Oto kolejny, trzeci już odcinek naszego osiemnastowiecznego serialu „Honor Szlachcica”. Spór o granicę posiadlości z odcinka 2 coraz bardziej eskaluje. W Wirtembergii roku 1750, można było się ciągle odwoływać do Cesarstwa, czyli do Wiednia i Habsburgów, ponieważ Księstwo Wirtembergii nie wywalczyło sobie pełnej autonomii w absolutyzmie jak Prusy czy Hanower. Jedna strona wzywa na pomoc posła cesarzowej Marii Teresy Habsburg przy okręgu szwabskim Rzeszy, druga – księcia wirtemberskiego Karola Eugeniusza i jego armię. Oto film:

http://www.youtube.com/watch?v=Jp3_cmv29Sk

Enjoy!

13939596_1176638139026102_8167085129026977298_n

Przy okazji kilka informacji: „…Karol Eugeniusz Wirtemberski, niem. Karl Eugen (ur. 11 lutego 1728 w Brukseli, zm. 24 października 1793 w Hohenheim) – książę Wirtembergii. Najstarszy syn księcia Karola Aleksandra i księżniczki Marii Augusty. W momencie śmierci ojca miał 9 lat, krajem w tym czasie administrowali książę Karol Wirtemberski-Neuenstadt i Karol Fryderyk Wirtemberski (książę oleśnicki). Przebywał na dworze Fryderyka II – króla pruskiego. W wieku 16 lat przejął władzę w księstwie. Swoją władzę opierał na zasadach absolutyzmu. Chciał podporządkować sobie wszystkich panów w kraju oraz powiększyć swój dwór. W 1748 roku poślubił Elżbietę Fryderykę Zofię, księżniczkę pruską, córkę Wilhelminy Pruskiej. Małżeństwo nie było szczęśliwe, ponieważ Karol miał liczne grono kochanek. Małżeństwo to było ukłonem w stronę protestanckiej Wirtembergii, która bardzo źle znosiła katolickich władców. Dla małżonki księcia odprawiano nabożeństwa luterańskie w zamkowej kaplicy.
Karol sprawnie zarządzał państwem oraz wspierał artystów m.in. Friedricha Schillera. Założył w Stuttgarcie szkołę wojskową.
Po jego bezpotomnej śmierci tron przejął jego brat Ludwik Eugeniusz…”.