Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu

Ostatnio, w leżącym w północnej Nigerii stanie Zamfara nieustające napady i mordy stały się nieznośną plagą. Pasterze z plemienia Fulani przeprowadzają wściekłe ataki na lokalnych rolników. Bardzo wielu ludzi straciło życie, wielu mieszkańców musiało uciekać ze swoich wsi. Działania rządu stanowego i federalnego mające na celu zatrzymanie tych napaści nie przyniosły rezultatów.

 

Chrześcijańska wieś po wizycie pasterzy Fulani.

 

 A jednak, być może znaleziono skuteczny sposób. Rząd stanowy w Zamfra zaproponował zatrudnienie lokalnych czarowników. Tak, dobrze przeczytaliście, lokalnych czarowników! Rząd stanowy zamierza rozlokować w strategicznych punktach tradycyjnych czarowników, by powstrzymali bandytów. Według przedstawiciela stanowego rządu, są plany by zatrudnić 1700 czarowników, którzy dołączą do sił zbrojnych, by zapewnić bezpieczeństwo w tym stanie.    


Stanowy komisarz do spraw samorządu, Alhaji Bello Dankande, powiedział w stolicy tego stanu Gusau, że: “w każdym z 17 emiratów zamierzamy zatrudnić 100 lokalnych czarowników, a wcześniej zatrudniono już po 500 czarowników na emirat”. Tak więc, lokalni czarownicy będą częścią aparatu bezpieczeństwa tego stanu, razem z grupami ochotników oraz regularnymi oddziałami służb bezpieczeństwa mającymi stawić czoła wyzwaniom.  


Niestety komisarz nie wyjaśnił jak będzie przeprowadzana rekrutacja czarowników, jaki jest związek między czarami a zagrożeniem oraz jak czary mają poprawić bezpieczeństwo w tym stanie.  


Te działania w stanie Zamfara są naprawdę interesujące, gdyż rzucają światło na wieloznaczność muzułmańskich praktyk religijnych w Nigerii. Zamfara jest stanem z muzułmańską większością. To był stan, który pierwszy w Nigerii wprowadził prawo muzułmańskie i jest dumny z tego, że kieruje się szariatem. Można by sądzić, że władze w tym stanie nie mają nic wspólnego z tradycyjnymi czarownikami. Prawda? Co więcej, ochrona wiary w Allaha była kluczowym argumentem  za wprowadzeniem prawa szariatu. Co zatem ci zwolennicy szariatu mają wspólnego z czarami i czarownikami? Innymi słowy, co ma wspólnego próba wykorzystania czarów w walce o  bezpieczeństwo mieszkańców z prawem szariatu? Gdzie w tym stanie podziała się ochrona i bezpieczeństwo, które miał ummah zapewnić Allah?   


Czy trzeba dodawać, że wiara w moc czarów raczej nie ma uzasadnienia ani w nauce, ani w doświadczeniu. To są czyste przesądy. Raczej trudno znaleźć dowody na skuteczność czarów w zwalczaniu zagrożeń i eliminowaniu bandytów. Tego rodzaju idee są wręcz absurdalne i wskazują na pobożne pomieszanie z poplątaniem. Stan Zamfara nie powinien marnować funduszy na produkcję czarów i zatrudnianie lokalnych czarowników. Powinien raczej stosować wypróbowane metody zbierania informacji wywiadowczych i kierowania zbrojnych oddziałów tam, gdzie bezpieczeństwo ludzi jest zagrożone.   


Charming Insecurity in Sharia State? 

 Skeptical Africa, kwiecień 2019

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

Artykuł pochodzi z portalu Listy z naszego sadu

O autorze wpisu:

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.

One Reply to “Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu”

  1. Nie widze żadnej, ale to żadnej różnicy miedzy zatrudnianiem czarowników, a zatrudnianiem czarodziejów (zwanych dobrodziejami, aka kler).  Kapelan to dopiero dziwak i zbawca, a własciwie pokazuje, że jestesmy daleko za murzynami. Murzyni przynajmniej zatrudniają czarowników, jak jest potrzeba rozwiązania jakiegos problemu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =