Zatracone humanistyczne przesłanie Hip-Hopu

Gdy zapyta się przeciętnego Kowalskiego (a zapewne i Smitha) z czym kojarzy mu się hasło „Hip-Hop”, zapewne odpowie, że z gadaniem do muzyki, z gołymi dziewczynami, łańcuchami, narkotykami i przemocą. Jest to jednak wielkie nieporozumienie, bowiem te odpowiedzi są jedynie odbiciem obrazów z rapowych teledysków, a rap to nie Hip-Hop.

Jak to nie? Wbrew pozorom sporo osób ma problem z rozwiązaniem tego zapewne niezbyt ich dręczącego dylematu. Jednak, jak na racjonalistę przystało, muszę się trzymać faktów, a fakty są takie, że Hip-Hop to właściwie Kultura, Kultura Hip-Hop.

Jej początki sięgają 40 lat wstecz i zaułków Południowego Bronxu w Nowym Jorku. Kultura Hip-Hop to pięć elementów – MC'ing (który z czasem przekształcił się w muzykę rap), Djing (miksowanie płyt vinylowych na gramofonach), B-Boying (taniec break dance, a nie żaden „taniec hip-hop”), Graffiti i piąty element – Wiedza.

Pierwszym hip-hopowym djem był DJ Kool Herc, który 41 lat temu zagrał uznawaną za pierwszą hip-hopową imprezę przy 1520 Sedgwick Avenue na Bronxie. Od tego momentu zaczął się ciąg wydarzeń, artystycznych nowinek, które przekształciły się w Kulturę Hip-Hop.

Elementy powstawały równolegle i zaczęły się ze sobą łączyć, powstawało coraz więcej ekip breakerów (najważniejsze to m.in. Rock Steady Crew, New York City Breakers), zniszczone kamienice i pociągi metra zaczęło pokrywać graffiti (jednym z pionierów tej sztuki ulicznej był Taki 183). Dje rozwijali swe umiejętności miksowania płyt, z czego największym przełomem było wynalezienie scratchu przez Grand Wizard Theodora. Mieli oni też coraz mniej czasu na konferansjerkę (Mcing czyli Mistrzostwo Ceremonii) i musieli zatrudnić MC (Mistrzów Ceremonii), z których jako pierwszego pełnowartościowego rapera uznaje się Cocke La Rocka. Wraz z rozwojem KHH powstała Universal Zulu Nation pierwsza, hip-hopowa organizacja założona przez Dja Afrika Bambaata, który zaczął formalizować, porządkować chronologicznie wydarzenia związane z KHH. Obecnie organizacja ma zasięg światowy i swój oddział także w Polsce. Bambaata nakreślił też przesłanie Kultury Hip-Hop, która to w latach 70 odwodziła młodzież i dzieci od gangów a brzmi ono: Pokój, Jedność, Miłość i Dobra Zabawa.

Przez 40 lat swojego istnienia poszczególne elementy KHH przechodziły swoje wzloty i upadki, największe przemiany jednak przeszła muzyka rap, która rozdzieliła się na kilkanaście podgatunków i z czasem zaczęła żyć swoim własnym życiem, daleko niekiedy w swych tekstach od pierwotnego, hip-hopowego przesłania.

Pierwotni pionierzy Kultury Hip-Hop cały czas jednak walczą o prawdziwy jej wizerunek i starają się o coraz bardziej oficjalny jej status. Oprócz tego, że Zulu Nation osiągnęła zasięg światowy, ogromnym przełomem było podpisanie przez sekretarzy ONZ oficjalnego hip-hopowego dokumentu czyli Hip-Hopowej Deklaracji Pokoju w roku 2001. W lipcu 2014 odbyła się na Broksie pierwsza doroczna parada Hip-Hopu, zaś cały czas trwają prace nad otwarciem Universal Hip-Hop Museum w NY.

Także rodzice nie zabraniajcie dziatkom kontaktu z Hip-Hopem, zadbajcie tylko o to, aby poznały jego prawdziwe, pozytywne oblicze!

O autorze wpisu:

2 Odpowiedzi na “Zatracone humanistyczne przesłanie Hip-Hopu”

  1. Panie Piotrze czy mi się zdaje czy widzę tu jakąś ironię? Nie da się ukryć, że większość słuchaczy rapu odbiega od opisu KHH zawartego w moim tekście. Wynika to z prostego faktu, że sami muzycy a co dopiero ich słuchacze nie tylko u nas nie mają pojęcia skąd się Hip-Hop wziął i jakie jest jego właściwe przesłanie. Aby to zagadnienie przybliżyć napisałem ten artykuł jak i wiele innych na stricte muzycznych stronach (choć udało się też opublikować o tym tekst w „FiM”). Nad wieloma aspektami tej kultury, przesłaniem muzyki rap itd. można by pisać i pisać, Racjonalista.tv nie jest portalem o profilu muzycznym, jednak zajmuje się też kulturą szeroko rozumianą. Stereotypów i zwykłych głupot narosło wokół Hip-Hopu mnóstwo a biorąc pod uwagę jego popularność chyba warto nakreślić chociaż o co w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam, racjonaliści wszelkich pasji łączcie się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *