Mentalność autorytarna

Mentalność autorytarna stała się zmorą Polski i polskiego społeczeństwa. W dużej mierze to dzięki niej PiS doszedł do władzy. Mentalność autorytarną tworzą dwie grupy ludzi – nadzorcy i spragnieni „wzięcia wszystkiego za mordę” mentalni niewolnicy. Niestety, mentalność autorytarna ma się dobrze we wszystkich grupach społecznych w Polsce. Nie trzeba być PiSowcem, aby dążyć do niekwestionowanego totalnego przywództwa i aby, należąc do mentalnych niewolników, piszczeć w komentarzach „rządź mną Panie! Mów mi, gdzie mam iść, w którą stronę mam patrzeć, co mam myśleć…”. Obyśmy z tych trudnych czasów wyszli zaszczepieni na autorytaryzm!

Więcej na filmiku:

A tu dwa przykłady mentalności autorytarnej:

[divider] [/divider]

auto

[divider] [/divider]

KOD niewolny

[divider] [/divider]

 

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

12 Odpowiedź na “Mentalność autorytarna”

  1. A to nie kościółki wychowują (infekują) do mentalności autorytarnej?
    A może jest odwrotnie, kościółki egzystują dzięki skłonności autorytarnej plebsu?
    Tak czy inaczej niezmiennie polecam Erich Fromm „Ucieczka od Wolności”(1941) stare ale wyśmienite.

    1. hehe… autorytarną mentalność wiernego czytelnika „Nie!” czuć na milę….
      .
      Jakby pan samodzielnie pokombinował, poczytał coś, popytał – to by pan łatwo zauważył, że nawet jakby ktoś chciał ślepo pójść za autorytetem kościoła, to rozpiętość poglądów od Radia Maryja do Tygodnika Powszechnego prawie jak w Sejmie RP.
      Przy urnie niewiele trudniejszy wybór niż z katolicyzmem.

  2. Jeśli chodzi o wolność osobistą i wolną słowa Polska jest nadal w czołówce światowej. Co do zdjęcia, to nic prostszego niż dokonać takiej prowokacji w celu ośmieszenia wroga, choć nie wiem jak było naprawdę.
    Nie wiem czy w Polsce mamy „mentalność autorytarną”, ale jak nazwać mentalność w niektórych krajach skandynawskich czy zachodnich, gdzie przyzwoity człowiek powinie nie tylko mówić, ale i myśleć w określony sposób (i myśli!), gdzie zakazywany jest np. striptiz czy prostytucja, bo to uprzedmiotowia kobiety… Gdyby w PiS chciałby wprowadzić coś takiego uznałbym tę partię za lewacko-katolicką.
    Poza tym, czy tylko kult przywódców można nazwać mentalnością autorytarną? Czasami wynikał on ze strachu, ale jaką mentalnością wytłumaczyć znany na Zachodzie kult i ubóstwienie gwiazd muzyki jak Presley, Jackson, Madonna? Tysiące młodocianych fanek Biebera posuwa się w czci o wiele dalej niż ten podejrzany plakat dla Dudy. Polityk przynajmniej ponosi odpowiedzialność i ryzyko, a artysta tylko śpiewa bzdury.
    Mentalność oikofobiczna, którą prezentuje lewica i GW, z której Agnosiewicz całkowicie się wyzwolił, a J.Tabisz tylko częściowo, prowadzi do wiary że na Zachodzie jest z definicji lepiej i trzeba się tylko upodobnić.

    1. Oczywiście, że postawy autorytarne (od i do) nie są związane tylko z przywódcami politycznymi, ale również z gwiazdami pop, czy modnymi ideologiami. Modne ideologie bywają równie zabójcze jak autorytaryzm przywódców, natomiast autorytaryzm popkultury po prostu psuje ludzi, ale raczej przekłada się na polityczną obojętność, nie zaś na podążanie za tym czy innym Naczelnikiem. To chyba wynika ze ścisłego podziału społeczeństw rozwiniętych na czas rozrywki i na czas pracy, co samo w sobie wcale nie jest takie dobre. Ja osobiście lubię, gdy praca staje się również fascynującą rozrywką, oraz gdy rozrywka poza pracą rozwija i uczy.

    2. Wraz z Dobrą Zmianą, spadła o 29 pozycji, z 18 do 47 (w rankingu najbardziej niezależnej prasy) jak podają Reporterzy Bez Granic. Nie wiedziałem, że nasza prasa cieszyła się taką niezależnością, dopóki jej nie utraciła.

  3. W latach młodości byłem zwolennikiem autorytaryzmu. Gdy się dojrzewa to się z tego wyrasta. Demokracja jest trochę lepsza od autorytaryzmu . Najlepszym rozwiązaniem jest jednak merytokracja w połączeniu z demokracją bezpośrednią. Osoba dysponująca merytoryczną wiedzą zawsze jest bardziej kompetentna niż przygłupi i rządny władzy polityk. Oczywiście konieczne jest by merytokrata dysponował jak najwyższym poziomem etycznym.

  4. System demokracji jest trudny i zajmuje wieki aby go wprowadzic w zycie.Jaki ma wzor mlodzierz?
    Autoratywny kosciol obiecujacy gruszki na wierzbie i megaloman JK kierujacy za kurtyna rzadem.
    Obecna sytuacja moze byc trudniejsza niz okupacja kiedy wiadomo bylo kto jest wrogiem narodu. Gdzie szukac dobrego wzoru obywatela?

    1. wieki?!?!
      to gdzie już jest wprowadzona demokracja? w Grecji?
      .
      Młodzież ma taki wzór, jaki sobie SAMA WYBIERZE – a wybór jest ogromny: Bartoszewski, Mazowiecki, Bugaj, Ikonowicz, Płatek, Kwaśniewski, Środa..
      świetni działacze społeczni: Owsiak, Ochojska, Hołownia, Stryczek…
      Nawet w kościele katolickim człowiek musi wybierać między Rydzykiem i Bonieckim – dwa bieguny z mnóstwem odcieni pośrodku
      Wybór od sasa do lasa
      .
      odkleił się pan od rzeczywistości panie Januszu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − sześć =