Świdnica: Średniowieczne imperium piwa i nietrującego gości księcia

 

Świdnica to miejsce niezwykłe. Słynie z Kościoła Pokoju, który musiał być stworzony z drewna i ze słomy i nie mógł przypominać kościoła. Miał być nietrwały i łatwopalny. Miasto to też wspomnienie o świetności książąt świdnicko – jaworskich, którzy byli ostoją polskości na Dolnym Śląsku przez wiek i którzy zbudowali masę potężnych zamków w Sudetach, jak i najwyższy kościół gotycki w Polsce. Świdnica żyje obecnie w cieniu większych miast. Dopiero niedawno jej mieszkańcom udało się wywalczyć przywrócenie połączeń kolejowych. W międzyczasie dbali o nieczynny dworzec kolejowy jak o prawdziwy skarb. Kamienice świdnickie zdradzają ducha wielkiej metropolii, która ostatecznie pozostała niewielkim, pełnym cieni historii miastem.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Moim zdaniem katedra w Świdnicy to jest jedyna normalna katedra w Polsce, nie odstaje w żaden sposób od gotyckich katedr zachodniej Europy.
    Zawsze chciałem zwiedzić Świdnicę oraz niedaleką Kotlinę Kamiennogórską, ale jak dotąd nie udało mi się to, głównie przez wakacyjne peregrynacje w Polsce B (np. Przemyśl, Warszawa, Lublin, Zamość, Białystok)
    🙂

    1. Katedra świdnicka jest rzeczywiście bardzo ładna. Ale podobnie jak większość gotyku na terenie Polski jest to tzw. „Gotyk redukcyjny”. W gotyku klasycznym, a la Chartres, Reims czy Notre Dame w Paryżu jest zbudowana część katedry praskiej, a także kaplica św. Jadwigi w Trzebnicy i najstarsza partia katedry wrocławskiej.

      1. Trzebnica jest straszna! Kiedyś byłem w tym mieście, bo dużo się słuchałem, jak tam ładnie. Na miejscu okazało, że jest tam paskudnie.
        😛

        1. Moim zdaniem jest słabszy artystycznie. Gotyk to też „tzw.”, więc nie wiem po co „tzw.” przed „klasyczny”?

          1. Też wolą kamienny gotyk klasyczny, ale być może jest to kwestia tego, że ten „nasz” się mi przez całe życie opatrzył. No i kamień jest materiałem znacznie szlachetniejszym niż cegła, ale to już jest wynik dostępności surowców budowlanych. Materiał wymuszał technologie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *