Czy USA przyniosły wolność światu? Piotr Napierała i Radosław Czarnecki

 

Stany Zjednoczone są już od wielu lat najsilniejszym światowym mocarstwem. Stosunek do tego kraju wyznacza tożsamość różnych państw i sojuszy państw. Ocena USA jest też elementem wielu ideologii politycznych. Choć kultura amerykańska stała się światowym dobrem powszechnym, od którego nie mogą uciec nawet najbardziej zagorzali wrogowie Ameryki, ostra i bezkompromisowa (a często mocno przerysowana) krytyka Stanów Zjednoczonych jest modna nawet wśród części ludności ich państw sojuszniczych. Co Stany Zjednoczone dały światu? Czy zwiększyły ilość wolności na świecie? Na ten temat rozmawiają Piotr Napierała i Radosław Czarnecki.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Bardzo dobry materiał, ale nie sądzę żeby określenie „cywilizacja białego człowieka” wiązało się z oszołomstwem. To takie trochę abstrakcyjne myślenie, ale myślę, że mocno wiąże się to z rzeczywistością, no – przynajmniej historycznie.

  2. Przykład – Wietnam Południowy kontra Korea Południowa.
    Wietnamczycy Południowi zwyciężyli w walce z imperializmem USA – efekt PKB na mieszkańca 6 tys. dolarów.
    Koreańczycy Południowi są od 60 lat pod okupacją imperialistów z USA – efekt PKB na mieszkańca 33 tys. dolarów.

  3. Panowie to nie dyskusja tylko pieszczenie jajeczek – zacznijcie dyskutowc nawet dla pozoru , bardzo mdly material i dykusja nie ciekawa !
    USSA obecnie nie ma nic wspolnego z wolnosci bardziej ze zniewalaniem i uzaleznianiem od siebie !

  4. Wspolczuje mi Pan,ze „dyskusja” byla mierna czy ze mam inne zdnie o USSA?
    Co do „dyskusji” to wyjasnie – robi pan bardzo ciekawe monologi ktore ogladam z przyjemnoscia , czesto nie mam takiej wiedzy zeby dyskutowac ale inspiruje Pan do wgryzania sie w rozne tematy.
    Ta dyskusja to wlasciwie tez monolog tyle ze dwoch panow – nie chodzi o to aby odgryzac sobie ……. ale o roznosc pogladow a tu taka nie wystepuje . Wystepuja za to dwaj Panowie albo wzajemnie albo samo sie uwielbiajacych o wlasciwie takich samych pogladach . Mysle, ze od dyskusji oczekiwac powinno sie roznosci – a tu babulicie .

    1. wspolczuje ze ja pan tak odbiera i panskiego antyamerykanizmu. mlode pokolenie juz nie pamieta zimnej wojny i roli usa, cy pan z tych. Co do dyskusji; Radek jest zwolennikiem tezy, że USA już nie uczą wolności od paru dekad, lecz wysylaja sprzeczny sygnal, ja uważam, że nadal uczą. Książki czytamy te same ale wnioski wyciagamy inne.

      1. raczej nie naleze do mlodego pokolenia i jestem zarowno antyamerykański jak i antyrosyjski ,
        ale co wazniejsze uwazam ,ze jednobiegunowosc swiata jest niedopuszczalna – co bedzie jak na czele takiego tworu stanie hitler .
        zrozumialem co Pan Radek probowal przekazaac ( z tym sie zgadzam) jednak dyskusja byla mdla (brak twardych argumentow po obu stronach) byc moze to moja subiektywna ocena ale chyba mam prawo do wlasnej oceny (tak mysle)

        wspolczuje Pan kazdemu kto odbiera cos inaczej niz Pan ?

    1. Pan nie rozumie, ja panu współczuje tandetnego antyamerykanizmu. Nie wiem ile ma Pan lat, ale ja urodziłem się w 1982 roku jeszcze za ZSRR, i dziękuję nieistnejącemu Bogu za to, że prócz ruskich istnieją także Amerykanie. Dla mnie nawet Coca Cola ma smak wolności. Współczuje Panu bo nie wie Pan co to jest wolność i nie docenia jej pan. Ruscy na nas warczą, ale gdyby nie było NATO, nie poprzestaliby na warkocie.

  5. Juz nie chcialem dyskutowac ale mnie Pan rozbawil , wspolczuje mi pan „tendencyjnego antyamerykanizmu ” od pierwszego wpisu – ciekawe na jakiej podstawie skoro nie wypowiadalem zadnych argumentow na ten temat ……
    Wedlug metryki to wyglada na to ,ze jestem 10 lat starszy i nie pamietam az tak wiele jak Pan,(fajnie nie bylo ) tez jestem wdzieczny miedzy innymi amerykanom za inna perspektywe ale sytuacje ocaniam na biezaco , nie bede pisal cale zycie peanow Amerykanom .
    Mysle ,ze jest wiecej narodow co ich przeklina niz uwielbiaja .
    A obecnie destabilizuja zarowno blizki wschod ,ukraine – nie wspomne o wojennych inicjatywach ktorych jest wiecej niz ze strony rosyjskiej.
    Co do Pana fantazji wojennych ruskich – to niech mi Pan powie jaki interes mieliby podbijajac Polske ? Mamy rope ,gaz …. napewno chcieliby miec znowu 35milionow krnabrnych Polakow na utrzymaniu. Wie Pan – propaganda jest taka sama po obu stronach a widze ,ze Pan widzi na jedno oko i slyszy na jedno ucho.
    Zycze milego dnia:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *