Co się dzieje na Malcie w związku z pandemią? Michał Lubiszewski, Andrzej Dominiczak

 

Na Malcie dzieje się dobrze, bardzo dobrze. Zachorowalność na Covid-19 jest niska, a liczba zgonów w wyniku zarażenia wirusem jeszcze niższa.  Do dnia, w którym rozmawialiśmy z naszym gościem, wirus uśmiercił tylko 4 osoby. Ostatnia ofiara miała 96 lat, a średnia wieku  czworga zmarłych wynosi niemal dokładnie lat 90.  To znacznie lepiej niż w Polsce przed pandemią! Malta to bliski sąsiad Włoch, gdzie wirus zbiera śmiertelne żniwo, a na wyspie nie umiera niemal nikt. Dlaczego? Czy na Malcie wprowadzono i egzekwuje się surowe restrykcje, czy służba zdrowia jest skuteczniejsza niż gdzie indziej, czy może mieszkańcy wyspy są bardziej odporni na wirusa z jakichś względów. Chcemy zrozumieć, dlaczego Maltańczycy radzą sobie z pandemią lepiej niż inne kraje europejskie i jak wygląda życie na wyspie w czasie zarazy. Nie po raz pierwszy okazuje się, że Malta zasługuje na większą uwagę, niż jej dotąd poświęcaliśmy.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Co się dzieje na Malcie w związku z pandemią? Michał Lubiszewski, Andrzej Dominiczak”

  1. Malta jako wyspa ma latwiejsza kontrole nad wjazdami, malutka wyspa. Latwiej im sie izolowac. Malta jest ciekawsza w kontekscie LGBT. Jak to sie stalo, ze na mega-katolickiej Malcie sa legalne malzenstwa, i adopcje dzieci (2017)?  Jakie to malzenstwa, chyba nie koscielne??? Jak kosciol tam motywuje takie zwiazki. Jak to, 98% katolikow i mimo wszystko parlament byl za.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *