Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? Giulio Ercolessi

 

Giulio Ercolessi, Prezes Europejskiej Federacji Humanistycznej, mówi o tożsamości europejskiej. Czy jesteśmy w stanie określić co to jest? Czy Europejczycy z różnych krajów posiadają wspólne dziedzictwo kulturowe, czy może jest to sztuczna koncepcja? Przemówienie to jest częścią debaty, która odbyła się we Wrocławiu podczas konferencji EHF 2017 "Humanizm i racjonalizm: aktualne wyzwania i idee na przyszłość".

Jacek Tabisz
O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Co dziś oznacza bycie Europejczykiem? Giulio Ercolessi”

 1. Przede wszystkim jest kilka całkowicie sprzecznych narracji europejskości.
  .
  Dla jednych będzie to historia i tradycja potęgi europejskiej cywilizacji, kultury, nauki, gospodarki, filozofii, sztuki itp itd. (cały czas fascynuje mnie fakt, że jedynie europejska cywilizacja była w stanie stworzyć w muzyce SYMFONIĘ. Nigdzie indziej nie powstałą muzyka organowa, symfonie i w ogóle bardziej złożone utwory muzyczne. To samo dotyczy chórów.
  .
  Inna narracja to humanizm, socjalim, równość (rozumiana po komunistycznemu, czyli de facto nierówność) itd.
  .
  Jest jeszcze parę innych narracji, ale te dwie w tym momencie mają największe poparcie. Pierwsza około 90-95% i druga 1-3%. Pomimo tego w mediach i w odbiorze publicznym może się zdawać, ze ta druga, zdegenerowana wersja cywilizacji ma nawet większość. Jest to jednak nieprawda i właśnie obecnie lewactwo boleśnie się o tym przekonuje. A będzie jeszcze gorzej ! To znaczy lepiej.

  1. Historia i tradycja europejskiej cywilizacji to mordowanie się nawzajem co kilkanascie lat aż do powstania lewackiej UE.

    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *