Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? Giulio Ercolessi

 

Giulio Ercolessi, Prezes Europejskiej Federacji Humanistycznej, mówi o tożsamości europejskiej. Czy jesteśmy w stanie określić co to jest? Czy Europejczycy z różnych krajów posiadają wspólne dziedzictwo kulturowe, czy może jest to sztuczna koncepcja? Przemówienie to jest częścią debaty, która odbyła się we Wrocławiu podczas konferencji EHF 2017 "Humanizm i racjonalizm: aktualne wyzwania i idee na przyszłość".

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? Giulio Ercolessi”

  1. Przede wszystkim jest kilka całkowicie sprzecznych narracji europejskości.
    .
    Dla jednych będzie to historia i tradycja potęgi europejskiej cywilizacji, kultury, nauki, gospodarki, filozofii, sztuki itp itd. (cały czas fascynuje mnie fakt, że jedynie europejska cywilizacja była w stanie stworzyć w muzyce SYMFONIĘ. Nigdzie indziej nie powstałą muzyka organowa, symfonie i w ogóle bardziej złożone utwory muzyczne. To samo dotyczy chórów.
    .
    Inna narracja to humanizm, socjalim, równość (rozumiana po komunistycznemu, czyli de facto nierówność) itd.
    .
    Jest jeszcze parę innych narracji, ale te dwie w tym momencie mają największe poparcie. Pierwsza około 90-95% i druga 1-3%. Pomimo tego w mediach i w odbiorze publicznym może się zdawać, ze ta druga, zdegenerowana wersja cywilizacji ma nawet większość. Jest to jednak nieprawda i właśnie obecnie lewactwo boleśnie się o tym przekonuje. A będzie jeszcze gorzej ! To znaczy lepiej.

    1. Historia i tradycja europejskiej cywilizacji to mordowanie się nawzajem co kilkanascie lat aż do powstania lewackiej UE.

       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =