Lewica postmodernistyczna to w skrócie taka lewica, która stawia kult tożsamości kulturowej ponad prawami jednostki. Dlatego lewicowi postmoderniści niechętnie krytykują islam za zabijanie apostatów czy prześladowanie wolnomyślicieli i gejów. Czasem nie tylko nie krytykują tego typu zjawisk, ale wręcz ich bronią, w imię kulturowej różnorodności, którą stawiają ponad jednostką ludzką i jej cierpieniem. Jedna tylko tożsamość kulturowa jest znienawidzona przez lewicowych postmodernistów i jest to "biały Europejczyk/Amerykanin" z jego historią, wynalazkami i wojnami. Część postmodernistycznych lewicowców uważa, że Polacy, Francuzi, Amerykanie po prostu powinni się poddać i przeminąć, dając "szansę" Arabom czy Senegalczykom, zarówno w ich świecie, jak i w Europie i Ameryce. Nasi rozmówcy zastanawiają się, skąd się wziął u ludzi tak niezwykły i wpływowy światopogląd, czy ma on cechy sekty bądź parareligii i jak wpływa na racjonalne postulaty lewicowe, takie jak troska o dostęp do edukacji ludzi biednych, czy prawa pracownika wobec pracodawcy.
O autorze wpisu:
Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl
postmodernizm to rak intelektualny słabość umysłowa wyniesiona do rangi czegoś odkrywczego quosque tandem?
Piotrze, zważ, że ta słabość dotyka głównie młodych ludzi z kręgów akademickich: filozofów, kulturoznawaców itd. To szczegółna odmiana słabości wynikająca z faktu, że ludzie czasem oddają władzę nad swym umysłem jakiejś religii lub ideologii. Myślę, że główną przyczyną, wśród wielu, jest niedorozwój w sferze indywidualizacji, niezdolność do autonomii poznawczej czy nawet do "bycia sobą" w ogole. Oczywiscie nikt nie jest po prostu i tylko "sobą" w sensie nieulegania jakims wpływom, presji czy potrzebom społecznym, ale w Polsce ten niedorozwój jest zbyt głęboki, zeby mogła mogła powstać liberalna kultura polityczna, zaawansowana demokracja (bez wodzów np.) a nawet prawdziwa cywilizacja.
Może mam rozwinąć temat albo zrobić jakąś pogadankę o takim ,,potrzebnym", zdrowym indywidualizmie? Bo w naszym kolektywno-wiejskim państwie słowo liberalizm występuje jako obelga. Mógłby Pan rozwinąć myśl, co znaczy niedorozwój w sferze indywidualizacji i co na tym tracimy?
Dlaczego nie ma dźwięku od 1:01:20 ?
Bardzo przyjemnie się Panów słucha. Bardzo ciekawa rozmowa.
Szkoda, że nie można usłyszeć całości. Dźwięk sie nie nagrał, czy nagrał sie, ale sie nie odtwarza i może da się coś z tym zrobić?
Mam różne małe refleksje po wysłuchaniu tej większej części, którą było słychać. Andrzeju, zażartej dyskusji nie będzie :)) bo we wszystkim (chyba) się z Tobą zgadzam :)) (i cieszę sie z tego ;)) ) Jednak poczekam na ewentualne uruchomienie dźwięku w brakującej części… Kto wie, może mówisz tam coś, co zmusi mnie do sprzeciwu, lepiej zachować czujność dyskusyjną… :)));)
A serio, jestem zbyt zmęczona, by napisać coś na poważnie. Powiem tylko, że gdy kiedyś, po raz pierwszy zetknęłam sie z tym poglądem, że dyscyplina naukowa wyklucza wrażliwość kobiecą, najpierw mrugałam dość długo i czytałam ze trzy razy, by upewnić się, czy dobrze zrozumiałam, a gdy już byłam pewna, że tak, dostałam ataku śmiechu :)))
Chociaż… faktem jest, moim zdaniam, że bywa odwrotnie, rodzaj "wrażliwości" niektórych kobiet wyklucza u nich reżim poznawczy… Tyle tylko, że o mężczyznach można powiedzieć to samo, tylko najwyżej zamiast "wrażliwości" częściej należy użyć "braku wrażliwości"… :))));) Nie wiem, co gorsze… Idę spać.
Błąd YouTuba. Jutro rano będzie pełna wersja, końcowe 20 minut też będzie miało dźwięk.
I ja nie mam już siły na komentarze; tyle jej zostało, że się roześmiałem i już ciekaw jestem, co napiszesz jutro – bo przeciez nie tylko posłuchasz calosci, ale zapewne ze zdwojoną uwagą, dzieki awarii YT. Przy okazji przypominam badania Nisbetta (jesli dobrze pamietam), ktory wykazał, że dzieła jakoś uszkodzone albo takie, ktorych odbiór jest utrudniony, sa oceniane wyzej, niz gdy wszystko jest jak należy. Może – Jacku – powinnismy się postarać, by w większości nagrań nie było głosu lub obrazu? Będą wyżej oceniane 🙂
Ten postmodernizm gdzieś naprawdę występuje?
Nigdzie się nie spotkałem – wyłącznie na tym forum.