• środa, 28 października 2020 r.

Komitet Obrony Demokracji – refleksja sceptyczna

 

Redaktorzy Racjonalista.tv Radosław S. Czarnecki i Jacek Tabisz dyskutują o Komitecie Obrony Demokracji.  Zastanawiają się nad tym, jakie słabe punkty i zagrożenia wiążą się z tą inicjatywą. KOD to wielka szansa dla polskiego społeczeństwa obywatelskiego, ale też wielka odpowiedzialność i duże ryzyko w razie porażki. Dlatego warto posłuchać racjonalistów szukających przysłowiowej „dziury w całym”. Zaszkodzić nie zaszkodzi, a pomóc może bardzo…

 

Podobne materiały

16 komentarzy

 1. Azazel
  13 stycznia 2016 at 19:47 - odpowiedz

  Bardzo fajny materiał i dobrze, że on się ukazał w ramach przeciwwagi.
  Jeśli chodzi o upolitycznienie KOD, to jest to również to, co mnie od nich odpycha. Nie zgodzę się także ze stwierdzeniem, że Nowoczesna to jest nowa jakość w polityce – bo nie jest.
  Jej przewodniczący i mózg całej tej ferajny, należał do Unii Wolności i był doradcą Balcerowicza za czasów rządów AWSu.
  Ważne jest także, by z KODu nie robić świętej krowy, której krytykować nie należy.Nie można też używać karygodnego szantażu moralnego w stylu: ”krytykujesz i nie idziesz z KOD – jesteś PiSowcem i masz w dupie demokracje”.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 stycznia 2016 at 20:01 - odpowiedz

   Dla mnie UW to calkiem dobrze

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   13 stycznia 2016 at 21:25 - odpowiedz

   Starałem się zrobić wywiad z pisowcem o kod ale chyba się wystraszył. Szkoda

   • Jacek Tabisz
    Jacek Tabisz
    13 stycznia 2016 at 22:16 - odpowiedz

    Szkoda. Przydałoby się trochę PiSowców, pewnie w końcu się skuszą. TVN i Newsweeka wystraszą, to może z nudów przyjdą do nas i później – wystraszą ;-P

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  13 stycznia 2016 at 20:08 - odpowiedz

  Ale jaja nawet generalnie się zgadzam choć uważam że wobec PiS trzeba trochę zewrzeć szyki, tak jak lepiej nie przesadzać z krytyką Merkel bo to wzmacnia Putina.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   13 stycznia 2016 at 22:17 - odpowiedz

   Merkel złymi decyzjami sama wzmacnia Putina, ja nie mam zamiaru.

 3. Benbenek
  14 stycznia 2016 at 10:50 - odpowiedz

  KOD czyli jak zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko. Nie rozumiem skąd ta paniczna wręcz niechęć do „upolitycznienia”. W kraju gdzie brukselka ma wymiar polityczny to wręcz żenujące. Tym bardziej, że jakby nie patrzyć postulaty KOD mają wymiar jak najbardziej polityczny.
  Niestety ale ta wartość czystej i ideowej „demokracji” chociaż ważna sama w sobie nie sprzedaje się najlepiej. Wie o tym PiS który zachowuje się dokładnie według zasady „nie mam pana płaszcza i co mi pan zrobi?” No więc KOD maszeruje i jak diabeł wody święconej unika posądzenia upolitycznienia. Skoro nie jest to postulat polityczny to co to jest? Happening artystyczny? Prosty lud tego ani nie kupuje ani nie rozumie. Zabawa w salonowca dla inteligentów.

 4. Dariusz
  14 stycznia 2016 at 13:04 - odpowiedz

  PiS nie ma fachowych kadr do rządzenia . Jedyne co oni czytali to katechizm kościoła katolickiego. Będą kolejne grupy protestować. Akcja będzie wywoływać reakcję. Odnośnie poglądu że PiS nie zorganizuje demokratycznych wyborów. To nie nastąpi. Ewentualne rządy autorytarne mogą spowodować ogromny sprzeciw społeczny , a wtedy sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   14 stycznia 2016 at 13:55 - odpowiedz

   oni czytaja wiecej niz lewica. Fijorr Publishing, Mikkego, Wielomskiego, Kucharczyka, Patricka Buchanana, Hansa Hermana Hoppe, CS Lewisa, Jana Pawla, itd to ze sie ja jako liberal z tym wszystkim nie zgadzam to inna sprawa

   • Dariusz
    14 stycznia 2016 at 14:24 - odpowiedz

    Jakoś to po nich nie widać gdy spojrzy się na Pawłowicz,Kempę czy prezia Dudę .

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     14 stycznia 2016 at 15:47 - odpowiedz

     Ci może nie ale już kaczor i szydło Ziobro …

     • Rafał Gardian
      Rafał Gardian
      15 stycznia 2016 at 01:47

      Hoppe i Mikke na półkach PiSowca?

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      16 stycznia 2016 at 00:41

      Czemu nie

 5. Nietsche
  30 stycznia 2016 at 12:26 - odpowiedz

  Opozycję robi się w parlamencie i tam jest miejsce Petru. Nie rozważaliście Panowie kto finansuje ten ruch? Byłoby interesujące spojrzeć za kulisy, cui bono?
  Nie należałoby wyjść na ulice w obronie demokracji i prawa do zgromadzeń w Hiszpanii? Polacy jeszcze mogą demonstrować, Hiszpanie już nie.
  Nie należałoby wyjść na ulice w obronie demokracji w Szwecji? Obawy p. Jacka czy za cztery lata odbędą się wybory w Polsce mogą budzić obawy, w Szwecji odpowiedź jest znana. Szczególnie rozczarował mnie p. Radosław swoją propozycją listu do przyjaciół w Brukseli. Takie listy pisano w latach 60 i 70 do przyjaciół w Moskwie. Mam nadzieję że p.Radek zna dokładnie Lizbonę która dopuszcza interwencję zbrojną obcych sił porządkowych w jednym z krajów unijnych. Taki ‚demokratyczny’ wariant doktryny Breżniewa. -Nur das dümmste Kalb sucht sich seinen Schlachter selbst ! –
  Nic mi nie wiadomo jakoby miano Polskę usunąć z Schengen. Traktat ten nie przewiduje w ogóle takiej możliwości. Wpierw trzeba by wyrzucić Szwecję, Danię, Austrię, Węgry, Francję.
  Dlatego nie należy panikować, ….jeszcze Polska nie zginęła ….

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *