• niedziela, 5 lipca 2020 r.

Czy koniecznie musi istnieć publiczna telewizja?

Jak wiemy, od chwili objęcia władzy przez Partię Indoktrynacji Społeczeństwa, Polaków gorszego sortu zajmują i oburzają głównie dwie sprawy. Jedną jest sprawa Trybunału Konstucyjnego, drugą zaś zawłaszczenie mediów publicznych. Osobiście jestem zdecydowanym przeciwnikiem działań PiS-u i (wice)prezydenta Dudy odnośnie trybunału. Uważam, że polski prezydent złamał w tym zakresie prawo i naruszył zasadę trójpodziału władz. Nazwanie tego precedensu skandalicznym to w mojej opinii dość łagodne określenie.

Przyznaję jednak, że nie mam aż tak emocjonalnego stosunku do sprawy publicznej telewizji. Nie emocjonują się tym tak bardzo jak sprawą sądownictwa, pomimo, iż zdaję sobie sprawę, że telewizja w rękach PiS-u będzie ich groźną bronią, w ideologicznej walce, którą prowadzą i prowadzić będą. Dlaczego? Ano dlatego, że uważam że telewizja publiczna  z samej swej istoty jest narażona na bycie narzędziem w rękach partii aktualnie rządzącej, niezależnie od tego jaka by to partia nie była.

W tym zresztą, że dana telewizja reprezentuje jakąś opcję polityczną nie ma zresztą nic dziwnego ani gorszącego.  Tajemnicą poliszynela jest przecież to, że wśród mediów prywatnych TV Trwam, czy telewizja Republika to media pro-PiS-owskie, zaś TVN czy GW, z grubsza rzecz biorąc, pro-PO-wskie. Oczekujemy jednak, że inaczej będzie w wypadku publicznej telewizji. Mamy nadzieję, że będzie to medium obiektywne, wolne od nacisków politycznych. Problem jednak w tym, że sytuacja przeciwna jest trudna do uniknięcia i zależy w znacznej mierze po prostu od dobrej woli rządzących.

Jako racjonaliści (światopoglądowi) powinniśmy cenić sobie doświadczenie. A to wyraźnie pokazuje, że istnienie publicznych mediów sprzyja zawłaszczaniu środków masowego przez partie rządzące oraz obsadzaniu w nich stanowisk przez politycznych klakierów. Wystarczy spojrzeć na listę prezesów zarządów TVP S.A. Jacek Kurski nie jest pierwszym, który dostał tę dobrze płatną fuchę z klucza politycznego. Nazwiska Roberta Kwiatkowskiego, Piotra Farfała, czy Juliusza Brauna figurujące na tej liście dobitnie pokazują, że to kto dzierży władzę w  TVP jest bezpośrednio związane z wynikiem wyborów. Jeśli więc jesteśmy osobami, którym nie podoba się, żeby instytucja utrzymywana z podatków i mieniąca się publiczną, była instrumentem w rękach polityków, to, moim zdaniem, rozsądnym jest, aby domagać się sprywatyzowania tej instytucji.  A w obiektywność i neutralność światopoglądową mediów należy po prostu przestać wierzyć.

Spodziewam się, że po tej mojej deklaracji, niejedna osoba oburzy się. „Jak to? Co z kulturą?”-pomyśli. Ja nie mam takich obaw. Skoro EuroSport pokazuje zawody w snookerze, to nie widzę powodów, by jakaś prywatna następczyni TVP Kultury nie pokazywałaby Konkursu Chopinowskiego,czy Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich. Nie wszystkie prywatne kanały pokazują przecież chłam. W końcu rynek jest świetnym narzędziem, gdyż z jednej strony uwzględnia demokratyczną wolę większości, z drugiej zaś tworzy nisze, w której dobrze się czują ci, którzy do tej większości nie pasują. Prawdziwie liberalny mechanizm.

Nie widzę też powodów dla których należałoby „upubliczniać” telewizję z tych względów, dla których czyni się to (moim zdaniem słusznie) w wypadku edukacji i służby zdrowia. Najogólniej mówiąc, w wypadku braku opłacanej przez podatników oświaty, czy lecznictwa dochodziłoby do takich zjawisk jak trwała alienacja jednostki, czy narażenie jej na śmierć. O takim czymś nie ma mowy, jeśli chodzi o brak publicznej telewizji. Zresztą nawet przecież telewizje prywatne (niektóre) są darmowe, trzeba tylko ścierpieć reklamy.

Ciekawi mnie co ludzie odwiedzający ten portal sądzą na ten temat? Czy uważacie że misyjność telewizji to coś więcej niż puste słowo? Czy myślicie, że są jednak istotne powody, by publiczna telewizja istniała? Zapraszam do komentowania.

 

 

Rafał Gardian

Podobne materiały

15 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  9 lutego 2016 at 06:28 - odpowiedz

  Też uważam że nie musi. Niedługo będzie materiał filmowy ze mną i Jackiem gdzie bronię tezy że tv publ to większy problem niż pożytek. Pozdrawiam serdecznie

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   9 lutego 2016 at 22:45 - odpowiedz

   To w takim cieszę się że ta dyskusja będzie kontynuowana na tym portalu. Również serdecznie pozdrawiam.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    9 lutego 2016 at 23:13 - odpowiedz

    Owszem będzie w kontekście wsparcia państwa dla kultury i zasadności owego. Zachęcam również do drążenia tematu Np jak jest w innych państwach. Pozdrawiam serdecznie

 2. Benbenek
  9 lutego 2016 at 12:34 - odpowiedz

  Telewizja publiczna powinna istnieć. Mimo wszystko istnieje rynek jak i potrzeba istnienia platformy informacyjnej, dyskusyjnej i komunikacyjnej dostępnej dla najszerszych grup ludzi dla wyrażania swoich poglądów niezależnie od wpływów nie tylko politycznych ale i komercyjnych. W obecnym kształcie TVP nie spełnia tych wymagań z przyczyn oczywistych. Nie jest to jednak powód jej likwidacji. Problem jest taki, że to oportunizm całej klasy politycznej uniemożliwia jakiekolwiek zamiany. Tak więc TVP nie będzie lepsza ani nie grozi jej likwidacja. Grozi za to komiczny wręcz układ, że to „widzowie” czy tego chcą czy nie chcą będą „klientami” tej telewizji ale bez najmniejszych praw handlowych wynikających z takiej umowy. Z mediów publicznych będą korzystać w dowolny sposób politycy a finansować ją będą podatnicy bez prawa domagania się niczego. W identyczny sposób „znacjonalizowano” partie polityczne przez finansowanie ich z budżetu.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   9 lutego 2016 at 12:43 - odpowiedz

   to fikcja, lepiej już by różne koncepcje się starly na żywioła także komercyjnie

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   9 lutego 2016 at 22:46 - odpowiedz

   Tylko jak sprawić by klasa polityczna nie była oportunistyczna?

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    10 lutego 2016 at 09:03 - odpowiedz

    LUDZIE są często oportunistyczni. Politycy to ludzie. jedyny sposob na nieutopijny syetem to wykorzystac naturalne sklonnosci ludzi; samodoskonalenie, konkurencja, zazdrość, egoizm itd na dobry cel , dlatego liberalizm i kapitalizm działają, ale już nic innego nie działa/

    • Rafał Gardian
     Rafał Gardian
     10 lutego 2016 at 18:13 - odpowiedz

     Zgadzam się

   • Benbenek
    10 lutego 2016 at 10:57 - odpowiedz

    Społeczeństwo musi okrzepnąć i nauczyć się znajdować korzyści w we wzajemnym poszanowaniu wartości swobody wypowiedzi. W Polsce nadal bardzo silny jest konserwatyzm i stąd w politykach pokusa kontroli nad wszystkim. Aparat państwowy ma tą kontrolę zapewniać.

 3. myślący
  10 lutego 2016 at 06:12 - odpowiedz

  jeśli wypisywanie tekstów cyt. „Partię Indoktrynacji Społeczeństwa” „(wice)prezydenta Dudy” to jest racjonalizm, to ja dziękuję
  publikując takie art. stajecie po prostu po jednej ze stron sporu i to mało dyplomatycznie

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   10 lutego 2016 at 08:57 - odpowiedz

   tak po lepszej

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   10 lutego 2016 at 18:13 - odpowiedz

   Trudno mieć szacunek do ludzi, którzy obejmując władzę pokazują że mają w nosie prawo.

 4. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  6 kwietnia 2017 at 18:27 - odpowiedz

  Tu jest dyskusja o której mówiłem https://www.youtube.com/watch?v=djGx-fPljNU

  • Rafał Gardian
   Rafał Gardian
   6 kwietnia 2017 at 21:32 - odpowiedz

   Widziałem. Bliżej mi do poglądu, że to rynek powinien decydować, które pomysły kulturalne zdobywają finansowanie.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *