Pożegnanie Mahlera i nie tylko

Koncert, który odbył się we wrocławskim NFM w piątek był wyjątkowo nostalgiczny. Żegnaliśmy nie tylko Mahlera w jego ostatniej, ukończonej IX Symfonii, ale także kierownika artystycznego Wrocławskich Filharmoników Giancarlo Guerrero. Amerykański dyrygent zmienił przez te kilka lat brzmienie orkiestry, uczynił je bardziej amerykańskim, co jest dobrą cechą, bowiem słynne są zespoły z Nowego Świata. Już wcześniej dobra orkiestra stała się bardziej precyzyjna, plastyczna i wyrafinowana. Jednocześnie zniknęły nieco europejskie, egzystencjalne meandry, co ściągnęło trochę krytycznych uwag europejskich autochtonów, z którymi dyskutowałem po koncertach. Mimo, że kadencję Maestra Guerrero rozbił na dwie części nieubłagany wirus, zespół odbył głośne tourne po USA, jak i nagrał trzy świetne płyty, zaś czwarta jest w drodze. Guerrero dostał na pożegnanie od Andrzeja Kosendiaka batutę z 1912 roku, z czasu premiery IX Symfonii, oraz uwieczniono go tablicą w alei sław, która od gmachu NFM zbliża się nieubłaganie do położonej kilkaset metrów dalej opery.

IX Symfonia uważana jest za koniec epoki romantyzmu i Mahlerowskie pożegnanie ze światem. Oba te tropy wydają się dość błędne. Po śmierci kompozytora muzyczny romantyzm miał się w najlepsze, zarówno Sibelius jak i Richard Strauss byli zresztą od samego początku bardziej romantyczni w swoim języku muzycznym niż Mahler. To samo dotyczy Elgara i wielu kompozytorów piszących jeszcze na długo po śmierci Mahlera. Zaś Mahler był chyba jednym z nielicznych przedstawicieli muzycznej sztuki secesji. Odnosząc się do sztuk plastycznych dostrzeżemy liczne podobieństwa – łączenie elementów o różnej naturze, swego rodzaju inkrustacje i kolaże. Do tego dochodzi niezwykła płynność wijących się linii w małej i wielkiej skali, zarówno motywów jak i głównych tematów, w czym Bohdan Pociej dopatrzył się swoistej metapolifonii stanowiącej zwieńczenie dążenia do muzycznej doskonałości całej muzyki klasycznej. Maestro Guerrero swoim wykonaniem nie zgodził się z polskim muzykologiem i filozofem, gdyż nie skupił się na budowaniu IX Symfonii na gigantycznej i powolnej pulsacji. Podkreślił raczej rozwój poszczególnych ogniw i muzycznych myśli, posługując się przy tym naprawdę magicznymi piano smyczków i cudownym brzmieniem sekcji dętej, zwłaszcza drewna. Orkiestra grała tak dobrze, że nie dziwiło wcale otwierające koncert wręczanie medali wielu z jej muzyków. Najpiękniej zostały wykonane dwa ostatnie ogniwa symfonii, gdzie rzeczywiście odczuliśmy zamieranie na jakichś niebiańskich wyżynach muzycznej abstrakcji. To był Mahler szlachetny i subtelny, subtelny po amerykańsku, bez fakturalnego rozbiegania, za to z doskonałą kontrolą barwową i dynamiczną.

To był bardzo udany koncert. Andrzej Kosendiak zapowiedział, że Giancarlo Guerrero będzie nas odwiedzać w przyszłym sezonie, co bardzo mnie ucieszyło. W ten sposób dołączył do wielkich muzyków związanych z NFM i Wrocławiem nieco luźniej, ale stale obecnych, takich jak Paul McCreesh czy Elżbieta Sikora. Ciekaw jestem jaka będzie kolejna artystyczna epoka Wrocławskich Filharmoników.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + trzynaście =