Ewolucyjne aspekty rywalizacji o status. Prof. Bogusław Pawłowski

 

Piramida Masłowa zakłada, że podstawowe potrzeby dotyczą jedzenia i snu, oraz aktywności seksualnej. Prof. Bogusław Pawłowski w swoim porywającym wykładzie dowodzi, iż rywalizacja o status jest dla nas równie ważna, choć oczywiście w tle jest dobór płciowy. Nie jest zatem dziwne, iż na przykład ktoś rozdaje ostatnie zasoby żywnościowe, aby urosnąć w oczach swojej grupy. lub też naraża życie aby cieszyć się sławą i uznaniem swojej społeczności. Te  ryzyko nie jest wpływem kulturowym, ale biologicznych dziedzictwem naszego gatunku.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Ewolucyjne aspekty rywalizacji o status. Prof. Bogusław Pawłowski”

  1. Profesor popełnił NIEWYBACZALNY błąd już w momencie 6:47, gdy mówi, że Donald Trump uzyskał wysoki status poprzez "dominację i agresję". Tymczasem to właśnie Donald Trump wygrał dzięki głosom ZWYKŁYCH LUDZI, którzy mieli już dość dominacji i agresji zdegenerowanych polityków i celebrytów !!! Więc jest DOKŁADNIE ODWROTNIE, niż jest to przedstawione na tym wykładzie !!!
     

  2. W chwili 1:10:55: wypowiedź jakiejś kobiety, która "słyszy seksistowski stosunek". Typowy feministyczna bzdura. Profesor mówi o FAKTACH, a tej kobiecie najwyraźniej fakty się nie podobają.

    W procesie ewolucji to status mężczyzny był istotny, a nie status kobiety, dlatego nie ma w ogóle sensu zajmować się "statusem" kobiet, gdyż czegoś takiego w ogóle nie było. Kobieta byłą brana przez mężczyzny o lokalnie najwyższym statusie, o ile mu się spodobała i tyle. Tu nie ma miejsca na "status" kobiety. Kobieta musiała mieć szczęście do urody i do tego, że porwie ją właściwy mężczyzna. I jej strategię musiało byś bardzo ostrożne eksponowanie się w miejscach publicznych, żeby z jednej strony dać się zauważyć, a z drugiej strony nie zostać porwaną przez byle łachudrę.

  3. Ultraciekawy materiał, a tylko 2 komentarze, 400 wyświetleń… Na Yotube jeszcze gorzej. Dziwny jest ten świat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 11 =