Lewica żołądka i lewica światopoglądowa. Bartłomiej Ciążyński


 
Kandydat Zjednoczonej Lewicy, Bartłomiej CIążyński opowiada o dwóch lewicach – lewicy żołądka, dbającej o kwestie finansowe i socjalne, oraz lewicy światopoglądowej, stawiającej na pierwszym miejscu świeckość, feminizm, sprawiedliwość wobec mniejszości seksualnych etc. Czy w projekcie Zjednoczonej Lewicy udało się pogodzić te dwie lewice? Czy mogą one stale współpracować?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Lewica żołądka i lewica światopoglądowa. Bartłomiej Ciążyński”

    1. Gardzenie socjalizmem – jedną z cnót pożytecznych i składowych naszego ludzkiego bytowania, najefektywniej na Zachodzie, i jakkolwiek wszędzie – jest niepoważne…

    2. Witam
      Chcę zwrócić ci uwage , kolejny już raz , na twoje słownictwo . Tym razem jest to pogarda . Pogarda jest uczuciem obrzydliwym , wykluczającym , dyskryminującym , prostackim i aroganckim . Na uczuciach pogardy zbudowane są systemy faszystowskie , rasistowskie . Pogarda jest podglebiem agresji i nienawiści . Fanatyzmy wszelkiego rodzaju czerpią z pogardy pełnymi garściami . Twoje wypowiedzi są w rzeczy samej przeniknięte pogardą i agresją wobec tego co twój celebrowany przez ciebie narcyzm i egocentryzm lubi bądź nie lubi . „Nigdy nie zrezygnuje z kotleta” czy „To nie moje bachory , nie mam wobec nich żadnych moralnych obowiązków” a teraz „Pogarda dla socjalizmu” są komplementarne i logicznie się uzupełniają dając obraz społecznego darwinisty niezdolnego do refleksji wychodzącej poza własne „ja” .Ten deficyt , ten brak umiejętności uświadomienia sobie szerszego kontekstu swego istnienia skutkuje takimi wypowiedziami jakie często prezentujesz . Nic dziwnego , że uważasz socjalizm za niemoralny ponieważ sprawiedliwość , solidarność , empatia dla społecznego darwinisty są zagrożeniem . Niebezpieczne jest bowiem dzielenie się , współpraca , ograniczenie swych potrzeb , dominacji na rzecz dobra wspólnego . Niebezpieczne dla narcyzmu i egocentryzmu , które to antywartości tutaj często celebrujesz .
      Socjalizm jest ideologią dającą szanse na zrównoważony rozwój całego świata ponieważ stawia tame chciwości , żądzy władzy i nieograniczonej kumulacji kapitału . Przedstawia program w którym nie prywatny zysk lecz dobro wspólne jest największą wartością . Wartość i poziom kultury oceniać można według zasobności miliarderów lub według tego ilu ludzi ma dostęp do godnej pracy , mieszkania , edukacji , ochrony zdrowia i jest wolnych od dyskryminacji klasowej , rasowej czy płciowej
      Likwidacja państwa czyli obowiązków państwa względem obywateli skutkuje globalną ekspansją koncernów , które posiadając wprost nieograniczony potencjał finansowy stają się właścicielami naszej planety . Interesy koncernów przy malejącej sile państwa stają się nadreprezentatywne względem obywateli . Jesteśmy świadkami rewolucji feudalnej . Rewolucji w której rozmontowywane są wartości humanistyczne z takim trudem budowane dzięki emancypacji wielu środowisk tak socjalistycznych jak i liberalnych . Obecna wędrówka ludów jest pochodną tej właśnie sytuacji . To wykluczenie , bieda , brak perspektyw , edukacji , ochrony zdrowia , bezpieczeństwa są jej fundamentem . Fanatyzm religijny nie jest przyczyną lecz skutkiem . Skutkiem feudalnej pogardy wobec biedy , nędzy i wykluczenia milionów ludzi
      Socjalizm o tym mówi , na to uwrażliwia i temu się przeciwstawia proponując alternatywy . Niestety istnieje chciwość i pazerność a darwinizm społeczny je pielęgnuje – pogardzając wrażliwością i solidarnością przyczynia się do narastania dramatycznych konfliktów , których nie potrafi rozwiązać inaczej niż poprzez wojne .

