Haydn i racjonalny kwartet

 

Haydn był człowiekiem skromnym i spokojnym. A jednak był też wielką gwiazdą w swojej epoce, rozchwytywaną od Kadyksu po Londyn. Kompozytor ten przyczynił się do stworzenia muzyki jaką najlepiej znamy, w tym do powstania kwartetu smyczkowego, który nazwać można najbardziej racjonalną formą muzyczną, gdyż polega ona na dialogu i równowadze. Kwartet to taka muzyczna dyskusja. W tym materiale zagościmy na chwilę na inauguracyjnym koncercie drugiego sezonu w Narodowym Forum Muzyki i spotkamy się z artystami z Szymanowski Quartet.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Haydn i racjonalny kwartet”

  1. A może bylibyście, jako portal, zainteresowani tekstami pisanymi przez muzykologa raz na jakiś czas? Pewnie nie miałyby takiej poczytności, jak dyskusje o islamie, ale skoro sami poruszacie tę tematykę… Osobiście nie mam takiej specjalizacji, ale może moja znajoma będzie chętna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 4 =