• niedziela, 29 listopada 2020 r.

Bozon Higgsa

 

Jeśli moglibyśmy nazwać jakąś cząstkę elementarną prawdziwą gwiazdą, to jest nią z pewnością bozon Higgsa. To dzięki jego odkryciu fizycy cząstek elementarnych uzyskali po wielu latach dowód na to, iż model standardowy, którym posługiwali się w fizyce cząstek elementarnych, jest prawdziwy. Bozon Higgsa jest rzeczywiście cząstką niezwykłą. Nadaje on masę pozostałym cząstkom, ma też zupełnie wyjątkowy charakter na tle innych cząstek. Wiele się o bozonie Higgsa mówiło i pisało, ale czy wiecie na pewno, czym on rzeczywiście jest? Jeśli nie, posłuchajcie wyjaśnień Mariusza Adamskiego. Jest to bez wątpienia bardzo ciekawa historia…

Podobne materiały

5 komentarzy

 1. Zbyszek
  27 stycznia 2015 at 17:58 - odpowiedz

  Świetna audycja!

 2. Dariusz
  27 stycznia 2015 at 18:28 - odpowiedz

  Ciekawe jakie zastosowanie znajdzie to odkrycie w przyszłości?

 3. Lucyan
  28 stycznia 2015 at 09:35 - odpowiedz

  Z tym dawaniem masy to nie rozumiem. Jaką czesc masy daje cząstkom pole Higgsa i co to wogole znaczy. Czy pole Higgsa jest „wszedzie” i jest jednorodne? Co by sie stalo gdybysmy lokalnie wyłączyli takie pole? Takie pole musi byc bardzo „sztywne”, ze potrzeba bardzo duzych energii aby je zaburzyc. No i na koniec, czy odkrycie cząstki jest jednoznaczne z odkryciem pola, co własciwie tak odkrylismy, pole czy cząstke.

  • Mariusz Adamski
   28 stycznia 2015 at 14:27 - odpowiedz

   @Lucyan To jest bardzo dobre pytanie. Niestety, dokładne wartości stałych sprzężeń pomiędzy polem Higgsa a poszczególnymi fermionami nie są znane, więc nie wiadomo do końca jak duża część ich masy pochodzi od mechanizmu Higgsa. Mając teraz higgsa, być może uda się to niedługo pomierzyć. Głównym celem istnienia mechanizmu Higgsa jest wyjaśnienie pochodzenia masy bozonów Goldstona związanych ze spontanicznie łamaną symetrią w Modelu Standardowym, głównie cząstek W i Z. Bozony Goldstona powinny być bezmasowe, tymczasem W i Z mają masy rzędu 100 mas protonu. W szczególności cząstka Z, która nie posiada żadnych ładunków, bez mechanizmu Higgsa byłaby nieodróżnialna od fotonu i podobnie jak on, miałaby zerową masę spoczynkową. Wyłącznie mechanizmu Higgsa nie miałoby pewnie jakichś spektakularnie fundamentalnych konsekwencji. Masa atomów otaczającej nas materii pochodzi głównie od nukleonów. Proton waży 1000 tyle, co elektron, a większość jego masy pochodzi od oddziaływania silnego między kwarkami a nie masy poszczególnych kwarków. Jednak ponieważ nośniki oddziaływania słabego stałyby się praktycznie bezmasowe (W mają ładunek elektryczny, który dał im by pewną niewielką masę), oddziaływanie to stałoby się dalekozasięgowe.

   Istotnie, odkrycie cząstki Higgsa jest równoznaczne odkryciu pola Higgsa. W formalizmie kwantowej teorii pola, wszystkie cząstki są wzbudzeniami elementarnym odpowiadających im pól.

   Przy okazji, nikt tego dotychczas nie zauważył, ale do materiału wkradł się pewien drobny błąd. Masa elektronu to nie 0.5 eV, ale 0.5 MeV.

 4. Azazel
  28 stycznia 2015 at 10:43 - odpowiedz

  Zróbcie też filmik na inne teoretyczno-naukowe tematy jak teoria strun, wieloświat, inne wymiary czy podróżne w czasie. Było by to bardzo ciekawe.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *