Audycja o konflikcie palestyńsko – izraelskim w radiu RDC. List otwarty w tej sprawie

Standardy dziennikarstwa. W związku z niedzielną audycją w RDC wysłałem do Rafała Betlejewskiego list otwarty:

Subject: audycja o konflikcie palestyńsko-izraelskim

[divider] [/divider]

Pozwalam sobie skrytykować publicznie Pana audycję, bo cenię zarówno Pana jak i rozgłośnię RDC, której kiedyś wręcz nie zauważałem, a która od dwóch lat jest w stanie przykuć moją uwagę na długie godziny, i którą polecam znajomym…. Słuchałem w niedzielę Pana audycji z udziałem Pauliny Codogni. Dotyczyła budowy muru wokół palestyńskiej części Zachodniego Brzegu, który ma obronić obywateli Izraela przed masowymi morderstwami.

[divider] [/divider]

W audycji padały w stosunku do Izraela różne niesprawiedliwe określenia, bardzo dalekie od dziennikarskiej obiektywności: o apartheid i okupację oraz brak Palestyńczyków w Knesecie. Była również mowa o pokojowych protestach Palestyńczyków z użyciem kamieni wystrzeliwanych z proc. Myślę, że można i należy krytykować politykę Izraela, podobnie jak każdego państwa, ale są pewne granice tej krytyki, poza którymi dziennikarstwo przeobraża się w jednostronną propagandę. Jak wiadomo, walka Państwa Palestyńskiego z Izraelem ma w założeniu doprowadzić do likwidacji Izraela, a prowadzona jest nie tylko przez „pokojowe” protesty, w wyniku których wiele osób może zostać okaleczonych kamieniami, ale również przez zamachy mające na celu masowe zabójstwa oraz poprzez bombardowanie rakietami.

[divider] [/divider]

Zachodni Brzeg nie jest terenem okupowanym. Jest terenem spornym, podzielonym przez stronę izraelską i palestyńską w Oslo w 1993 i 1995 r. W Knesecie są Arabowie, w przeciwieństwie do parlamentu palestyńskiego, w którym nie ma żadnego Żyda. Palestyńczycy to też Arabowie, ale obywatele Państwa Palestyńskiego, więc nie mogą być w Knesecie. Wybory do parlamentu palestyńskiego od prawie 10 lat w ogóle się nie odbywają. Dyskryminacja to przede wszystkim palestyńska specjalność – nie tylko Żydów, którzy po prostu zostali wygnani z terytoriów Państwa Palestyńskiego, ale m.in. też kobiet, mniejszości seksualnych i dziennikarzy. Narzekanie na „apartheid” w Izraelu, stosunkowo demokratycznym państwie (nawet jeżeli z odchyleniem religijnym), otoczonym krwawymi i agresywnymi dyktaturami, do których nie można nie zaliczyć również Państwa Palestyńskiego – jest hipokryzją.

O autorze wpisu:

Na przełomie lat 80. i 90. studiował astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działał wtedy w opozycji: pod koniec lat 80. był podziemnym drukarzem, brał udział w reaktywacji NZS-u (1988) r. i samorządu studenckiego na UMK. Został wiceprzewodniczącym Zarządu Uczelnianego NZS i przedstawicielem NZS UMK w Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS.Od roku 1992 aktywnie współtworzył kształt polskiego Internetu: uruchomił na UMK węzeł Fidonetu, który wymieniał pocztę z Internetem. Zajmował się również uruchamianiem różnych serwisów sieciowych: serwera Usenetu oraz pierwszego w Polsce gophera.Po studiach zajmował się radioastronomią w Szwecji – w Göteborgu oraz pobliskiej Onsali, gdzie m.in. tworzył oprogramowanie sterujące 32-metrowym teleskopem w Onsala Rymdobservatorium. W tym czasie współpracował też z "Pigułkami" – jedną z pierwszych polskich elektronicznych gazet, uruchomioną w roku 1990 przez Marka Zielińskiego i Dave'a Philipsa. Prowadził w niej dział kontaktów sieciowych. W latach 1992-1996 stworzył i uaktualniał spis list dyskusyjnych (tzw. "listę list"), który przerodził się w "Polskie Zasoby Sieciowe" – pierwszą próbę skatalogowania zasobów informacyjnych dostępnych w polskim Internecie.W roku 1994 był współzałożycielem jednego z pierwszych dostawców Internetu w Polsce – PDi (Publiczny Dostęp do Internetu), pracował w niej do roku 1998. Współtworzył i w 1995 roku został członkiem zarządu stowarzyszenia Polska Społeczność Internetu, a w 2000 r. brał udział w powstaniu Internet Society Poland – polskiego oddziału Internet Society.Zajmował się również wdrażaniem usług sieciowych w Internecie: w roku 1996 transmitował poprzez MBone finał WOŚP, a w roku 1997 uruchomił pierwszy w Polsce węzeł 6Bone – testowej sieci używającej IPv6 (najnowszej wersji protokołu IP). W roku 1998 brał udział w organizacji koncertu internetowego Warszawa – Helsinki – Oslo w ramach Warszawskiej Jesieni.W latach 1996-2006 był koordynatorem polskiej części GNU Translation Project.Prowadzi serwis internetowy przedstawiający krytyczną analizę Radia Maryja. Współpracuje z grupą Świecka Polska zajmującą się występowaniem z kościołów. Obecnie zatrudniony jest w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.Informacje o autorze podane za Wikipedią.

3 Odpowiedzi na “Audycja o konflikcie palestyńsko – izraelskim w radiu RDC. List otwarty w tej sprawie”

  1. Brawo panie Rafale. Media zachodnie sa bardzo falszywe
    i stronnicze .Sa wrecz klamliwe opisujac konflikt Izrerale i Palestynczykow. Pora aby zdjac gogle hipokryzji i spojrzec uczciwie na ten konflikt.
    Izreal jest malym panstwem z kilkoma milionami ludzi otoczony stoma milinami Arabow ktorzy atakowali karawany starozytnych Izraelczykow juz za czasow Proroka.Nienawisc do Izraela jest zakodowana w Koranie.
    Jak dlugo Palestynczycy beda sie upierali ze ich celem jest zniszczenie Izrealu tak dlugo nie bedzie pokoju .
    Jedyna rozsadna opcja to pokojowe wspolistnienie Izraela i Palestynskiego panstwa przyszlosci. Wersja dzihadu jest beznadziejna i prowadzi do nie konczacego sie rozlewu krwi lub atomowej zaglady.

    1. Arabów w Izraelu jest coraz więcej, więc nawet dżihad zbrojny nie będzie potrzebny, wystarczy robić dżihad seksualny ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy − 1 =