• środa, 15 lipca 2020 r.

O maleńkim państwie które pokonało islam na Morzu Śródziemnym. Jacek Tabisz

 

Król Jan III Sobieski zwyciężył pod Wiedniem, co ostatecznie powstrzymało dżihad w Europie. Ale, wcześniej, maleńki kraj, mniejszy od Warszawy i niewiele większy niż Poznań czy Wrocław, powstrzymał Imperium Osmańskie w pełnym rozkwicie jego potęgi. Stolica tego kraju powstała na bazie tego zwycięstwa i do dziś nosi jego ślady. Zapraszam Was do poznania tego kraju. Jest on poza wszystkim największym zagęszczeniem zabytków, z których niektóre starsze są od egipskich piramid…

Podobne materiały

6 komentarzy

 1. dżizas
  6 września 2016 at 20:13 - odpowiedz

  Można uszyć portfel albo siodło, zrobić mydło, albo wytopić słoninkę dla ptaszków. Mięsko świeżutkie i kruchutkie można przyrządzić na 1001 różnych sposób.
  🙂
  Pytał Pan, co robiono z resztą…
  ^^
  „Ałerlejdi of-coś-tam” to po naszemu po prostu „najświętszej Maryi panny jakiejś-tam” (np. Licheńskiej, Różańcowej, Paździochowej…), dotyczy to kościołów rzymskokatolickich.
  🙂

 2. Ququ
  7 września 2016 at 09:21 - odpowiedz

  Ciekawe, ale pierwotny dźwięk zakłóca, poza tym 8+7 (o zajazdach) to nie jest 16. Pzdr dla kobietki 😉

 3. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  7 września 2016 at 12:50 - odpowiedz

  „…Król Jan III Sobieski zwyciężył pod Wiedniem, co ostatecznie powstrzymało dżihad w Europie…” – akurat Sobieski, on tylko pomógł, a po 1683 polska juz Turczyna nie pierze i nic z rekonkwisty nie ma

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   7 września 2016 at 12:53 - odpowiedz

   W moim tytule nie ma nic o dalszych profitach dla Rzeczpospolitej po zwycięstwie Sobieskiego. Wojska Sobieskiego miały bardzo duże znaczenie w bitwie, nie były „tylko pomocą”.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    7 września 2016 at 14:03 - odpowiedz

    no tak ale nie zapominaj o Eugeniuszu Sabaudzkim i Karolu Lotaryńskim, Polska dała 1/3 żołnierzy i tyleż chwały

    • Pawel.M.
     9 lipca 2019 at 22:23 - odpowiedz

     NIe 1/3 żołnierzy, a 43% (wojska polskie Sobieskiego – 27 tys., wcześniej wysłany korpus ochotników – 3 tys., a calość wojsk chrześcijańsklich  – 70 tys.), w tym decydującą o wygranej husarię i dowódcę. Bardzo lubisz umniejszać Polsce i Polakom, co?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *