USA – pierwsze imperium od czasów Rzymu

Europa nie jest nawet kontynentem, lecz jest półwyspem Azji. Nie ma Euroazji, jest tylko Azja. A my Europejczycy mieszkamy w takim półwyspie Azji, jak Hindus. Byłoby to jasne, gdyby nie to, że Europa wymyśliła geografię jako naukę…

Europocentryzm jest ograniczeniem percepcji podobnie jak nacjonalizm i romantyzm. Bardzo często Europejczycy zaczarowują rzeczywistość pisząc o Imperium Habsburgów, które po XVII wieku niewiele znaczy i ciężko już znosi nazywanie go imperium. Imperium Brytyjskie z kolej – czyż nie było jednym z wielu sił kolonialnych? Dziś przesadzamy z kolej z Chinami, które mają nadal mniej bomb A niż Francja, i Indiami, które nie mają noktowizorów w czołgach, a także Rosją, która ma taki PKB jak … Hiszpania. I to porównujemy ze złotym wiekiem imperiów europejskich, których nigdy nie było de facto. W XIX wieku trzeba było kilku państw Zachodu by powalić Chiny.

USA to co innego; to imperium kulturowe, militarne, lider Zachodu i trzeba się z tym pogodzić. Do tego jest to imperium inteligentne, techniczne, a nie tylko naturalna siedząca na surowcach tyrania. Tu wyjaśniam o co chodzi:

Chcemy mieć pierwsze europejskie imperium od czasów Imperium Romanum?  Budujmy Unię Europejską!

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =