Zmarł premier Jan Olszewski, ale pompa, z jaką celebrowane są uroczystości pogrzebowe, to chyba przesada. Wspomnienie o zasługach ale też i krytyka niektórych działań Jana Olszewskiego.
Zmarł premier Jan Olszewski, ale pompa, z jaką celebrowane są uroczystości pogrzebowe, to chyba przesada. Wspomnienie o zasługach ale też i krytyka niektórych działań Jana Olszewskiego.
W XVIII wieku, tak samo jak dziś, Lizbona była, miastem ogromnym (w 1730 roku – ok. 185.000 mieszkańców[1], w 1801 – 203,999, a w …
W XVIII wieku jedno z największych europejskich miast, Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule) był stolicą Królestwa Neapolu rządzonego kolejno przez Hiszpanów (do 1714 r.),…
Ból- skandal czy błogosławieństwo? Postawy wobec bólu a ogólna wizja świata i człowieka (na przykładzie ateistów, buddystów i katolików) Sylwia Wojas Instytut…
Republika Wenecka w XVIII wieku stawała się bardziej widzem niż aktorem europejskiej polityki, ponieważ większe państwa europejskie poczyniły znaczne postępy w administracji. Wenecja zachowała jednak…
Znam dobrze ten film Nocna Zmiana. Nie jest mi potrzebne tłumaczenie, widzę co się dzieje. Natomiast około 9:30 w zaprezentowanej dyskusji Pan Grzegorz Roman mówi,: "politycy, którzy widzą Jacka Kurskiego, który kameruje". I tam dalej o Kurskim. Według mojej wiedzy nagrania z tajnych rozmów były robione na zlecenie Wałęsy o czym on sam informował i o czym informował Wachowski " Wedle słów Mieczysława Wachowskiego, rozmowy były filmowane na polecenie samego Lecha Wałęsy, który obawiał się internowania przez ekipę Macierewicza i obecność dziennikarzy miała go potencjalnie przed tym uchronić " – to z Wikipedii ale są inne źródła. No i już w 10 minucie wiarygodność podawanych przez Pana Grzegorza Romana faktów staje się dla mnie wątpliwa. Ale obejrzę dalej co będzie mówił. Znam dokumenty z tamtego czzassu i wiele okoliczności tych wydarzeń. Dostępne były jeszcze niedawno stenogramy z całego posiedzenia Sejmu, nie wiem jak jest obecnie. Wszystko czytałam.
A jeszcze znam wypowiedź Czarzastego o tym, jak część ówczesnej opozycji dogadywała się z komunistami.
Jan Olszewski był dobrym człowiekiem – na pewno chciał dobrze dla Polski.
Nie zgadzam się z jego światopoglądem, ale szanuję tę postać; tak jak Wojtyłę.
Ciekawe jest też to, że rzadko wspomina się o tym, że należał do masońskiej loży Kopernik…
Kolejna sprawa, to upadek rządu Jana Olszewskiego, Też mi się początkowo wydawało, że to chodzi wyłącznie o sprawę lustracji. Padały zarzuty wobec tamtego rządu. Ale okazało się, co ma potwierdzenie w wielu źródłach, że konflikt zaczął się już wcześniej i był o wiele poważniejszy, bo dotyczył relacji z Rosją. Temat jest ciekawy i ważny, gdyż odnosi się do naszej najnowszej historii i wyjaśnia wiele późniejszych wydarzeń.
Posłużę się interesującym cytatem:
>>… minister Skubiszewski, który oświadczy, iż „prezydent wiedział, że rząd jest nieprzychylnie (…) nastawiony do punktu siódmego. Mówiłem o tym prezydentowi i była (…) o tym mowa na spotkaniu w Belwederze z udziałem premiera i obu marszałków”.
27 maja minister Wachowski wręcza marszałkowi Sejmu pismo, w którym prezydent Lech Wałęsa stwierdza, że podejmowane są „nieodpowiedzialne kroki w sprawach zagranicznych” a współpraca rządu z prezydentem weszła „w fazę ostrego konfliktu”. Oświadcza, że stracił zaufanie do rządu Olszewskiego i wzywa marszałka Chrzanowskiego oraz kluby parlamentarne do „przezwyciężenia tego impasu”."<<
https://www.salon24.pl/u/gugulskim/423459,przed-nocna-zmiana-byl-traktat-z-rosja,4
żałoba po politykach to blad polityka z zasady dzieli naród
Tak samo błędem była żałoba narodowa po tym zamordowanym w gdańsku powinno się go po prostu uczcić minutą ciszy