Czy Erdogan zyskał na zamachu?

W kręgu moich znajomych humanistów popularności nabiera hipoteza o tym, że Erdogan zainscenizował wczorajszy zamach.

 

Faktem jest, że obecnie prezydent Turcji ma pretekst do dalszego ograniczania praw obywatelskich i dalszej islamizacji kraju. Pytanie jednak czy takiego pretekstu wogóle potrzebował? Sądzę, że nie. Miał on wiele lat na zmianę składu generalicji i z tego korzystał. W dyskusjach o Turcji wogóle zniknął temat przewrotu wojskowego, nie cichnie natomiast kwestia Kurdów. W zamachu – inscenizacji to Kurdowie, a nie wojskowi sekularyści byliby głównymi bohaterami.

 

Obecna sytuacja Turcji jest trudna – na południu najpewniej powstanie Kurdystan, ISIS nie życzy Turkom dobrze, bardzo napięte są stosunki z Rosją, zaś Zachód zbliżył się do Iranu. Ukazywanie słabości polegającej na braku kontroli nad wojskiem i na słabości ochrony takich obiektów jak parlament czy siedziba państwowej TV nie jest sensowne z punktu prowadzonej przez Erdogana polityki zagranicznej. Do tego dodajmy jeszcze korzystne dla Erdogana zbliżenie z UE, któremu obecna sytuacja też nie służy.

Nikłe powodzenie puczu, nie wciągnięcie do niego radykalnej części Kurdów wskazuje na prawdziwą wolę części wojskowych nie zdających sobie spawy z tego, jak bardzo Erdogan zmienił kraj i armię, oraz jak bardzo się zradykalizował w ostatnich dekadach islam zabijając chęć wolności i świeckości w zdominowanych przez tę religię społecznościach.

Dla najbardziej radykalnych muzułmanów prezydent Turcji nigdy nie będzie do zaakceptowania. Nie jest przecież kalifem i nie może nim być nie należąc do grona potomków Muhammada. Na drodze ewentualnej islamskiej radykalizacji  w Turcji znajduje się punkt w którym Erdogan traci władzę. Nie sądzę aby do tego punktu świadomie zmierzał.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

14 Odpowiedź na “Czy Erdogan zyskał na zamachu?”

  1. „Faktem jest, że obecnie prezydent Turcji ma pretekst do dalszego ograniczania praw obywatelskich i dalszej islamizacji kraju.” a może bardziej mogłoby chodzić o pretekst do rozprawienia się z niewygodnymi wojskowymi?

  2. Jest wiele faktow ktore wskazują, ze był to zamach kontrolowany. Ale jak to bywa z zamachami, niebezpieczna gra, bo cos moze sie wymknąc spod kontroli. Trudno do konca powiedzec.
    Te wezwania do wyjscia na ulice wyglądały dramatycznie i autentycznie, jesli to zaplanowane i gra, to Oscar gwarantowany.

  3. Hipoteza ze Erdogan nakrecil coup etat jest malo prawdopodobna .Wojskowe zamachy w Turcji maja tradycje.
    Bardziej prawdopodobna hipoteza jest ze grupa wojskowych chciala przejac wladze i wprowadzic polityczne zmiany.

  4. Nie jest jasne czy Erdogan sam rezyserowal coup etat ale bez watpienia jego pozycja sie wzmocnila po niedanym zamach stanu. Kilka trysiecy ludzi zostalo aresZtowanych .Erdogan moxze teraz zniszczyc swoich przeciwnikow w armii, rzadzie i spoleczenstwie.Zorganizowane przez Erdogan celebracje zwyciestwa „demokracji” daja mu specjalne uprawnienia do wykonczenia opozycji ktora narastala przed zamachem.Bez wzgledu na to kto rezyserowal spisek Erdogan zyskal wladze ktora byla trudna do uzyskania bez niedanego zamachu.
    Z historii wiemy ze Adolf Hitler wykorzystal pozar Reichstagu do eliminacji przeciwnikow i praw obywatelskich. W tym wypadku nazizci sami stworzyli pozory komunistcznego zamachu stanu.

  5. Erdogana celem nigdy nie była islamizacja tylko władza. Religia jest dla niego instrumentalna tak jak dla Putina i Kaczyńskiego – gdyby się przyjrzeć to bardzo podobne modele. Nowe dyktatury bazujące na popularnym poparciu dla konserwatyzmu społecznego i jakiejś religii. W Turcji sekularyzm jest ceniony nawet przez religijnych konserwatystów, których ogromna większość nie życzy sobie żadnego kalifatu.

    Generalicja w Turcji to potęga, która dostała po tyłku pod Edoganem i widocznie zaczęła postrzegać się jako jedyna siła, która jest w stanie sprzeciwić się zapędom autorytarnym. Erdogan polaryzuje dziś Turcję dokładnie tak samo jak Kaczyński Polskę.

  6. Hipoteza o sfingowanym zamachu stanu jest bardzo prawdopodobna. Erdogan wykonczyl kemalistow teraz najwyżej grupka „swoich” mu sie stawiam. Erdogan panuje nad bazami i stolicą to wystarczy by zamach się nie udał, ergo mógł być przygotowany

  7. Erdogan powaznie wzmocnil swoja pozycje.
    Aresztowano dowodcow wojskowych i okoilo 1/5 sedziow w Turcji. Turcja stacza sie do dyktatury . Nieudany zamach stanu moze tez byc szkodliwy dla ekonomii poniewaz inwesatorzy nie maja zaufania do politycznej stabilnosci
    Turcji. Na zamachu zyskal tylko Erdogan ktory teraz ma wolnareke w eliminacji reszty demokracji. Wiele ludzi straci zycie .Erdogan grozi bezlitosna kara za zdrade. Aresztowano juz 6,000 osob.

  8. „Prezydent Erdogan podpisał dwa pierwsze dekrety, które może wydawać zgodnie z wprowdzonym w środę stanem wyjątkowym (dekrety potrzebują akceptacji parlamentu, co jest formalnością z uwagi na większość, jaką w parlamencie ma jego partia AKP).

    W pierwszym dekrecie przedłużony zostaje z 24 godzin do 30 dn okres tymczasowego aresztowania. Władze będą też mogły nagrywać rozmowy aresztowanych z ich adwokatami.

    Drugi dekret ogłasza zamknięcie instytucji uznanych za związane z duchownym Fethullahem Gulenem, oskarżanym przez władze tureckie o zorganizowanie nieudanego puczu. Zamknięte zostaną 1043 szkoły, 1229 fundacji i stowarzyszeń, 19 związków zawodowych, 15 uczelni wyższych i 35 instytucji medycznych.

    Od czasu puczu zwolniono z pracy lub aresztowano ponad 50 tysięcy osób, w tym nauczycieli, nauczycieli akademickich, policjantów, sędziów, urzędników państwowych. (g)”
    http://euroislam.pl/dwa-pierwsze-dekrety-dyktatury-erdogana-w-turcji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 4 =