• niedziela, 17 stycznia 2021 r.

Dlaczego Rosjanie kochają Putina? Sliepakow, Michalik i Dominiczak

 

Na temat miłości Rosjan do Putina Andrzej rozmawia z rosyjską dziennikarką i z rosyjskim pisarzem. Aleksander broni Putina, powołując się na odrzucenie Rosji przez Zachód i na upadek z czasów Jelcyna. Jelena jest bardziej krytyczna, ale umiejętnie tłumaczy dlaczego Putin działa na Rosjan. Pojawiają się przykłady, na przykład obojętność zachodnich mediów na pacyfikację przez ISIS  rosyjskiego szpitala polowego w Syrii. Rosyjscy rozmówcy sugerują też, że należymy do innych światów – Zachodu i Wschodu. Polaków i inne nacje zachodnie śmieszy na przykład Putinowski kult muskularnego ciała, dla Rosjan jest to naturalne chwalenie się męskością u polityka.

Podobne materiały

29 komentarzy

 1. Ala Wilk
  15 grudnia 2016 at 20:27 - odpowiedz

  Nie mają ciepłej wody w kranie, to przynajmniej Putin przywrócił im honor mordując Ukraińców, Gruzinów i Syryjczyków.

  • Andrzej
   Andrzej
   16 grudnia 2016 at 04:02 - odpowiedz

   Pani Alu, moi goście nie tyle bronią lub popierają Putina, co wyjaśniają, dlaczego jest aż tak popularny. Wodę ciepłą mają jak najbardziej.

 2. Ala Wilk
  16 grudnia 2016 at 05:02 - odpowiedz

  Wodę ciepłą mają ale w Moskwie i Petersburgu, a na Putina głosuje jednak głównie prowincja gdzie z tą ciepłą wodą bywa różnie. U nas też prowincja głosuje na PiS, a w USA na Trumpa.

  • Andrzej
   Andrzej
   16 grudnia 2016 at 05:19 - odpowiedz

   Zgoda, różnie to bywa, choć ostatnio w Rosji byłem na wsi, ok. 20 kilometrów od Kołomny i też była ciepła woda, a w lokalnym sklepiku 100 gatunków piwa. Zgoda tylko częściowo w sprawie prowincji, wielkich miast i Putina. Tam jednak popiera go prawie 90 proc. ludzi – troche to nieporównywalne z polską 1/3 popierających PiS, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, ze u nas jak dotąd nieznani sprawcy nie zabijają krytycznych dziennikarzy i politykow.

 3. Ala Wilk
  16 grudnia 2016 at 07:09 - odpowiedz

  No tak, ale u nas też wieś pod Warszawą może „trochę” się róznić od wsi w Beskidzie Niskim czy pod Suwałkami.
  Kołomna to jednak miasto niedaleko Moskwy ( oczywiście niedaleko jak na warunki rosyjskie 100 km).
  U nas na wsiach w woj. wschodnich PiS ma ok. 50% poparcia.

  Generalnie w Rosji jest Moskwa która jest bogatsza od Warszawy, ale są też wsie na Kaukazie czy Syberii w porównaniu z którymi wsie na Ukrainie mogłyby uchodzić za apogeum dobrobytu. W Rosji po prostu są większe kontrasty niż w Polsce między regionami.
  U nas wiele osób patrzy na Rosję przez pryzmat Moskwy. A trzeba pamiętać że Moskwa i okolice to przecież mniej niż 10% mieszkańców Rosji.

  • Dariusz
   16 grudnia 2016 at 13:03 - odpowiedz

   W krajach poradzieckich chyba nie ma większych kontrastów, brudu, bałaganu i biedy, niż na probanderowskiej upainie.

  • Andrzej
   Andrzej
   16 grudnia 2016 at 15:43 - odpowiedz

   Z moich rozmów z Rosjanami w Rosji wynika, ze to co Pani pisze o całym kraju można odnieść do samej Moskwy. Tez jest bardzo zróżnicowana majątkowo. Prof. Kuvakin np. mowił mi, ze Moskwianie z obrzeży miasta rzadko przyjeżdżają do Centrum, bo ich nie stać. Po ostatniej obniżce kursu rubla przeciętne dochody w Moskwie tez spadły poniżej oficjalnej średniej w Warszawie.

 4. Ala Wilk
  16 grudnia 2016 at 15:05 - odpowiedz

  Akurat jeszcze probanderowska zachodnia część Ukrainy i tak wygląda o niebo lepiej niż wschodnia do niedawna proputinowska. Szczególnie na wsi.

 5. Ireneusz Kozak
  16 grudnia 2016 at 18:50 - odpowiedz

  Nasunęło mi się by o tym napisać, jeszcze zanim pan Andrzej wspomniał o swojej przygodzie z udawaniem Rosjan. Otóż kolega mój, T, zapalony i wieloletni podróżnik, tak nam oświadczał onegdaj na dworcu, gdyśmy czekali na metro, że kiedyś wraz ze znajomym jęli udawać „rusków”, mówiąc po rosyjsku, w Pendolino bodajże . I się nie musieli nic przepychać, bo od razu zrobił się respekt w pociągu i ludzie im grzecznie ustępowali. No i pomyśleć: jak coś się ciekawego wydarza, to się okazuje, że już Mrożek o tym pisał…

  • Andrzej
   Andrzej
   17 grudnia 2016 at 03:58 - odpowiedz

   Pisał, pisał, i to wyjątkowo dobrze, nawet jak na Mrożka 🙂

  • BOGDAN
   17 grudnia 2016 at 08:52 - odpowiedz

   JAK ROZMAWIAŁEM PRZEZ TELEFON PO ROSYJSKU O AMONICJI Z KOLEGA MYSLIWYM UKRAICA W TRAMWAJU – TO KANARZY UCIEKLI DO INNEGO WAGONU – GDY SPYTAŁEM CO SŁUCZIŁOS

  • Andrzej
   Andrzej
   17 grudnia 2016 at 11:16 - odpowiedz

   Bogdan, taki mniej więcej mamy obraz w Polsce, ale dlaczego tak się dzieje w Rosji czy Szwecji, to już się na ogół nie zastanawiamy, a warto. Co do Szwecji np. ta mordercza poprawność tez mnie zdumiewa, bo poznałem dobrze ten kraj w latach 1976-77 i nie pojmuję, jak i dlaczego dokonała się taka zmiana w kulturze politycznej tego kraju.

 6. Ireneusz Kozak
  16 grudnia 2016 at 18:52 - odpowiedz

  Ale może to było w autobusie? nie pamiętam szczegółów…

 7. Rafał Gardian
  Rafał Gardian
  16 grudnia 2016 at 19:07 - odpowiedz

  Pan Dominiczak wysunął ciekawe spostrzeżenie, że im więcej jest narodu tym mniej społeczeństwa. Pytanie co tu co zastępuję. Ja powiedziałbym, że „naród” jest odpowiedzią na deficyt społeczeństwa.

  • Andrzej
   Andrzej
   17 grudnia 2016 at 02:54 - odpowiedz

   Wlanie tak to widzę. Społeczeństwo tworzą autonomiczne jednostki, naród do na wpół mityczny twór ludzi, ktorzy nie czują się autonomiczni i poczucie własnej wartości budują wyłącznie albo głównie przez przynależność do narodu. W tym sensie naród jest zawsze wrogiem społeczenstwa, bo interes narodu (okreslane przez wodza) są dla narodowcow jest zawsze wazniejsze niz interesy, prawa i wolnosc jednostek i konkretnych grup spolecznych, ktore oskarża sie np. że zagrażaja jednosci narodu w imię swoich partykularnych interesow.

 8. Andrzej
  Andrzej
  17 grudnia 2016 at 03:54 - odpowiedz

  A tak ogólnie chcę powiedzieć, ze bardzo mi miło, ze z tego nagrania wynikła tak sympatyczna, rzeczowa rozmowa z naszymi widzami. Po raz kolejny zapraszam do naszej telewizji również w roli osób występujących – to dopiero będzie interaktywna i przyjazna telewizja. Jesli ktoś z Państwa ma na to ochotę proszę o kontakt emailowy (dominiczak@wp.pl) albo na FB. Pozdrawiam 🙂

