Racjonalizm a lewicowość: Czego uczy nas psychologia ewolucyjna? Andrzej Dominiczak


 
Czy lewicowe społeczeństwo jest rzeczywiście bardziej zgodne z naszymi naturalnymi potrzebami? Czy natura uczyniła nas zwolennikami równości? Na te tezy w swoim śmiałym i kontrowersyjnym wykładzie odpowiada Andrzej Dominiczak

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

15 Odpowiedź na “Racjonalizm a lewicowość: Czego uczy nas psychologia ewolucyjna? Andrzej Dominiczak”

  1. Bardzo ciekawy wykład. Z jedną tylko uwagą. Jeśli ewolucjonizm wnosi coś do filozofii to właśnie, że esencjalizm jest fałszywy w jej kontekście (ale i nie tylko). Oczywiście w przypadku binarnego podziału płciowego prostego z punktu widzenia biologii tego zróżnicowania wydaje się być sensowny to przecież dochodzi cała złożoność behawioru.

    1. To proste: lewicowość jest kojarzona z racjonalizmem dlatego, bo wymaga użycia rozumu (planowanie, ręczne sterowanie gospodarką, procesami społecznymi) a liberalizm czy kapitalizm stawia na naturalne instynktowne działanie (oparte np. na żądzy zysku) które się składa na zjawisko wolnego rynku.
      .
      Bo racjonalizm to jest wiara w rozum, a nie racjonalne wykorzystywanie rozumu.
      🙂

      1. Nie prawda. Racjonalizm (ten szeroko rozumiany) to światopogląd, który uznaje prymat logiki i empirii w procesie poznania nad dogmatami, tradycją itp. bzdurami. Empiria daje jednoznaczny wniosek na temat tego, że nadmierne planowanie gospodarcze jest szkodliwe.

  2. Rozumiem że ten ględziarz to jeden z bardziej błyskotliwych reprezentantów kościelno-prawicowych kół intelektualnych skoro go tu zamieszczono. Mozna się łatwo domyslić jaki jest poziom pozostałych

  3. Są obszary gdzie katolicy w swoim obłędzie są całkiem racjonalni, np. uważają, ze miejsce gejow jest w kosciele. To bardzo racjonalne stanowisko.
    Tata (i mama) katolik nie chce aby dorastająca corka wspołżyła płciowo, a nie daj Zeusie zaszła w ciąże. Wiec wolą jak na katolicki oboz dziewczęta wyjadą z księdzem gejem niz jakims hetero-buhajem. W geju sie moze i zakocha, troche pochlipie i jej przejdzie. A z buhajem moze byc poważny problem, na całe życie. Więc o wiele lepsze jest zatrudniac w kosciele jako księży nieuporządkowanych gejow niż uporządkowanych seksualnie hetero-buhajow. Bardzo racjonalne.

    1. Ale przecież kościół przenaj-śniętszy zabronił wyświęcenia gejów. Podobno mają nawet w seminariach takich specjalnych księży wizjonerów, którzy natchnieni duchem świętym potrafią wypatrzyć u młodzieży męskiej demona homoseksualizmu.
      🙂
      Taka córka może więc co najwyżej trafić na pedofila, tych bowiem w przeciwieństwie do gejów, nikt nie wyświęcać nie zakazał.

  4. Nie widzę za wiele sensu w przeciwstawianiu konkurencyjności i współpracy w ten sposób, jak robi to Andrzej Dominiczak. Prawdopodobnie najlepsze efekty daje konkurencja pomiędzy grupami, których członkowie ze sobą współpracują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =