• poniedziałek, 18 grudnia 2017 r.

Lewica żołądka i lewica światopoglądowa. Bartłomiej Ciążyński

 

Kandydat Zjednoczonej Lewicy, Bartłomiej CIążyński opowiada o dwóch lewicach – lewicy żołądka, dbającej o kwestie finansowe i socjalne, oraz lewicy światopoglądowej, stawiającej na pierwszym miejscu świeckość, feminizm, sprawiedliwość wobec mniejszości seksualnych etc. Czy w projekcie Zjednoczonej Lewicy udało się pogodzić te dwie lewice? Czy mogą one stale współpracować?

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  6 października 2015 at 19:55 - odpowiedz

  Mimo iż gardzę socjalizmem. Muszę przyznać że gość robi dobre wrażenie. Fajna rozmowa

  • Edward Piszczałka
   8 października 2015 at 15:59 - odpowiedz

   Gardzenie socjalizmem – jedną z cnót pożytecznych i składowych naszego ludzkiego bytowania, najefektywniej na Zachodzie, i jakkolwiek wszędzie – jest niepoważne…

  • Maciek Wieczorek
   12 października 2015 at 13:59 - odpowiedz

   Witam
   Chcę zwrócić ci uwage , kolejny już raz , na twoje słownictwo . Tym razem jest to pogarda . Pogarda jest uczuciem obrzydliwym , wykluczającym , dyskryminującym , prostackim i aroganckim . Na uczuciach pogardy zbudowane są systemy faszystowskie , rasistowskie . Pogarda jest podglebiem agresji i nienawiści . Fanatyzmy wszelkiego rodzaju czerpią z pogardy pełnymi garściami . Twoje wypowiedzi są w rzeczy samej przeniknięte pogardą i agresją wobec tego co twój celebrowany przez ciebie narcyzm i egocentryzm lubi bądź nie lubi . „Nigdy nie zrezygnuje z kotleta” czy „To nie moje bachory , nie mam wobec nich żadnych moralnych obowiązków” a teraz „Pogarda dla socjalizmu” są komplementarne i logicznie się uzupełniają dając obraz społecznego darwinisty niezdolnego do refleksji wychodzącej poza własne „ja” .Ten deficyt , ten brak umiejętności uświadomienia sobie szerszego kontekstu swego istnienia skutkuje takimi wypowiedziami jakie często prezentujesz . Nic dziwnego , że uważasz socjalizm za niemoralny ponieważ sprawiedliwość , solidarność , empatia dla społecznego darwinisty są zagrożeniem . Niebezpieczne jest bowiem dzielenie się , współpraca , ograniczenie swych potrzeb , dominacji na rzecz dobra wspólnego . Niebezpieczne dla narcyzmu i egocentryzmu , które to antywartości tutaj często celebrujesz .
   Socjalizm jest ideologią dającą szanse na zrównoważony rozwój całego świata ponieważ stawia tame chciwości , żądzy władzy i nieograniczonej kumulacji kapitału . Przedstawia program w którym nie prywatny zysk lecz dobro wspólne jest największą wartością . Wartość i poziom kultury oceniać można według zasobności miliarderów lub według tego ilu ludzi ma dostęp do godnej pracy , mieszkania , edukacji , ochrony zdrowia i jest wolnych od dyskryminacji klasowej , rasowej czy płciowej
   Likwidacja państwa czyli obowiązków państwa względem obywateli skutkuje globalną ekspansją koncernów , które posiadając wprost nieograniczony potencjał finansowy stają się właścicielami naszej planety . Interesy koncernów przy malejącej sile państwa stają się nadreprezentatywne względem obywateli . Jesteśmy świadkami rewolucji feudalnej . Rewolucji w której rozmontowywane są wartości humanistyczne z takim trudem budowane dzięki emancypacji wielu środowisk tak socjalistycznych jak i liberalnych . Obecna wędrówka ludów jest pochodną tej właśnie sytuacji . To wykluczenie , bieda , brak perspektyw , edukacji , ochrony zdrowia , bezpieczeństwa są jej fundamentem . Fanatyzm religijny nie jest przyczyną lecz skutkiem . Skutkiem feudalnej pogardy wobec biedy , nędzy i wykluczenia milionów ludzi
   Socjalizm o tym mówi , na to uwrażliwia i temu się przeciwstawia proponując alternatywy . Niestety istnieje chciwość i pazerność a darwinizm społeczny je pielęgnuje – pogardzając wrażliwością i solidarnością przyczynia się do narastania dramatycznych konfliktów , których nie potrafi rozwiązać inaczej niż poprzez wojne .

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    12 października 2015 at 18:41 - odpowiedz

    Socjalizm też pogardza na przykład nami liberałami, przedsiębiorcami i księżmi. Mówi o równości ale niesie tylko równą biedę no i czasem nawet śmierć (komunizm). Nikt tyle nie zabił ludzi co socjaliści. Do tego socjaliści kłamią z tą empatią a kłamstwo i hipokryzja są jeszcze gorsze niż egoizm

    • Andrzej Boguslawski
     Andrzej Boguslawski
     23 października 2016 at 14:03 - odpowiedz

     @ Piotr Napierała: Socjalizm też pogardza na przykład nami liberałami, przedsiębiorcami i księżmi.
     ————
     O Boże, Panie Doktorze, czy to wypada tak publicznie pieprzyć? Socjalizm to żaden facet, to zbiór różnych ideologii przedstawiających różne rozwiązania ustrojowe. Ideologie socjalistyczne tworzyli przeróżni ludzie i jak to ludzie różnili się poglądami na wiele spraw. W ideologii socjalistycznej – poza „socjalizmem narodowym”, który socjalizmem to był głównie z nazwy – nie ma nigdzie wpisanej pogardy do kogokolwiek – co wcale nie znaczy, iż poszczególni socjaliści czymś tam nie gardzili np. jedni wódką, a inni abstynentami.
     Mnie bliskie są ideały socjalizmu humanistycznego i demokratycznego ale także liberalizmu (nie mylić z neoliberalizmem, który ma tyle samo wspólnego z liberalizmem, co krzesło ma wspólnego z krzesłem elektrycznym) dlatego sam siebie określam jako socjalliberała, a trudno wszak pogardzać samym sobą.
     Zresztą ja żadnymi ludźmi – ze względu na ich narodowość, kolor skóry, wyznanie, czy bezwyznaniowość, płeć, czy orientację seksualną itd. – nie pogardzam. Natomiast rzeczywiście pogardzam niektórymi przypadłościami ludzkich charakterów, takimi jak: głupota i zacietrzewienie ideologiczne, zadufanie we własną jedynie słuszną rację, małostkowość, sobkostwo oraz chciwość połączona z pazernością itp. i to niezależnie od wykształcenia, czy pełnionej przez nich roli społecznej.
     ***
     @ Piotr Napierała: Mówi o równości ale niesie tylko równą biedę no i czasem nawet śmierć (komunizm). Nikt tyle nie zabił ludzi co socjaliści. Do tego socjaliści kłamią z tą empatią a kłamstwo i hipokryzja są jeszcze gorsze niż egoizm
     ———–
     Nikt tyle bredni na temat socjalizmu nie powiedział co zacietrzewieni z nienawiści różni antykomuniści. Pomieszali szambo z błotem i obrzucają nim całą myśl lewicową z wielką nadzieją, iż coś się z tego do nich przyklei.
     Trudno każda wiara nas ogranicza, głęboka fundamentalistyczna ogranicza nas absolutnie. Tyle tylko, iż ja od wykształconych racjonalistów mam trochę wyższe wymagania i uważam, iż niezależnie od własnych poglądów, to oni powinni większą wagę przykładać do wiedzy i racjonalnych argumentów niż do własnych emocji, które tak łatwo zauważa się u innych, a tak trudno u siebie samego.
     ***

 2. Piotr Nowak
  23 października 2016 at 11:02 - odpowiedz

  Hipokryzja gorsza od egoizmu? Już lepiej troszczyć się o nielicznych niż być bezwartościowym człowiekiem nie troszczącym się o nikogo. „Socjalizm też pogardza na przykład nami liberałami, przedsiębiorcami i księżmi.” Mówisz o liberalizmie ekonomicznym, który prowadzi do nierówności społecznej poprzez wprowadzenie prawa silniejszego, zaradniejszego, niekoniecznie bardziej życzliwego czy wartościowego dla społeczeństwa. Są dwa główne modele przedsiębiorcy: a) taki, który chce dać ludziom pracę i możliwość godnego zarobku jednocześnie będąc w stanie zapewnić sobie godne życie ze środków pochodzących z takiego interesu lub b) taki, który chce osiągnąć jak największy zysk, a prawa pracownicze to dla niego przeszkoda na drodze do zaspokojenia własnej chciwości. Księża to właśnie model b przedsiębiorcy, którzy w dodatku obiecują ludziom produkt, który nie istnieje. „Nikt tyle nie zabił ludzi co socjaliści”. Na obszarze Europy najwięcej ludzi zostało zabity z powodu rozbieżności poglądów religijnych, na ogół na tle różnych wyznań chrześcijańskich.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *