• wtorek, 1 grudnia 2020 r.

Chcieli ośmieszyć rzekomą ignorancję Polaków – islamofobów, a wyszło jak wyszło…

Nadal część polskich elit stawia sobie za cel obnażanie rzekomej islamofobii Polaków. Często owe elity uważają, że za islamofobią kryje się głupota i ignorancja, bo przecież wykształcony człowiek MUSI wiedzieć, że „islam to religia pokoju”. Po prostu zdaniem części naszych elit nie można mieć wykształcenia wyższego i podważać tezy, że „islam to religia pokoju”. Bez całkowitego przekonania o prawdziwości tej tezy nie można być ani matematykiem, ani geografem, a już z pewnością nie politykiem czy… (nie pozwól Allachu!) światłym dziennikarzem… Pora zatem na przykład takiej dość jednak nieudanej próby łowienia (w Krakowie tym razem) śliniących się od własnej głupoty islamofobów…

 

Źródła:

Link do opisywanego przez ze mnie materiału

Różne wersje 5 dirhamów:

5 dirh

 

5 dirhamów

Ćwiczenie. Przeczytaj szybko co to za liczby:

cyfryyy

Trochę historii.

uuggg

 

 

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

45 komentarzy

 1. Piotr Browarski
  3 sierpnia 2016 at 17:37 - odpowiedz

  Jak najbardziej opisywana w artykule NaTemat sonda Krzysztofa Wójtowicza obnażyła ignorancję,nieuctwo i ksenofobię niektórych Polaków. Niestety….
  .
  A tu jest ta sonda:
  https://www.youtube.com/watch?v=QUm0PZcTwrc

  • Też Piotr
   3 sierpnia 2016 at 18:01 - odpowiedz

   Sonda Wójtowicza obnażyła ignorancję jego i każdego kto twierdzi, że wszyscy ludzie pokazani w pierwszej części nagrania są głupi, a ci w drugiej mądrzy.
   Wójtowicz wyraźnie użył fałszywej informacji o NOWYM POMYŚLE w ZWIĄZKU Z INTEGRACJĄ IMIGRANTÓW. To jest bardzo mocne zasugerowanie, że chodzi o naukę innego zapisu cyfrowego niż używany w Polsce. Tym samym naturalna jest reakcja na zasadzie: „skoro tu przyjeżdżają, to niech uczą się naszego języka i pisowni, a nie odwrotnie”. Natomiast uznanie na podstawie zwyczajowej nazwy „cyfry arabskie”, że w krajach pochodzenia imigrantów funkcjonują identyczne cyfry jak w Polsce, w 100% spełnia definicję ignorancji (niewiedza, nieobeznanie, nieznajomość, nieświadomość itp).

 2. Maciej Nosówka
  3 sierpnia 2016 at 18:05 - odpowiedz

  1. Zwrot „cyfry arabskie” jest w Polsce powszechnie używany w odniesieniu do zeuropeizowanych cyfr indyjskich. W innych językach używa się zwrotów „arabic numerals”, „numeros arabigos”, „arabske cislice” etc. Dlatego cały wywód o tym, że cyfry arabskie to wcale nie cyfry arabskie, bo alfabet grecki to nie fenicki jest naprawdę słaby. Każde pojęcie, każda mapa, symbol, obraz, barwa to również tylko uproszczenia. Od dzisiaj nie będziemy mówić o kolorze niebieskim, ale o konkretnej długości fali czy pójdziemy na łatwiznę i będziemy posługiwać się RGB? No bo czy 0, 0, 254 to jeszcze niebieski? Czy w takim razie powinniśmy mówić o niebie? Tak, to z pewnością ciekawy i jakże poważny problem… A jak to się ma do błękitnej krwi i niebieskiego ptaka?

  2. Ludzie o poglądach prawicowych z reguły są przekonani o konieczności egzekwowania prawa – przede wszystkim prawa indywidualnego. Specjalistami od praw grupowych i odpowiedzialności zbiorowej są zazwyczaj socjaliści i różnej maści totalitaryści. A zatem niemiecki lewak, mówiący o prawach jednostki ma bliżej do prawicy niż polski konserwatysta, chcący wysiedlić wszystkich muzułmanów.

  3. Istotą tego całego sporu nie jest to, czy islam jest zły, ale to, jak daleko można się posunąć w straszeniu ludzi i jak daleko (czy raczej jak głęboko) sami ludzie w swoim lęku zabrną.

 3. Dariusz Wisniewski
  3 sierpnia 2016 at 21:11 - odpowiedz

  Donald Trump rowniez odrestaurowal strach przed obcym. Podzial, ktory jest coraz bardziej widoczny, w Polsce I w USA to podzial na ludzi o umyslach „otwartych” I „zamknietych”.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   3 sierpnia 2016 at 21:19 - odpowiedz

   Z pewnością refleksja na temat genezy cyfr i (lewicowym ideologom nieznanych) cyfr używanych obecnie przez Arabów świadczy o skrajnie zamkniętym umyśle 😉 ;-P

   • Maciej Nosówka
    7 sierpnia 2016 at 06:08 - odpowiedz

    Każdy dogmatyzm może świadczyć o zamkniętym umyśle i np. lewicowości. Wnioskuję lustro.

 4. Dariusz Wisniewski
  3 sierpnia 2016 at 21:30 - odpowiedz

  Mialem na nmysli ogolny obraz. Izolacjonisci I ludzie otwarci. To nie jest nowy podzial, ale ostatnio nabral ostrosci.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   3 sierpnia 2016 at 21:33 - odpowiedz

   Ja jestem otwarty. Od dawna poznaję kultury arabską, irańską, turecką i indyjską. Odbyłem tysiące rozmów, mam wielu znajomych etc. Zamknięty jest ten, który widzi jakieś hasło i je popiera. Za tym hasłem nie stoją ludzie tylko idee lub ideologie.

   • Maciej Nosówka
    4 sierpnia 2016 at 07:02 - odpowiedz

    „Ja jestem otwarty.”
    A dowodem tego „otwarcia” niech będzie stosowanie współczesnej mutacji prawa Godwina i łatek (a może właśnie haseł?) w rodzaju „lewicowi ideologowie”? Otwartość nie jest pojęciem tożsamym z ciekawością i zdobywaniem wiedzy. To zresztą wyraźnie pokazują ci uczestnicy sondy, którzy nie zorientowali się, że są wkręcani, ale mówią „czemu nie”.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     4 sierpnia 2016 at 10:22 - odpowiedz

     Ale co dobrego w takiej otwartości. Załóżmy, że chodziłoby o cyfry używane na arabskich banknotach i nie mające polskiej nazwy. Jest wiele powodów, aby nie chcieć ich nauczania w szkole. Ja na przykład wolałbym nauczania cyfr pierwotnych, z sanskrytu i ich wariantów średniowiecznych, tak, aby ludzie mogli na wycieczce rowerowej przeczytać, kiedy zmarł pan na średniowiecznym grobowcu. Ludzie mogą też być nieufni widząc promuzułmański zapał części europejskich elit – tu też brak entuzjazmu jest uzasadniony i nie świadczy o braku otwartości. Właściwą otwartość warto by sprawdzić, pytając o coś neutralnego – na przykład pismo chińskie. Czy warto go uczyć w szkołach? Wiadomo, że nie ma żadnego „chińskiego lobby”, które ideologicznie narzuca pozytywną ocenę Chińczyków niezależnie od tego co robią i walczy o ich przyjmowanie do Europy. Zatem to na przykład pismo chińskie świadczyłoby obiektywnie o otwartości ludzi.

     • Maciej Nosówka
      4 sierpnia 2016 at 10:38

      Nie rozmawialiśmy o subiektywnej ocenie otwartości i wartości nauczania tych lub innych znaków, ale o otwartości i jej definicji. Dlatego tę wypowiedź traktuję jako równoznaczną z wyparciem się poprzedniej deklaracji otwartości. Poza tym obawiam się, że sama znajomość średniowiecznych wariantów zapisu cyfr nie wystarczy, żeby „przeczytać, kiedy zmarł pan na średniowiecznym grobowcu”.

 5. Dariusz Wisniewski
  3 sierpnia 2016 at 21:56 - odpowiedz

  Moj komentarz nie byl personalny I nawiazywal do wpisu p. Macieja. Ciesze sie, ze jestes otwarty.

 6. Jarek Dobrzański
  3 sierpnia 2016 at 22:06 - odpowiedz

  Strasznie głupia manipulancka sonda. Ciekawy materiał o cyfrach. Ale czy którakolwiek z tych rzeczy powinna cokolwiek wnosić do dyskusji o islamie i uchodźcach? Chyba nie…

 7. Dariusz Wisniewski
  3 sierpnia 2016 at 22:23 - odpowiedz

  Chcieli osmieszyc rzekoma ignorancje Polakow….. A kto sa ci oni? To jakas antypolska organizacja?

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   3 sierpnia 2016 at 22:30 - odpowiedz

   Na filmiku wspomniałem kilka podmiotów. Co łączy takie osoby? Poczucie wyższości chyba.

 8. Crow
  3 sierpnia 2016 at 22:37 - odpowiedz

  Komentarz mi się nie wrzuca i wywala błąd 403 ;(,

 9. Crow
  3 sierpnia 2016 at 22:43 - odpowiedz

  Z całym szacunkiem, ale moim zdaniem nie wychwycił Pan sensu tego filmiku. Przecież w tym wszystkim nie chodzi o widzę na temat systemów liczbowych, tylko o ignorancję bardzo wielu Polaków i ich podatność na manipulacje. W tym przypadku wykorzystano arabofobię, ale to akurat mało istotne.

  Polacy (na szczęście nie wszyscy) mają jakieś paskudne przeświadczenie, że KAŻDY człowiek powinien mieć zdanie na KAŻDY temat i w związku z tym i jakoś nie może im przejść przez gardło „Nie znam się na tym”, „Nie wiem co to jest”, albo po prostu „Nie mam zdania na ten temat”. Nie, Polak woli wyjść na kretyna, ale stanowisko (jakieś) zajmie zawsze…

  Chyba jeszcze gorsze jest to, że Polacy stosunkowo łatwo dają się „programować” przy pomocy słów kluczy, wpajanych im nierzadko przez pseudo-autorytety, które najczęściej nadają tym słowom odpowiedni ładunek emocjonalny i skojarzenia (w zależności od potrzeb budując ich pozytywny lub negatywny obraz). Proszę sobie przypomnieć jak było z gender czy JOWami, albo jak jest teraz np. z KODem czy Unią Europejską. 90% twardo wyraża swoje zdanie, mimo że 95% nie wie co to jest…

  Jak to działa, widać doskonale na tym filmiku. Część pytanych w pierwszej chwili była na nie, ale kilka sekund później (gdy nadeszła właściwa refleksja już na poziomie intelektualnym, rozumowym), weryfikowali swój pogląd. Bo Polak często nie wie o czym mowa, ale odruchowo wie jaki ma do tego stosunek. Słyszy słowo klucz, a w jego głowie otwiera się odpowiednia zapadka.

  Gdyby zrobić sondę w stylu „Czy z okazji przyjazdu imigrantów do Europy, powinniśmy wprowadzić na polskie półki sklepowe kawę arabską?” albo „Czy gdyby Polska sąsiadowała z Rosją, to byłaby zagrożona?”, to też zapewne usłyszelibyśmy wiele „mądrości”, wyrażanych ze zdecydowaniem i pewnością w głosie…

  Uprzedzając zarzuty, do pewnego stopnia rozumiem uprzedzenie Polaków do Arabów czy islamu (i to pomimo faktu, że większość Polaków nigdy Araba na żywo nawet na oczy nie widziała). Nie usprawiedliwia to jednak automatycznego sprzeciwu i niechęci wobec wszystkiego, co łączy się ze słowami „arabski” czy „islamski”. To jest już przejaw głupoty i ignorancji.

  • Benbenek
   5 sierpnia 2016 at 10:27 - odpowiedz

   Wielokrotnie słyszy się opinię, że mieszkańcy Europu wschodniej są tacy „niepoprawni politycznie”. To jest przedstawiane jako atut. Tymczasem więcej ma to wspólnego z ignorancją niż świadomym wyrażaniem swoich przemyślanych opinii. To wspólna cecha ludów wschodnioeuropejskich. To pewnie jeszcze jeden z mechanizmów odziedziczonych po komunie. Wschodnia Europa nauczyła się w mig wyłapywania trendów i społecznych oczekiwań i stąd te szybkie reakcje. Tylko że to jest super polityczna-poprawność. To cecha społeczeństw podatnych na manipulacje.

 10. Dariusz Wisniewski
  4 sierpnia 2016 at 02:55 - odpowiedz

  Czy Vloger miał wiedzę czy jej nie miał, można się spierać, ale to nudne i psuje dowcip. I nie o to chodzi czy używamy indyjskich, aramejskich albo arabskich cyfr. Sam nie wiem, ale ta wiedza nie jest mi potrzebna. Według mnie był to złośliwy, inteligentny kawał, pokazujący pokłady ignorancji i homofobii u Polaków. Czy u wszystkich? Pewnie, że nie. A więc, Jacku, to nie jest atak na nasz naród. Żadna antypolska akcja.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   4 sierpnia 2016 at 10:25 - odpowiedz

   Vloger sam nie wiem, że Arabowie używają często innych cyfr niż nasze, więc spalił dowcip.

 11. Dariusz Wisniewski
  4 sierpnia 2016 at 03:27 - odpowiedz

  Poniżej zamieściłem link rozmowy, jaką przeprowadził papież Franciszek w samolocie z jednym z dziennikarzy. Mowa jest o przemocy i jej związkach z religią. Papież zostawił w Polsce ważne myśli. Nawet dla ateistów.

  https://www.facebook.com/CatholicNewsAgency/videos/10153529001256486/

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   4 sierpnia 2016 at 10:23 - odpowiedz

   Papież nie jest politologiem i plecie głupoty. Islam ma związek z przemocą.

 12. Kon Arabski
  4 sierpnia 2016 at 06:23 - odpowiedz

  Co za głupi artykuł próbujący odwrócić kota ogonem i przy okazji kłamliwy.
  Cyfry które powszechnie używamy nazywają się „cyfry arabskie” Proste?
  To, że duży procent młodzieży nie wie o tym, nie wie nasz system dziesiętny
  przyszedł z Indii, via Arabowie to raczej smutne.
  A autor próbuje nam wmówić, ze oni wiedzą to i że jeszcze wiedzą ze obecnie
  w wielu krajach arabskich cyfry wyglądają inaczej. Śmiechu nie warte…

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   4 sierpnia 2016 at 10:09 - odpowiedz

   Autor tłumaczy tylko, że sytuacja jest niejednoznaczna i ktoś, kto o cyfrach arabskich usłyszał parę razy w życiu (bo poza tym po prostu uczył się matematyki bez ciągłego „wpiszmy teraz liczbą arabską 2) i widział, że Arabowie używają innych cyfr ma pełne prawo się pomylić. Może też pomyśleć, że w „żarcie” chodziło o te cyfry, które widział na banknotach kuwejckich. Te błędy pokazują po prostu, że jest zamieszanie w terminologii. I ludzie mają dobrą intuicję nie wierząc w „cyfry arabskie”. Moim zdaniem powinna być europejska wersja cyfr indyjskich i arabska wersja cyfr indyjskich (przykłady na banknotach).

   • Maciej Nosówka
    4 sierpnia 2016 at 10:26 - odpowiedz

    O tak, z pewnością widział banknoty kuwejckie. Płaci nimi na stacji benzynowej. Ale alkoholu na niej nie kupuje, bo wie, że słowo pochodzi z arabskiego a wszystko, co arabskie jest przeklęte. W końcu Polacy nie gęsi… Taki „alkochol” mógłby już kupić. Bo przecież nikt mu tłumaczył ciągle, jak to słowo się pisze.

    A tak serio – jednoznaczne jest to, że jeśli ktoś pisze o liczbach arabskich to ma mgliste pojęcie o temacie. Wyjaśnić?

 13. Elżbieta Binswanger-Stefańska
  4 sierpnia 2016 at 08:48 - odpowiedz

  Zawsze się znajdzie ktoś, kto nie załapawszy dowcipu będzie go na serio wyjaśniał, zarzynając to, co w dowcipie jest zabawne. Ponieważ ten tekst rozesłano (m.in.) z mojej tablicy na fb, czuję się zobligowana do komentarza. Otóż nasze cyfry nazywają się cyframi arabskimi. Koniec kropka. A jeśli ktoś pragnie wiedzieć więcej, proszę bardzo, a dodam, ze uczyłam się podstaw abarskiego i studiowałam matematykę i czasami pisuję coś na te tematy, razem lub osobno:

  Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi (ur. ok. 780 w Chiwie – zm. ok. 850 w Bagdadzie)

  Nadworny matematyk i astronom kalifa z Bagdadu Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi napisał w IX wieku kilka ważnych dzieł o indyjskim systemie liczbowym (zwanym potem cyframi arabskimi) i metodach rozwiązywania równań, czym zyskał sobie przydomek „pan tablic”. Jego dzieło „O rachowaniu cyframi indyjskimi”, napisane około 825, wraz z pracą arabskiego matematyka Al-Kindi, pozwoliło rozprzestrzenić się matematyce indyjskiej oraz cyfrom arabskim w Europie.

  http://www.sofijon.pl/module/article/one/979

  Opowiem wam o matematyce:

  http://www.sofijon.pl/module/article/one/978

 14. Himber
  4 sierpnia 2016 at 10:54 - odpowiedz

  Pański wywód, jakkolwiek zapewne poprawny naukowo i poznawczo ciekawy, nie jest zbyt adekwatny do sondy pana Wójtowicza, gdyż – niezależnie od genezy i ewolucji używanych obecnie w Polsce cyfr – funkcjonują one powszechnie pod nazwą „cyfry arabskie” i wiedza o tym jest wymagana bodaj od absolwenta szkoły podstawowej. Toteż, jak by sondy p. Wójtowicza nie krytykować, obnaża ona brak tej elementarnej wiedzy u bardzo wielu Polaków, którzy jednakowoż uważają za stosowne przedstawić swój pogląd w tej sprawie. I jeśli nawet uwzględnić fakt, że pytanie stawiane rozmówcom przez p. Wójtowicza jest „podchwytliwe”, bo zawiera sugestię jakoby chodziło o jakieś inne cyfry, niż powszechnie używane, to – dając się „wkręcać” – ankietowani objawiają co najmniej brak samodzielności i niezależności myślenia. Natomiast pańską domyślną tezę, że sprzeciwiający się „pomysłowi UE” ankietowani mogli wiedzieć, iż Arabowie używają obecnie innych cyfr, niż Europejczycy, można spokojnie odrzucić, jako niemal zupełnie nieprawdopodobną.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   4 sierpnia 2016 at 11:20 - odpowiedz

   A ja nie wiem. Dużo Polaków jeździ na wakacje do Egiptu i widzi, jakich cyfr tam używają. Z kolei poznanie terminu „cyfry arabskie” nie zajmuje każdej lekcji matematyki. Można być świetnym matematykiem i zapomnieć o tym określeniu, które jest, jak już zauważyłem, mylące.

   • Maciej Nosówka
    4 sierpnia 2016 at 18:26 - odpowiedz

    Mylące – jak się okazuje – może być założenie, że racjonalista, odwoła się do inteligencji. Większość Polaków, odwiedzających Hurghadę czy inne kurorty nie wystawia nosa poza swój hotel, który jest świetnie przystosowany do obsługi turystów zagranicznych. Nasz rodak nie będzie więc musiał szukać zapisanych przy pomocy nieznanych mu symboli numerów pokojów czy pozycji w menu. Nie będzie musiał nawet sięgać po miejscową walutę. A jeśli to zrobi – piastry i funty egipskie mają jedną stronę zadrukowaną po angielsku z „naszymi” cyframi arabskimi. Poza tym dosyć często Arabowie to dla niego albo tylko Półwysep Arabski, albo również Egipt i… Turcja. Czy zbyt surowo oceniam Polaków? Mówię o tym, co widziałem i nie bawię się w domniemania. Zresztą twierdzenie, że moi rodacy nie nauczyli się, czym są cyfry arabskie, bo to „nie zajmuje każdej lekcji matematyki” a swoją wiedzę o świecie czerpią z pobytu w hotelu stawia ich w znacznie gorszym świetle. O tym, w jakim świetle stawia autora takich pomysłów, wolę nie pisać.

   • Himber
    6 sierpnia 2016 at 22:19 - odpowiedz

    Panie Jacku, bez urazy, ale „dużo” to węgla albo cukru. Polaków do Egiptu jeździ WIELU! Niestety, prawie nikt z nich nie ma praktycznie okazji zaobserwować jakich cyfr używają Egipcjanie, ponieważ cały egipski przemysł turystyczny posługuje się językiem angielskim.

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     7 sierpnia 2016 at 01:03 - odpowiedz

     Wystarczy spojrzeć na banknot, którym się płaci za kawę.

     • Maciej Nosówka
      7 sierpnia 2016 at 05:57

      Wystarczy pomyśleć. Chciał pokazać, jaki jest mądry a wyszło jak zawsze…

     • Himber
      11 sierpnia 2016 at 00:39

      Przy założeniu, że w ogóle pije się kawę oraz używa egipskich banknotów, co nie jest bynajmniej oczywiste. 🙂

 15. k0ktajl
  5 sierpnia 2016 at 01:00 - odpowiedz

  Napiszę krótko: pierogi ruskie i fasolka po bretońsku.

 16. Benbenek
  5 sierpnia 2016 at 10:18 - odpowiedz

  Ten tekst zasługuje na miano najbardziej żenującego tekstu lata na r-tv. Nikt tak dzielnie nie bije się z chochołem jak Jacek Tabisz. Chciał udowodnić rzekomą światłość Polaków, a wyszło… jak wyszło

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   5 sierpnia 2016 at 10:25 - odpowiedz

   może konkrety? dlaczego żenujący?

   • Benbenek
    5 sierpnia 2016 at 10:33 - odpowiedz

    Poprzednicy już opisali. Nie będę po nich powtarzał. W skrócie chodzi o postawienie fałszywej tezy, której nikt nie broni a która nijak nie ma się do sedna problemu. „The staw man argument”. Po polsku w wolnym tłumaczeniu „bić się z chochołem”

    • Piotr Napierała
     Piotr Napierała
     5 sierpnia 2016 at 10:36 - odpowiedz

     widzisz, Jacek nie kasuje bzdurnych komentarzy, pod moim artem by wyleciał z uwagi na brak merytoryki. Brak WHY żenujący

     • Benbenek
      5 sierpnia 2016 at 11:10

      Błąd logiczny argumentowania jest merytoryczną uwagą. A ten wywołał u mnie uczucie żenady czytając ten tekst. Teraz rozumiesz?

     • Himber
      6 sierpnia 2016 at 22:15

      Przepraszam, a co to takiego „merytoryka”? Nie znalazłem w żadnym aktualnym słowniku języka polskiego. 🙁

     • Maciej Nosówka
      6 sierpnia 2016 at 22:53

      Za brak „merytoryki” wylecieć powinien cały artykuł. Będę wulgarny, ale jeżeli chcecie zasłużyć na szacunek, zamiast lizać się po jajach, pokażcie, że je macie. Lekcja pierwsza – przyznanie się do błędu.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   5 sierpnia 2016 at 11:44 - odpowiedz

   Twój komentarz również świadczy o tym, że warto zwracać uwagę na zjawisko, o którym napisałem.

 17. Robert
  6 sierpnia 2016 at 18:13 - odpowiedz

  Jacek, delta bez dolnej linii to 8 a nie 5.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   7 sierpnia 2016 at 01:05 - odpowiedz

   Masz rację, mój opis z filmiku bardziej pasuje do 8. Tym niemniej ani 8 ani 5 nie przypominają w żaden sposób cyfr używanych na lekcjach matematyki w europejskich szkołach. Dziękuję, że to zauważyłeś. Tak właśnie się zastanawiałem, czy ktoś zwróci uwagę, że powinienem 5 opisać raczej jako nieregularne 0.

   • Maciej Nosówka
    7 sierpnia 2016 at 05:55 - odpowiedz

    Tak, to właśnie było najważniejsze. Ludzie, macie widzę, inteligencję i misję, która w Polsce ciągle wymaga odwagi. Dlaczego babrzecie się w pierdołach, które pokazują Waszą małość? Chodzi o to, żeby pokazać prawdziwą twarz ludzkości czy może to jakiś katolski fake?

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *