• czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Co nowego w kalendarzu liturgicznym – Savonarola – ość w gardle Kościoła

 

Redaktorzy Racjonalista.tv Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki przedstawiają postać Girolamo Savonarololi: Kaznodziei, mnicha – dominikanina, przeora konwentu św. Marka we Florencji, bojownika z zepsuciem Kościoła (a przede wszystkim z papieżem Aleksandrem VI i jego dworem), uznanego przez Rzym za heretyka, osądzonego przez papieską Inkwizycję i skazanego na śmierć. Ostatecznie powieszono go, zwłoki spalono, a prochy rozsypano do rzeki Arno.

Podobne materiały

11 komentarzy

 1. MICHAL
  23 września 2017 at 10:35 - odpowiedz

  Podobało mi się bardziej niż przeważnie, bo mniej kpiarstwa a wiecej kontekstu i refleksji.

 2. Janusz
  Janusz
  23 września 2017 at 19:59 - odpowiedz

  Dzieki za wyjasnienie kim byl Savonarola. Good job!!

 3. ala wilk
  24 września 2017 at 08:31 - odpowiedz

  Savonarola to prekursor purytanizmu. Dlatego moim zdaniem sukces KK polega na odrzuceniu savonarolizmu-purytanizmu i spowiedzi. Nie potępia się człowieka na wieki za np. seks przed ślubem tylko na parę lat a potem jest odpuszczone. Choć dziś są w KK tendencje purytańskie np. Cejrowski.

  • Tomek Świątkowski
   24 września 2017 at 09:04 - odpowiedz

   Nie był żadnym prekursorem – purytańskie tendedncje pojawiały się zawsze w historii, praktycznie wszędzie, nie tylko w chrześcijaństwie – zwykle w odpowiedzi na skrajne rozluźnienie moralne, które też jest irracjonalne (zasada wahadła).

   .

   Co ma pani na myśli pisząc o odrzuceniu spowiedzi przez Kościół Katolicki?

   • ala wilk
    24 września 2017 at 13:01 - odpowiedz

    Chodzi o to że w katolicyźmie jest spowiedź gdzie można dostać odpuszczenie grzechów za seks pozamałżeński a Savonarola za takie rzeczy przecież skazywał na śmierć. O ile purytanizm do pewnego stopnia dawał radę w Wielkiej Brytanii czy USA to we Włoszech nie miał szans, wiadomo że dla Włocha baba ważniejsza od nauk księdza 🙂 

    • Tomek Świątkowski
     25 września 2017 at 19:38 - odpowiedz

     Nie skazywał.

     A spowiedzi nie zniósł – jak słusznie zauważyli rozmówcy, Savonarola co do przekonań był prawowiernym katolikiem – nie tknąłby żadnego z sakramentów.

     • ala wilk
      26 września 2017 at 02:06

      Tylko miał pecha że urodził się we Włoszech – tam zakazywanie ludziom wina, seksu i śpiewu z oczywistych powodów nie może być popularne. Może w niektórych stanach USA to przejdzie ale przecież nie we Włoszech. 

   • ala wilk
    24 września 2017 at 13:02 - odpowiedz

    Co wg Ciebie oznacza "skrajne rozluźnienie moralne"?

     

 4. ala wilk
  24 września 2017 at 08:32 - odpowiedz

  Może gdyby Savonarola urodził się w Wielkiej Brytanii czy parę wieków później w USA to odniósłby sukces. No ale przecież we Włoszech człowiek który chce karać śmiercią za seks z kochanką długo nie pożyje.

   

  • Elasp
   30 września 2017 at 01:46 - odpowiedz

   Zapytam przez ciekawość: czy uważasz, że 1) seks z 9-letnim dzieckiem powinien być zakazany, i że 2) propagowanie takiego seksu powinno być zakazane?

   .

   Proszę o odpowiedź "tak" lub "nie" na każde z tych dwóch pytań.

   • ala wilk
    2 października 2017 at 06:31 - odpowiedz

    Tak uważam. 

     

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *