Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Unia Brzeska

 

Unia Brzeska i jej tragiczne skutki dla I RP i dalszej historii Polski omawiają dziś Redaktorzy Racjonalista.tv Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki. Ten mało znany epizod naszych dziejów po dziś dzień rzuca negatywny cień na stosunki społeczne Europy Środkowej i Wschodniej.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Unia Brzeska”

  1. Imponujaca wiedza historyczna (religoznawcza) obu panow, ale widac tu nie chodziło wcale o religie w sensie dogmatycznym. Czym sie rozni katolicyzm od prawosławia jesli chodzi o detale religijne w stylu kto był dziewicą, kto wchodzi w trojce swietą ? etc.

    Tu chodziło tylko o polityke, kto komu podlega, a nie jakies dogmatyczne sprzeczki warte stracenia głowy. 

    A jesli chodzi o Unie Breską  to jakie inne rozwiązanie, miec w Polsce dwa odłamy, jeden katolicki drugi prawosławny? Unia Brzeska była probą zjednoczenia religijnego w objebie RPON , kosztem poroznienia z prawosławiem. Na zachodzie za to sie rżnęli katolicy i protestanci, tak źle tak niedobrze. 

  2. Panie Radku, dzieki za wspomnienie akcji na Chelmszczyznie w czasach II RP – nic o tym nie wiedzialam! Przy okazji odnalazlam strone internetowa poswiecona tej bolesnej historii, prowadzona z wsparciem polskiego Kosciola Prawoslawnego. Duzo faktow szerzej nieznanych:

    http://www.cerkiew1938.pl/

  3. moim zdaniem Unia Brzeska wcale nie była takim złym pomysłem. Wzmacniała polskie wpływy na Wschodzie co oczywiście drażniło Rosję ale wówczas mogliśmy sobie na to pozwolić. Znacznie mniej rozsądne było drażnienie Rosji dymitriadami ale to była inicjatywa kilku litewskich magnatów a nie Polski jako całości

    1. Tutaj sie zgadzam z Panen historykiem, ogolnie zbyt duzy nacisk panowie eksperci (GR, RSC) przypisują religiom. Wazniejsze są konretne zbrojne i siłowe czyny, a nie ze jeden klęczy, a drugi stoi. Wazniejsze kto kogo rżnął, zabijał, ewentualnie można by dyskutowac kto kogo lupił podatkowo/daninowo.

      Zabrakło tez nawiazania do obecnej sytuacji, przecież mamy w Polsce miliony Ukrainców. Czy to ateisci, czy prawosławni, czy własciwie olewaja jakiekolwiek religijne szopki, a może Moskwa/Ukraina znow bedzie religijnie z czegos niezadowolona? A może dali sie przeflancowac na lizodupków  i lizołapków (jak Kopacz liżąca łapska)  papieża? A może to nie ma dzis znaczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =