Najwcześniejszy znany polski kompozytor

Czwarty koncert wrocławskiego Forum Musicum przyniósł nam dzieła wszystkie Mikołaja z Radomia. Zachowało się tylko 10 utworów tego kompozytora, lecz mimo ich nieznacznej ilości świadczą one o ogromnym talencie Mikołaja z Radomia i o wpływie jego stylistyki na ówczesną Europę.

Jedna z ostatnich płyt Ars Cantus

 

Mikołaj z Radomia żył w epoce, która bez wątpienia wymagała wiele od kompozytorów. Była to tak zwana "jesień średniowiecza" nacechowana przerafinowaniem, silną estetyzacją, swego rodzaju gotyckim manieryzmem. Porównajmy to, co działo się wówczas w muzyce do architektury i sztuk plastycznych. W architekturze łuki, zworniki i pinakle oderwały się od konstrukcji i zaczęły unosić się w powietrzu lub też uległy ciążeniu ekscentrycznej wyobraźni z pozoru zdradzają zwykłe ziemskie ciążenie. W malarstwie złote tła oplotły coraz bardziej realistyczne wizerunki ludzi, ułożone jednakże w niezwykłych pozach. To samo stało się z muzyką pnącą się jak bluszcz wzdłóż linii figur niemożliwych, cichnącą i gęstniejącą nagle, pełną tonów barwiących ją, zniekształcających ją i odrywających ją od normalności, o ile taka w ogóle istnieje.

Zespół Ars Cantus, znany z wielu koncertów i płyt, również NFMowych mierzy się z muzyką Mikołaja z Radomia od lat. Tomasz Dobrzański i jego znakomici muzycy opowiadali nam o tym w Radiowej Dwójce. Efekty jakie osiągnęli ostatnio są wstrząsające. Wykonanie muzyki jesieni średniowiecza, jakie usłyszeliśmy w Kolegiacie św. Krzyża śmiało można postawić obok najwybitniejszych interpretacji muzyki późnego gotyku. Naukowa niemal świadomość dźwięku, magia wielobarwnych współbrzmień, ekscentryzm wydłużonych i porwanych muzycznych struktur – to wszystko złożyło się na koncert niezwykły i kreujący nowe drogi w wyobraźni słuchacza.

Styl Ars Cantus zbliżył się w tej interpretacji do mistrzów interpretacji muzyki późnego gotyku za jakich uważam zespół Mala Punica Pablo Memelsdorfa. Aby oddać olśniewający przepych stylu pięknego, jak nazywa się również estetykę pierwszych dekad XV wieku, należy dokonywać bardzo śmiałych rekonstrukcji zachowanego zapisu muzycznego. Drażni to niektórych purystów, którzy z nieznanej przyczyny oczekują od epoki Pięknych Madonn i sklepeń lustrzanych ascetycznej skromności. Cieszę się, że Ars Cantus podąża szlakiem bogactwa i śmiałej wyobraźni.

Z XV wieku wyłonił się muzyczny renesans. Uproszczono kształt linii melodycznych jednocześnie ujmując współbrzmienia poszczególnych głosów w wyrafinowany system będący bazą dla muzyki nowożytnej. Mikołaj z Radomia był jednym z liderów tych przemian. Jednocześnie jest w jego muzyce coś polskiego, trudno uchwytnego, podszytego brzmieniem słowiańszczyzny mimo łacińskiego podłoża literackiego kompozytora. Podobne muzyczne światy odkrywam, paradoksalnie, w muzyce katalońskiej i kastylijskiej tego okresu. Może to wpływ radomskiego Mistrza? Ostatnią godzinę gotyku nie ma próżno przecież nazwano również "gotykiem międzynarodowym"…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dwanaście =