Sztuczna inteligencja: Człowiek, informatyka, transhumanizm. Prof Ostrowicki, dr hab. Hańderek i dr Klincewicz

 

Co sprawia, że możemy nazwać jakieś urządzenie inteligentnym? Czy inteligentne roboty będą nam posłuszne, a może nie jest etycznie zmuszać do posłuszeństwa inne istoty świadome, nawet jeśli są naszym dziełem? Czy sztuczna inteligencja zyska prawa obywatelskie? Czy robot może się zakochać i czy robocia miłość miałaby sens? Filozofowie zajmujący się na co dzień sztuczną inteligencją i transhumanizmem poruszają te i inne tematy na spotkaniu przygotowanym przez krakowskie oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. W dyskusji pojawiają się też intrygujące ciekawostki – okazuje się na przykład, że wbrew powszechnej opinii piloci dronów mają znacznie większe traumy, niż żołnierze uczestniczący bezpośrednio w bitwie.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Sztuczna inteligencja: Człowiek, informatyka, transhumanizm. Prof Ostrowicki, dr hab. Hańderek i dr Klincewicz”

  1. Zostawmy na boku nieco jalowe dyskusje filozoficzne o AI. 

    Zasadnicze pytanie jest czy powinnismy inwestowac w badania  i technologie AI . Przez kilka lat pracowalem w przemyslowym osrodku zastosowania AI firmy lotniczej Boeinga w Seattle kierujac praca w dziedzinie robotyki i systemow ekspertowych.Najwiekszym sukcesem byl system artificial reality (takze zwany virtual reality) ktory umozliwial ogladanie wnetrza samolotu przed jego budowa. System bral komputerowa definicje wnetrza samolotu i mozna bylo uzywajac specjalne gogle obejrzec trzywymiarowa grafike  majac zludzenie ze sie jest wewnatrz kabiny w samolocie. Czesciowym sukcesem byl robot malujacy samolot.W procesie assembly line samolotu   ludzie byli lepsi i mni kosztowni. Moje kilkuletnie doswiadczenie wskazuje ze idea zastapienia czlowieka przez system AI jest bledna.System AI powinien pomagac lub asystowac w  pewnych  czynnosciach inzyniera lub robotnika. To znaczy ze system AI jest narzedziem ulatwiajacym prace a nie agentem ktory zastepuje czlowieka. To troche podobne do uzycia okularow ktore pomagaja widziec ale nie zastepuja oczu.

    Pilota samolotu nie mozna wyeliminowac automatem .Mozna mu tylko pomoc podczes lotu ktory nie wymaga ludzkiej decyzji. Inteligientny system pattern recognition  pomaga lekarzowi w diagnozie ale nigdy go nie zastapi poniewaz leczenie pacjenta ma kilka wymiarow i decyzja eksperta lekarza nie moze byc zastapiona automatem jakim jest komuter .

     

     

    1. Bardziej techniczne podejscie, wiecej szczegołow. Ale mnostwo technicznych błędow, i terminologia małego Kazia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 16 =