Cywilizacja jest tylko jedna

A propos Huntingtonowskich bredni. Wszystko wskazuje na to, że oświecenie miało rację; jest tylko jedna cywilizacja – ludzka, choć może tylko Europa i Chiny zdają sobie z tego sprawę bo opowiedziały się za filozofią przeciw dogmatom.

http://www.youtube.com/watch?v=mIh29OJzGts

http://www.youtube.com/watch?v=ZH5o1Y2firE

http://www.youtube.com/watch?v=qv67GKRz-r4

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

4 Odpowiedzi na “Cywilizacja jest tylko jedna”

  1. Uh … To będę miał problem, jak ktoś z drugiego końca świata uzna mnie za barbarzyńcę i vice versa.

    Wygląda na to, że stanowiąc jedną cywilizację wszyscy jesteśmy cywilizowani i powinniśmy się kochać na ulicach.

  2. A czy ktos zwrace uwage na relacje klimat vs pracowitosc? Wg mnie im bardziej gorąco tym mniej chce sie pracowac, tym bardziej ze w gorącym klimacie i tak cos tam zaoowocuje. Natomiast w klimacie umiarkowanym czy zimnym to trzeba pracowac aby plony obrodziły, same modły nie pomogą. Protestantyzm był (i jest) o tyle lepszy od katolicyzmu, ze władza została zdecenralizowana. Nie trzeba bylo ani czekac, ani sie podporządkowywac papiestwu i w ten sposob wieksza szansa na rozwoj, na wyprzedzenie konkurenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − piętnaście =