      1. Socjalizm też pogardza na przykład nami liberałami, przedsiębiorcami i księżmi. Mówi o równości ale niesie tylko równą biedę no i czasem nawet śmierć (komunizm). Nikt tyle nie zabił ludzi co socjaliści. Do tego socjaliści kłamią z tą empatią a kłamstwo i hipokryzja są jeszcze gorsze niż egoizm

        1. @ Piotr Napierała: Socjalizm też pogardza na przykład nami liberałami, przedsiębiorcami i księżmi.
          ————
          O Boże, Panie Doktorze, czy to wypada tak publicznie pieprzyć? Socjalizm to żaden facet, to zbiór różnych ideologii przedstawiających różne rozwiązania ustrojowe. Ideologie socjalistyczne tworzyli przeróżni ludzie i jak to ludzie różnili się poglądami na wiele spraw. W ideologii socjalistycznej – poza „socjalizmem narodowym”, który socjalizmem to był głównie z nazwy – nie ma nigdzie wpisanej pogardy do kogokolwiek – co wcale nie znaczy, iż poszczególni socjaliści czymś tam nie gardzili np. jedni wódką, a inni abstynentami.
          Mnie bliskie są ideały socjalizmu humanistycznego i demokratycznego ale także liberalizmu (nie mylić z neoliberalizmem, który ma tyle samo wspólnego z liberalizmem, co krzesło ma wspólnego z krzesłem elektrycznym) dlatego sam siebie określam jako socjalliberała, a trudno wszak pogardzać samym sobą.
          Zresztą ja żadnymi ludźmi – ze względu na ich narodowość, kolor skóry, wyznanie, czy bezwyznaniowość, płeć, czy orientację seksualną itd. – nie pogardzam. Natomiast rzeczywiście pogardzam niektórymi przypadłościami ludzkich charakterów, takimi jak: głupota i zacietrzewienie ideologiczne, zadufanie we własną jedynie słuszną rację, małostkowość, sobkostwo oraz chciwość połączona z pazernością itp. i to niezależnie od wykształcenia, czy pełnionej przez nich roli społecznej.
          ***
          @ Piotr Napierała: Mówi o równości ale niesie tylko równą biedę no i czasem nawet śmierć (komunizm). Nikt tyle nie zabił ludzi co socjaliści. Do tego socjaliści kłamią z tą empatią a kłamstwo i hipokryzja są jeszcze gorsze niż egoizm
          ———–
          Nikt tyle bredni na temat socjalizmu nie powiedział co zacietrzewieni z nienawiści różni antykomuniści. Pomieszali szambo z błotem i obrzucają nim całą myśl lewicową z wielką nadzieją, iż coś się z tego do nich przyklei.
          Trudno każda wiara nas ogranicza, głęboka fundamentalistyczna ogranicza nas absolutnie. Tyle tylko, iż ja od wykształconych racjonalistów mam trochę wyższe wymagania i uważam, iż niezależnie od własnych poglądów, to oni powinni większą wagę przykładać do wiedzy i racjonalnych argumentów niż do własnych emocji, które tak łatwo zauważa się u innych, a tak trudno u siebie samego.
          ***

  1. Hipokryzja gorsza od egoizmu? Już lepiej troszczyć się o nielicznych niż być bezwartościowym człowiekiem nie troszczącym się o nikogo. „Socjalizm też pogardza na przykład nami liberałami, przedsiębiorcami i księżmi.” Mówisz o liberalizmie ekonomicznym, który prowadzi do nierówności społecznej poprzez wprowadzenie prawa silniejszego, zaradniejszego, niekoniecznie bardziej życzliwego czy wartościowego dla społeczeństwa. Są dwa główne modele przedsiębiorcy: a) taki, który chce dać ludziom pracę i możliwość godnego zarobku jednocześnie będąc w stanie zapewnić sobie godne życie ze środków pochodzących z takiego interesu lub b) taki, który chce osiągnąć jak największy zysk, a prawa pracownicze to dla niego przeszkoda na drodze do zaspokojenia własnej chciwości. Księża to właśnie model b przedsiębiorcy, którzy w dodatku obiecują ludziom produkt, który nie istnieje. „Nikt tyle nie zabił ludzi co socjaliści”. Na obszarze Europy najwięcej ludzi zostało zabity z powodu rozbieżności poglądów religijnych, na ogół na tle różnych wyznań chrześcijańskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + cztery =