂
    Wydaje się, że ta „nowomowa” to skutek osłuchania się kościelnej retoryki.

  5. Bardzo fajna sonda – prosimy więcej takich sond w każdym mieście. Brakuje mi tylko pytania do wierzących w jakiego boga wierzą czy w żyda Jezusa a może JP2 czy Spaghetti? Do którego boga się modlą – konkretnie , do Jezusa, Marii czy JP2?

    Popieram akcje Pana Miecugowa . Pan Miecugow w szkle kontaktowym zaczął akcje o określenie dokładnie, który bóg. Jak ktoś powiedział do Pana Miecugowa 'dzięki bogu’ spytał, ale dzięki któremu bogu? I tak trzeba pytać. Jak ktoś powie, 'dzięki bogu , chwała bogu, itp.’ to odpowiedz, ale któremu Allahowi, .. Zeusowi czy żydowi Jezusowi ?

    Należy uświadamiać, że bogów jest wielu a dla katolików bogiem jest żyd Jezus.

  6. różnica jest ateiści są dużo bardziej inteligentni to ludzie którzy nie tak jak chrześcijanie znają pismo święte. Jako ateista boje się katolików bo to tumany straszne nie da się z nimi żyć bo ciągną nie tylko polskie ale cały nasz gatunek w obłęd prowadzący do głupoty i wojen. Zwalczać należy religie i kościół i chodź doceniam ich wkład w utrzymanie względnego porządku jako bicz na ludzką godność i wszelakie zapędy ku poprawie swego bytu i to jednak więcej złego narobili niż dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *