Furita – japońscy liberałowie

Młodzi japończycy, którzy wiedzą przecież dobrze, choćby z filmów, jak żyją ich rówieśnicy na Zachodzie, nie chcą już zostawac trybikami w feudalno-konfucjańskich firmach, i wybierają firmy zagraniczne (zachodnie), freelancerstwo, albo zycie na garnuszku rodziców, stąd słowo „furita” (freeter) ma kilka znaczeń: wolny duch, bezrobotny, free-lancer, leń (odpowiednik amerykańskich slackerów)  itd.

furita2

Niezależnie od podtypu; widzimy znaczącą liberalizację japońskiego społeczeństwa, które wreszcie zrywa z powojennym pędem do pracy i tylko pracy kosztem zdrowia, przyjaźni itd. Japonia westernizuje się tym razem na serio.  Jako liberał, tj. zwolennik praw jednostki ponad kulturowymi ograniczeniami i przesądami, kibicuję im z całego serca. Mam nadzieję, że nie skończy się na subkulturze jak w przypadku głupkowatych cogalsów i innych mangowych dziwaków, lecz na zmianie życia firmowego; są pewne szanse ocenia się, ze furita to już 10% społeczeństwa Japonii. Niektórzy biznesmeni wprowadzają język angielski, jako język wolności – nie obciążony japońską „kulturą pracowniczą” tj. hierarchicznym balastem. Zdrowe lenistwo Azjatów to też szansa dla Europy i wolnego czasu jako wartości ludzkiej. Zobaczymy co będzie dalej.

FreeterPic1

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 4 =