 9. BOGDAN
  17 grudnia 2016 at 08:47 - odpowiedz

  DLA MNIE TO ZE PODOBA IM SIE PUTIN TO – NORMALNE -PORZADEK – SILNA ARMIA – CZŁOWIEK ROKU /SWIATOWE RANKINGI /– OGLADNIJCIE KRONIKI DOJSCIA HITLERA DO WŁADZY TE TŁUMY WITAJACE GO W AUSTRII -KOBIETY ZAKOCHANE W PUTINIE /50% ROSJANEK CHCIAŁOBY TAKIEGO MEŻA /PODOBNE SZLENSTWO BYŁO Z HITLEREM —MNIE ZADZIWIŁO JAK ROSJANIE CIESZYLI SIE ZE ICH MILIARDEZY BAWIA SIE – NA ZACHODZIE – TAK ZE ZADZIWIAJA ZACHOD -DZIESIATKI MŁODOCIANYCH PROSTYTUTEK -KAPIACE SIE W SZAMPANIE -NAJWIEKSZE JACHTY NA SWIECIE -ABRAMOWICZ —TO ZA ICH PINIADZE —ALE TO NASI ROSJANIE NIE ZYDZI NIE ORMIANIE I INNI — TO TAKA PARANOJA JAK KOBIETA W SZWECJA I WŁOCHY – WOLATARIUSZKA POMAGAJACA IMIGRANTOM -ZOSTAJE PRZEZ NICH ZGWAŁCONA ZBIOROWO /ZLE ODEBRALI JEJ PRZYCHYLNOSC I UPRZEJMOSC / NIEZGŁASZA TEGO BO TO MOZE BYC WYKOZYSTANE PRZEZ RUCHY ANTYEMINGRANCKIE— TO CO MOZE ICH ZMIENIC — TAK PRZEKONANYCH —

 10. Elena Michalik
  17 grudnia 2016 at 19:11 - odpowiedz

  To była bardzo interesująca rozmowa. Dziękuję Andrzejowi i Saszy! Natomiast w opis materiału wkradł się drobny błąd. Jest napisane „obydwoje bronią Putina”. Tymczasem ja nie bronię Putina; przeciwnie, odnoszę się do jego prezydentury negatywnie, czego nigdy nie ukrywałam (również w mojej polskiej publicystyce). W tym programie próbowałam wyjaśnić fenomen masowego poparcia moich rodaków dla tego polityka, a szczególnie wskazać, że Putin nie jest złem, które wzięło się z powietrza, ale rezultatem, możliwych do prześledzenia, procesów historycznych i społecznych.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   17 grudnia 2016 at 23:47 - odpowiedz

   Poprawiliśmy komentarz zgodnie z Pani uwagami. Liczymy na więcej takich ciekawych rozmów! 🙂 Sam też miałbym ochotę.

  • Andrzej
   Andrzej
   18 grudnia 2016 at 02:26 - odpowiedz

   Lena, sorry! Wyjasnilem to juz w pierwszym swoim komentarzu, ale powinienem raczej poprosic Jacka o zmianę w opisie.

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    18 grudnia 2016 at 09:42 - odpowiedz

    Zmieniłem opis zaraz po tym, jak zapoznałem się uwagimi Pani Leny.

 11. Elena Michalik
  18 grudnia 2016 at 10:34 - odpowiedz

  Bardzo dziękuję za poprawkę! Z przyjemnością spotkam się ponownie.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   18 grudnia 2016 at 10:44 - odpowiedz

   Zapraszamy! Również do naszej redakcji wrocławskiej

 12. Dariusz
  18 grudnia 2016 at 22:26 - odpowiedz

  Rosjanie mają sportsmiena paradującego z gołą klatą i „ładującego” botoks w twarz. A my mamy namiastkę dyktatora …hobbita… Co kraj , to obyczaj.

 13. Dariusz
  19 grudnia 2016 at 13:29 - odpowiedz

  Polska mimo obecności w strukturach zachodnich , to mentalnie bardziej Wschód niż Zachód.

  • Andrzej
   Andrzej
   19 grudnia 2016 at 13:54 - odpowiedz

   Panie Darku, jednak u nas Kaczyńskiego itp. nie popiera 86 procent a 36. Dodajmy do tego 10 dla Kukiza i łącznie mamy polowe poparcia, jakie uzyskuje Putin w Rosji. Znacznie gorzej (mniej demokratycznie) jest na Węgrzech i Słowacji między innymi. Pod względem kultury politycznej jesteśmy krajem frontowym.

   • Dariusz
    19 grudnia 2016 at 16:27 - odpowiedz

    Panie Andrzeju , mentalność autorytarna jest też częściowo obecna wśród zwolenników pozostałych ugrupowań. Wielkopolska+Ziemie Odzyskane są bardziej „zachodnie” od pozostałej części kraju.

    • Andrzej
     Andrzej
     19 grudnia 2016 at 17:09 - odpowiedz

     No tak, jasne, ale jednak nie w takim stopniu decyduje o postawach, sympatiach, wyborach itd. Trochę jednak działa europejska kultura demokratyczna:)

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *